Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kornel Makuszyński Humorysta o wybitnie radosnym poglądzie na świat,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kornel Makuszyński Humorysta o wybitnie radosnym poglądzie na świat,"— Zapis prezentacji:

1 Kornel Makuszyński Humorysta o wybitnie radosnym poglądzie na świat,
jeden z najpopularniejszych pisarzy lat międzywojennych

2 Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego
Kornel Makuszyński ( ) Jeśli zostanie patronem, tak będzie brzmiała nazwa naszej szkoły: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Turośli

3 W okresie kijowskim powstały jego pierwsze powieści.
„Perły i wieprze” „Po mlecznej drodze” oraz zbiór baśni dla dzieci „Bardzo dziwne bajki”

4 W latach trzydziestych powstały najbardziej poczytne książki dla dzieci i młodzieży:
"Przygody Koziołka Matołka", "O dwóch takich co ukradli księżyc", "Przyjaciel wesołego diabła", "Skrzydlaty chłopiec", "Wielka brama", "Wyprawa pod psem„, "Szatan z siódmej klasy„, "List z tamtego świata".

5 Inne niezwykle popularne utwory dla dzieci i młodzieży:
Panna z mokrą głową (1933), Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki (1935), Awantura o Basię (1937), Szaleństwa panny Ewy (1957), Legendy krakowskie (1960).

6 „Szatan z siódmej klasy” „Szaleństwa panny Ewy”
Powieści Kornela Makuszyńskiego cieszą się do dziś popularnością. Świadczą o tym liczne wznowienia i ekranizacje jego utworów. „Panna z mokrą głową” „Szatan z siódmej klasy” „Szaleństwa panny Ewy” „Awantura o Basię”

7 Wprawdzie Pan Kornel nie uprawiał sportów, nie chodził po górach, ale uczestniczył i patronował wielu komitetom organizacyjnym zawodów narciarskich, konnych, samochodowych. Swoim patronatem objął klub "Wisła„ i z jego inicjatywy najbiedniejsza młodzież góralska dostawała narty, aby mogła ćwiczyć się w konkurencjach narciarskich. Tę piękną działalność przyjaciela dzieci przypominają dziś dziecięce zawody narciarskie rozgrywane o memoriał Kornela Makuszyńskiego.

8 Kornel Makuszyński zmarł 31 lipca 1953 roku
Kornel Makuszyński zmarł 31 lipca 1953 roku. Pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych. Cmentarz ten zwany jest w góralskiej gwarze od nazwiska fundatora, Jana Pęksy, Pęksowym Brzyzkiem.

9 MUZEUM KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO mieści się w willi "Opolanka", gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a po drugiej wojnie osiedlili się na stałe. Muzeum Kornela Makuszyńskiego

10 Słynne cytaty wypowiedziane przez Kornela Makuszyńskiego:
„Nie byłoby radości bez smutku”. „Radość wielkim jest mędrcem, bo radość stworzyła słońce i świat. Smutek niczego nie urodzi”. „Uśmiech to pół pocałunku”. „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”.

11 Inni tak wspominają Makuszyńskiego i jego twórczość:
„Nie sposób było go nie lubić ani wejść z nim w konflikty. Był bezgranicznie pogodny i ustępliwy” Antoni Słonimski „Był radosny i promienny, uczył kochania bliźnich, dobroć przedkładał nad wszystko, walczył o godność człowieka, a zło leczył dobrocią i uśmiechem”. Pola Kuleczka „Młodość pokazał jako czas bez grzechu, blisko Boga. Jest w młodości i szaleństwo i nierozumne zachowania – ale nie ma zła. I wszystko, co wówczas się przeżywa zanurzone jest w czystej radości.”. Krystyna Heska-Kwaśniewicz

12 Makuszyński większość swojej twórczości pisarskiej poświęcił najmłodszym, jego praca literacka i działalność była walką o uśmiech dziecka. W swoich czytelnikach wyrabiał poczucie humoru i zachęcał do zastanowienia się nad wartością etyczną czynów ludzkich. Zaciekawiał, bawił, ale i uczył, przemycając w swych książkach problemy wychowawcze i wartości patriotyczne. Jego twórczość dla dzieci i dorosłych przepojona jest ogromnym ciepłem i zrozumieniem dla drugiego człowieka. Na kartach swoich powieści ukazuje bohaterów, którzy kierując się w życiu współczuciem dla pokrzywdzonych, jak również wiarą w trwałe związki przyjaźni, zawsze wierni są zasadom moralnym i przekonaniu, że w każdym ludzkim sercu mieści się wiele dobra.

13 Panie Kornelu ,nasz Przyjacielu, Takich jak Ty, świat zna niewielu
Dlaczego warto wybrać Kornela Makuszyńskiego na patrona naszej szkoły? jest autorem wielu znanych książek dla dzieci, wiele z nich doczekało się ekranizacji jest laureatem Państwowej Nagrody Literackiej popularyzował i zapoczątkował dziecięce zawody narciarskie rozgrywane o memoriał Kornela Makuszyńskiego znane są ciekawe cytaty, które znakomicie nadają się na motto naszej szkoły walczył o uśmiech dziecka Panie Kornelu ,nasz przyjacielu, Takich jak ty, świat zna niewielu Dałeś nam uśmiech, dobre sny My za to wszystko dziękujemy Ci Panie Kornelu ,nasz Przyjacielu, Takich jak Ty, świat zna niewielu


Pobierz ppt "Kornel Makuszyński Humorysta o wybitnie radosnym poglądzie na świat,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google