Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kornel Makuszyński Humorysta o wybitnie radosnym poglądzie na świat, jeden z najpopularniejszych pisarzy lat międzywojennych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kornel Makuszyński Humorysta o wybitnie radosnym poglądzie na świat, jeden z najpopularniejszych pisarzy lat międzywojennych."— Zapis prezentacji:

1

2 Kornel Makuszyński Humorysta o wybitnie radosnym poglądzie na świat, jeden z najpopularniejszych pisarzy lat międzywojennych

3 Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Turośli Jeśli zostanie patronem, tak będzie brzmiała nazwa naszej szkoły: ( )

4 W okresie kijowskim powstały jego pierwsze powieści. Perły i wieprze Po mlecznej drodze oraz zbiór baśni dla dzieci Bardzo dziwne bajki

5 W latach trzydziestych powstały najbardziej poczytne książki dla dzieci i młodzieży: "Przygody Koziołka Matołka", "O dwóch takich co ukradli księżyc", "Przyjaciel wesołego diabła", "Skrzydlaty chłopiec", "Wielka brama", "Wyprawa pod psem, "Szatan z siódmej klasy, "List z tamtego świata".

6 Inne niezwykle popularne utwory dla dzieci i młodzieży: Panna z mokrą głową (1933), Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki (1935), Awantura o Basię (1937), Szaleństwa panny Ewy (1957), Legendy krakowskie (1960).

7 Powieści Kornela Makuszyńskiego cieszą się do dziś popularnością. Świadczą o tym liczne wznowienia i ekranizacje jego utworów. Szatan z siódmej klasy Awantura o Basię Panna z mokrą głową Szaleństwa panny Ewy

8 Wprawdzie Pan Kornel nie uprawiał sportów, nie chodził po górach, ale uczestniczył i patronował wielu komitetom organizacyjnym zawodów narciarskich, konnych, samochodowych. Swoim patronatem objął klub "Wisła i z jego inicjatywy najbiedniejsza młodzież góralska dostawała narty, aby mogła ćwiczyć się w konkurencjach narciarskich. Tę piękną działalność przyjaciela dzieci przypominają dziś dziecięce zawody narciarskie rozgrywane o memoriał Kornela Makuszyńskiego.

9 Kornel Makuszyński zmarł 31 lipca 1953 roku. Pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych. Cmentarz ten zwany jest w góralskiej gwarze od nazwiska fundatora, Jana Pęksy, Pęksowym Brzyzkiem.

10 MUZEUM KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO mieści się w willi "Opolanka", gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a po drugiej wojnie osiedlili się na stałe.

11 Słynne cytaty wypowiedziane przez Kornela Makuszyńskiego: Radość wielkim jest mędrcem, bo radość stworzyła słońce i świat. Smutek niczego nie urodzi. Radość wielkim jest mędrcem, bo radość stworzyła słońce i świat. Smutek niczego nie urodzi. Nie byłoby radości bez smutku. Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu. Uśmiech to pół pocałunku.

12 Inni tak wspominają Makuszyńskiego i jego twórczość: Młodość pokazał jako czas bez grzechu, blisko Boga. Jest w młodości i szaleństwo i nierozumne zachowania – ale nie ma zła. I wszystko, co wówczas się przeżywa zanurzone jest w czystej radości.. Krystyna Heska-Kwaśniewicz Był radosny i promienny, uczył kochania bliźnich, dobroć przedkładał nad wszystko, walczył o godność człowieka, a zło leczył dobrocią i uśmiechem. Pola Kuleczka Nie sposób było go nie lubić ani wejść z nim w konflikty. Był bezgranicznie pogodny i ustępliwy Antoni Słonimski

13 Makuszyński większość swojej twórczości pisarskiej poświęcił najmłodszym, jego praca literacka i działalność była walką o uśmiech dziecka. W swoich czytelnikach wyrabiał poczucie humoru i zachęcał do zastanowienia się nad wartością etyczną czynów ludzkich. Zaciekawiał, bawił, ale i uczył, przemycając w swych książkach problemy wychowawcze i wartości patriotyczne. Jego twórczość dla dzieci i dorosłych przepojona jest ogromnym ciepłem i zrozumieniem dla drugiego człowieka. Na kartach swoich powieści ukazuje bohaterów, którzy kierując się w życiu współczuciem dla pokrzywdzonych, jak również wiarą w trwałe związki przyjaźni, zawsze wierni są zasadom moralnym i przekonaniu, że w każdym ludzkim sercu mieści się wiele dobra.

14 Panie Kornelu,nasz Przyjacielu, Takich jak Ty, świat zna niewielu Dlaczego warto wybrać Kornela Makuszyńskiego na patrona naszej szkoły? j est autorem wielu znanych książek dla dzieci, wiele z nich doczekało się ekranizacji j est laureatem Państwowej Nagrody Literackiej p opularyzował i zapoczątkował dziecięce zawody narciarskie rozgrywane o memoriał Kornela Makuszyńskiego z nane są ciekawe cytaty, które znakomicie nadają się na motto naszej szkoły w alczył o uśmiech dziecka


Pobierz ppt "Kornel Makuszyński Humorysta o wybitnie radosnym poglądzie na świat, jeden z najpopularniejszych pisarzy lat międzywojennych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google