Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 POZYTYWNE I NEGATYWNE KONSEKWENCJE W WYCHOWANIU DZIECKA Opracowanie: mgr Mirosława Leśkiewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 POZYTYWNE I NEGATYWNE KONSEKWENCJE W WYCHOWANIU DZIECKA Opracowanie: mgr Mirosława Leśkiewicz."— Zapis prezentacji:

1 1 POZYTYWNE I NEGATYWNE KONSEKWENCJE W WYCHOWANIU DZIECKA Opracowanie: mgr Mirosława Leśkiewicz

2 2 Sposób wychowywania dzieci jest przekazywany przez lata, z pokolenia na pokolenie Wychowanie dziecka zaczęło się dawno, dawno temu Tak dawno jak zaczyna się historia rodziny

3 3 Najważniejszy w domu. Cisza w domu! Dziecko śpi. Daj mu! On jest młodszy. Wszystko dla słodkiego bobasa. Ja jestem najważniejszy. To fakt. A potem następuje spotkanie z innymi dziećmi które też myślą: Ja jestem najważniejszy. To fakt!

4 4 Na początku dzieci chętnie przychodzą do szkoły. Z dumą dźwigają swój pierwszy tornister. Gdy pojawiają kłopoty: * nie bardzo wie, dlaczego przestało lubić szkołę, *dziecko nie chce chodzić tam, gdzie czuje się źle, * rodzice nie zawsze wiedzą jak sobie z tym problemem poradzić,

5 5 Nie pójdę do szkoły! Ja tu rządzę! Byłem, jestem i będę pępkiem tego świata! Będę krzyczał… albo powiem babci! Co tak naprawdę dzieje się z moim dzieckiem?

6 6 Jak mówić, aby dziecko nas słuchało? Jak nauczyć dziecko dobrego zachowania? Jak unikać konfliktów z dzieckiem, a jednak zmieniać jego zachowanie? Jak ocalić spokój w domu? Jak pomóc dziecku?

7 7 Zamiast karania: * Wskaż, w czym dziecko mogłoby ci pomóc. * Wyraź ostry sprzeciw (nie atakując charakteru dziecka) * Wyraź swoje uczucia i oczekiwania. * Pokaż dziecku, jak może naprawić zło. * Zaproponuj wybór. * Przejmij inicjatywę. * Daj dziecku odczuć konsekwencje złego lub dobrego zachowania. Konsekwencja to reakcja na zachowanie dziecka. Konsekwencja może być pozytywna i negatywna.

8 8 Konsekwencja powinna być: natychmiast wyciągamy konsekwencję, nie może to być odległy w czasie np. wyjazd nad morze doprowadzona do końca możliwa do wykonania, dziecko jej nie obejdzie; nie może to być tekst np. urwę ci głowę, wyrzucę cię z domu, nie odezwę się do ciebie do końca życia -szybka, -skuteczna, -stosowalna, - sprawiedliwa, adekwatna do przewinienia: małe przewinienie – mała konsekwencja, większe przewinienie – trudniejsza konsekwencja; Obowiązuje wszystkich! Konsekwencja to reakcja na zachowanie dziecka.

9 9 -systematyczna, Konsekwencja powinna być: minimum słów, maximum działania -stała, daje możliwość przewidywalności, jest niezależna od emocji; nie zmieniamy konsekwencji w zależności od samopoczucia lub innego widzimisia; musi być taka, jak ustalono wcześniej -słuszna, -sympatyczna, bez emocji, bez złości, może nawet z (sympatycznym) uśmiechem -słowna, nie może być konsekwencją fizyczną, np. biciem -stanowcza, Nie odrobiłeś lekcji. Dzisiejszy wieczór spędzisz bez bajki na dobranoc. A teraz siadaj do lekcji.

10 10 Konsekwencja pozytywna powinna być: - natarczywie (bardzo) oczekiwana przez dziecko, Każdemu dziecku 10 głasków dziennie daje pozytywną energię. - natychmiastowa, - niepodważalna, - niepodzielna moje – to, co dostaję jest tylko dla mnie; - namacalna, - naturalna, - na miarę (ważna), Jeżeli Krzyś za przeczytanie lektury w oznaczonym czasie idzie z tatą na lody, to nie można tych lodów podzielić na pół dla niego i siostry. Konsekwencja to reakcja na zachowanie dziecka.

11 11 Jak chwalić? Pochwała to przecież konsekwencja pozytywna Opisz, co widzisz. Opisz, co czujesz. Podsumuj zachowanie dziecka. Książki spakowane, piórnik w tornistrze – to mi się podoba. np.: Śniadanie zjedzone, talerzyk w zlewie – bardzo się cieszę. Szalik zawiązany, kurtka zapięta – ładnie się ubrałeś. Konsekwencja to reakcja na zachowanie dziecka.

12 12 - wcześniej ustalona, - jest stałym elementem porządkującym życie dziecka, - nie wywołuje skrajnie negatywnych uczuć, - jest łatwiejsza do wyegzekwowania przez dorosłego, - uczy odpowiedzialności za swoje zachowania. Np.: Umówiliśmy się, nie dotrzymałeś słowa, więc ponosisz konkretną konsekwencję. Konsekwencja negatywna powinna być; Konsekwencja to reakcja na zachowanie dziecka.

