Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konsekwencja w wychowaniu dziecka opracowała mgr Katarzyna Gębska psycholog Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konsekwencja w wychowaniu dziecka opracowała mgr Katarzyna Gębska psycholog Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej."— Zapis prezentacji:

1 Konsekwencja w wychowaniu dziecka opracowała mgr Katarzyna Gębska psycholog Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej

2 www.themegallery.com Wyobraźmy sobie sytuację Wchodzicie do pokoju dziecka i widzicie straszny bałagan (podobny do tego na zdjęciu). Mówicie dziecku żeby posprzątało. Nie daje to efektu. Po chwili powtarzacie raz i drugi, aby sprzątnęło. Jednakże ono zajęte innymi sprawami, nie słucha waszych poleceń.

3 www.themegallery.com W takich sytuacjach zaczynamy odczuwać złość i bezsilność, a w głowie pulsuje tylko jedna myśl – „Ja ci pokażę kto tu rządzi!”. Wówczas często pod wpływem impulsu wymyślamy, jakie negatywne skutki nieposłuszeństwa poniesie dziecko. Jak czuje się rodzic?

4 www.themegallery.com Nie trudno wywnioskować, że najważniejszym motywem przy wymierzaniu takiej kary są emocje - chęć odreagowania czy zemsty za swój gniew („jak ono może mnie nie słuchać!”), wstyd („nie umiałem dobrze wychować dziecka”) czy strach („jeżeli teraz ustąpię to będzie coraz gorzej”). Zazwyczaj tak wymierzona kara nie zależy od wielkości przewinienia, ale od poziomu zdenerwowania osoby dorosłej. Motywy wymierzania kary

5 www.themegallery.com Kara często przybiera wówczas formę nakazów, zakazów, rozkazów, bicia, klapsów, manipulacji, krzyków, porównań, dawania szlabanów, prawienia kazań, straszenia, przekupywania. Jakie stosujemy kary?

6 www.themegallery.com Jak czuje się wówczas dziecko? Takie kary wywołują u dzieci różne przykre emocje z którymi trudno im sobie poradzić. Dzieci przestają się zachowywać w niewłaściwy sposób z powodu lęku, a nie dlatego, że zrozumiały, dlaczego nie wolno czegoś robić.

7 www.themegallery.com Co w takim razie robić? Alternatywą dla nieprzewidywalnej, powodowanej emocjami kary są konsekwencje. Zasadniczą różnicą jest to, że nie zależą one od humoru dorosłego, a jedynie od zachowania dziecka.

8 www.themegallery.com Konsekwencje pokazują dziecku jak należy postępować i czego więcej nie robić są naturalnym wynikiem zachowania dziecka powinny być sformułowane jako reguły zachowania panujące w domu reguły te powinny być stanowczo i konsekwentnie przestrzegane

9 www.themegallery.com PAMIĘTAJ Konsekwencje muszą być dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Powinny odnosić się do konkretnego czynu, zachowania, a nie do dziecka, jako takiego.

10 www.themegallery.com Sposoby, które warto zastosować Zamiast karania wskaż, w czym dziecko mogłoby ci pomóc.

11 www.themegallery.com Sposoby, które warto zastosować Zamiast karania wskaż ostry sprzeciw (bez atakowania charakteru).

12 www.themegallery.com Sposoby, które warto zastosować Zamiast karania zaproponuj wybór.

13 www.themegallery.com Sposoby, które warto zastosować Zamiast karania zareaguj.

14 www.themegallery.com Sposoby, które warto zastosować Daj dziecku odczuć konsekwencje

15 www.themegallery.com

16 Sposoby, które warto zastosować Wskaż swoje uczucia Wskaż swoje oczekiwania

17 www.themegallery.com Sposoby, które warto zastosować Pokaż dziecku jak może naprawić zło.

18 www.themegallery.com Sposoby, które warto zastosować Zaproponuj wybór.

19 www.themegallery.com Poprzez nagrodę dziecko otrzymuje sygnał, że dane zachowanie jest dobre i warto tak właśnie postępować. Nagrody umacniają w dziecku przekonanie o własnych możliwościach, dają wiarę we własne siły, a co za tym idzie - zachęcają do podejmowania wyzwań. Po co nagroda?

20 www.themegallery.com Jak nagradzać dziecko? nagrody powinny się odwoływać do wartości niematerialnych (uznanie, szacunek). wyrażaj uznanie i zadowolenie adekwatne do jego zachowania. Nie reaguj nadmiernie nagradzaj bezpośrednio po konkretnym zachowaniu dziecka, aby kojarzyło nagrodę z danym zachowaniem

21 Życzę powodzenia Obrazki pochodzą z książki: „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały - jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” Adele Faber, Elaine Mazlish


Pobierz ppt "Konsekwencja w wychowaniu dziecka opracowała mgr Katarzyna Gębska psycholog Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google