Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

120 przygód Koziołka Matołaka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "120 przygód Koziołka Matołaka"— Zapis prezentacji:

1 120 przygód Koziołka Matołaka
Kornel Makuszyński Życie i twórczość „I znów poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko”. 120 przygód Koziołka Matołaka

2 Kornel Makuszyński ( ) pisarz, publicysta, krytyk teatralny, jeden z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci, urodził się w Stryju, a młodość spędził we Lwowie. Tu kształcił się w gimnazjum i studiował na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza na Wydziale Filozoficznym. Lata I wojny światowej rzuciły Makuszyńskiego i jego pierwszą żonę, w głąb Rosji. Zwolniony z zesłania powrócił do kraju i Lwowa. Następnie do roku 1918 mieszkał w Kijowie i pracował jako kierownik literacki Teatru Polskiego . Wraz z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku zaczął się nowy, warszawski okres w życiu pisarza. W Warszawie nastąpił okres intensywnej działalności dziennikarskiej pisarza. W roku 1926 za poemat "Pieśń o Ojczyźnie" (1924) otrzymał Państwową Nagrodę Literacką, najwyższe wyróżnienie literackie, przyznane mu przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

3 Kornel Makuszyński z żoną Janiną Aleja Róż 14, Warszawa

4 W tak zwanym „okresie warszawskim” powstały następujące utwory dla dzieci i młodzieży:
Bezgrzeszne lata O dwóch takich, co ukradli księżyc Przyjaciel wesołego diabła Panna z mokrą głową Wyprawa pod psem Wielka brama Awantura o Basię Szatan z siódmej klasy Szaleństwa panny Ewy

5 „O dwóch takich co ukradli księżyc”
Jacek i Placek z bajki „O dwóch takich co ukradli księżyc” to łobuzy jakich mało. Pewnego dnia postanawiają odejść z rodzinnej wioski i poszukać kraju, w którym ludzie nie muszą pracować. Oczywiście takie miejsce nie istnieje, ale zanim się o tym przekonają, przeżyją wiele zabawnych przygód.

6 Czy i Ty miałbyś ochotę, podobnie jak Janek, bohater tej książki, zaprzyjaźnić się z pewnym sympatycznym młodym diabłem? Czy chciałbyś odbyć wraz z nim tajemniczą, ale pełną fascynujących przygód podróż? Jeśli tak, sięgnij po tę niezwykłą opowieść o wielkiej odwadze, poświęceniu i przyjaźni, która pomaga pokonać wszelkie przeciwności losu.

7 Tytułowa „panna z mokrą głową” nie przypomina słodkiej oraz delikatnej panienki z dworku Ta szalona dziewczyna jeździ konno, ma nogi w sińcach, wspina się na drzewa i płata figle, jak największy urwis. Ale gdy na rodzinę spadają nieszczęścia: śmierć ojca i utrata dachu nad głową, właśnie Irenka potrafi znaleźć „ludzi dobrej woli”, którzy pomogą jej i najbliższym.

8 Powieść dla młodzieży, o szkole, nieustających wybrykach, awanturach i kłopotach uczniów. Jednocześnie tajemnica rodzinna, którą rozwiązuje sympatyczny „szatan”.

9 Książka opowiada o perypetiach tytułowej bohaterki.
Jak w życiu, znajdziemy tu smutek obok radości, rozstania i poszukiwanie osoby bliskiej, odnalezienie własnego miejsca w nie zawsze przyjaznym świecie. Jest to historia o dorastaniu, które zawsze łączy się z odkryciem własnej wartości.

10 Sympatyczny młody malarz staje na jej drodze.
Szesnastoletnia Ewa Tyszkowska nie może pogodzić się z opiekunką. Cichaczem ucieka przez okno. Sympatyczny młody malarz staje na jej drodze. Czy uda mu się pokrzyżować dziewczynie plany? Czym skończą się jej „szaleństwa”?