13 13 UWAGA! * Ustal ze wszystkimi domownikami co wam nie odpowiada, co chcecie zmienić. * Postarajcie się, aby były to 3 -4 nowe zasady (nie więcej). * Ustalcie pozytywne i negatywne konsekwencje za przestrzeganie i łamanie zasad; * Pracujcie kolejno, tylko nad jedną zasadą. Gdy wszyscy ją opanują, przejdziecie do następnej. Umawianie się na ściśle określone zasady jest konieczną zasadą behawioralną. Jak ustalamy zasady?

14 14 * Zacznijcie od najłatwiejszej zasady dla dziecka – to zagwarantuje osiągnięcie sukcesu; * Nigdy nie zapominaj o konsekwencjach – szczególnie pozytywnych. Każdy sprawdza, czy dobre postępowanie mu się opłaca. * Nie bądź dobrym wujkiem, nie unikaj stosowania konsekwencji negatywnych. Dziecko wyczuje, że może tobą manipulować. W efekcie osiągniesz jedno: dziecko dowie się, że rodzic nie umie dotrzymać słowa. Pamiętaj, że konsekwentne nagradzanie, tak samo jak konsekwentne zapominanie o nagrodzie daje rezultaty. Ale za każdym razem inne. Jak ustalamy zasady? Umawianie się na ściśle określone zasady jest konieczną zasadą behawioralną.

15 15 Konsekwencje w praktyce # Karol zgodnie z umową posprzątał swój pokój zaraz po powrocie ze szkoły. Rodzice zauważyli jego pracę i zgodnie z umową zaznaczyli * w kalendarzu. Po tygodniu podliczyli wspólnie wszystkie gwiazdki i zgodnie z umową Karol Otrzymał pozwolenie na wyjście do kina i pieniądze na bilet. * Efekt takiego działania: Karol już wie, że opłaca mu się dotrzymywanie umowy. ## Karol zgodnie z umową posprzątał swój pokój zaraz po powrocie ze szkoły. Rodzice nie zauważyli jego pracy i pomimo umowy nie zaznaczyli * w kalendarzu. Uważali, że sprzątanie pokoju to naturalny obowiązek Karola. W końcu to zwykła rzecz. Właśnie rozmyślili się i nie mają zamiaru rozpieszczać dzieciaka. ** Efekt takiego działania: Karol już wie, że nie opłaca mu się dotrzymywanie umowy. Przecież rodzice nie dotrzymują. On tylko ich naśladuje. Byłbym głupi, gdybym się dał jeszcze kiedyś dobrowolnie zagonić do sprzątania

16 16 Konsekwencje w praktyce # Zgodnie z umową Małgosia powinna codziennie sama pościelić swoje łóżko. Jednak w ciągu tygodnia nie zrobiła tego 3 razy. Rodzice codziennie zaznaczali * za wykonaną pracę, a (-) za unikanie pracy. Po tygodniu wspólnie podliczyli zgromadzone * i (-). Okazało się, że brakuje 1* i Małgosia nie może iść na wcześniej zaplanowaną wizytę do koleżanki. Pomimo próśb, rodzice zgodnie z umową, konsekwentnie odmawiają cofnięcia zakazu wyjścia. *Efekt takiego działania: Małgosia popłacze, na pewno obrazi się na niesprawiedliwe traktowanie. Ale na pewno dotrze do niej, że takie zachowanie się nie opłaca. Po kolejnych powtórkach zmieni swoje zachowanie.

17 17 Konsekwencje w praktyce ## Zgodnie z umową Małgosia powinna codziennie sama pościelić swoje łóżko. Jednak w ciągu tygodnia nie zrobiła tego 3 razy. Rodzice pomimo umowy nie zaznaczyli *, ani (-) w kalendarzu. Uważali, że Małgosia, jak każdy człowiek, ma prawo do odrobiny lenistwa. W końcu to zwykła rzecz. Niech idzie do koleżanki, a my będziemy mieli spokój w domu. ** Efekt takiego działania: Małgosia już wie, że nie opłaca się dotrzymywanie umowy. Przecież rodzice też jej nie dotrzymują. Ona tylko ich naśladuje. A nagrodę zawsze może sobie wypłakać

18 18 Jeśli zdarzają się komplikacje albo niewiele się zmienia, powinni Państwo poszukać w pobliżu jakiejś poradni wychowawczej. Psycholog może pomóc w trudnej sytuacji

19 19 Literatura: A.Faber, E. Mazlish – Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły; A. Janiec, M. Wojna - Okiełznać chaos. ADHD w szkole Poradnik dla nauczycieli i rodziców. Cz.I – przedszkole i szkoła podstawowa okiem nauczyciela; J. Sakowski – Szkoła dla rodziców i wychowawców; R. Zwolińska – Pozytywne i negatywne konsekwencje w wychowaniu dziecka. Materiały z konferencji metodycznej; Kielce 2007r.; W prezentacji wykorzystano rysunki Jujki, Szymona Sadurskiego i Zbigniewa Niewęgłowskiego


Pobierz ppt "1 POZYTYWNE I NEGATYWNE KONSEKWENCJE W WYCHOWANIU DZIECKA Opracowanie: mgr Mirosława Leśkiewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google