11 Kinematografia polska od dawna wykorzystuje powieści Makuszyńskiego
Kinematografia polska od dawna wykorzystuje powieści Makuszyńskiego Dotychczas powstały filmy według następujących książek: Awantura o Basię (1959, 1995) Szatan z siódmej klasy (1960, 2006) O dwóch takich co ukradli księżyc (1962) Panna z mokrą głową (1994) Szaleństwa panny Ewy ( 1984) Przyjaciel wesołego diabła (1986)

12 Powieści Kornela Makuszyńskiego od wielu już lat cieszą się niezmienną popularnością. Jednak największym i nieśmiertelnym „hitem” literackim okazała się historyjka słowno - obrazkowa, którą Makuszyński opublikował wraz z rysunkami Mariana Walentynowicza. Jej bohaterem jest gapowaty Koziołek Matołek, który w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie „kozy kują”, podejmuje daleką wędrówkę Matołek, choć na pozór nie posiada zbyt wiele rozumu, okazuje się przesympatycznym spryciarzem. Jest śmieszny, łatwowierny i wzruszający.

13 Z historią powstania tej książki wiąże się taka anegdota.
Otóż przed wojną w jednej z krakowskich kawiarń siedział sobie smutny, ubogo odziany mężczyzna. Przy sąsiednich stolikach kilku literatów prowadziło ożywioną rozmowę. Wśród nich był właśnie Kornel Makuszyński. Po pewnym czasie zwrócili oni uwagę na samotnego pana i zapytali skąd pochodzi. Okazało się, że z Pacanowa, małej i bardzo biednej osady na Kielecczyźnie. Wtedy Makuszyński rzekł: - Trzeba jakoś pomóc temu Pacanowowi. Ja coś napiszę. - To ja namaluję – dorzucił Marian Walentynowicz. I tak narodził się pomysł uciesznej historii Koziołka Matołka.

14 Koziołek Matołek rozsławił Pacanów w całym kraju
Koziołek Matołek rozsławił Pacanów w całym kraju. W tym mieście utworzono Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Od 2010r. Europejskie Centrum Bajki działa w nowej siedzibie, w której mieszczą się biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz sale warsztatowe.

15

16 Na podstawie Przygód Koziołka Matołka nakręcono wieloodcinkowy film rysunkowy, powstało wiele bajek muzycznych oraz przedstawień kukiełkowych i teatralnych. Opracowano również wiele programów i gier komputerowych.

17 Tak jak w Warszawie, również i tutaj
Od roku 1934 drugim domem Makuszyńskiego i jego żony Janiny Gluzińskiej stało się Zakopane. Tak jak w Warszawie, również i tutaj Kornel Makuszyński uczestniczył czynnie w bujnym życiu artystycznym, towarzyskim i sportowym. Zakopane lata 30-te XX w.

18 Zakopane pojawiło się w twórczości Makuszyńskiego już w latach dwudziestych;
Jego felietony drukowała warszawska i zakopiańska prasa. Pan Kornel od początku lubił Zakopane, a Zakopane odwzajemniło się i w roku nadało pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela.

19 Kornel Makuszyński zmarł 31 lipca 1953 roku
Kornel Makuszyński zmarł 31 lipca 1953 roku. Pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych. Cmentarz ten zwany jest w góralskiej gwarze od nazwiska fundatora, Jana Pęksy, Pęksowym Brzyzkiem.

20 MUZEUM KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO mieści się w willi "Opolanka", gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a po drugiej wojnie osiedlili się na stałe. Muzeum Kornela Makuszyńskiego

21 Temat: Spotkanie z twórczością Kornela Makuszyńskiego
Kornel Makuszyński żył w latach Był autorem ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci i dorosłych. Jego utwory są wesołe i wzruszające. Pisał realizując hasło „od serca do serca”. Oto wybrane książki autorstwa pisarza: Awantura o Basię O dwóch takich, co ukradli księżyc Panna z mokrą głową 120 przygód Koziołka Matołka Szaleństwa panny Ewy Szatan z siódmej klasy Opracowała: Elżbieta Fitas Katarzyna Kucharska PBW Filia Końskie


Pobierz ppt "120 przygód Koziołka Matołaka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google