Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mały Książę i symbole Autor: Barbara Myszk. Róża jest symbolem kobiecości. Posiada kobiece cechy: przywiązywanie wagi do swego wyglądu, próżność, zalotność,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mały Książę i symbole Autor: Barbara Myszk. Róża jest symbolem kobiecości. Posiada kobiece cechy: przywiązywanie wagi do swego wyglądu, próżność, zalotność,"— Zapis prezentacji:

1 Mały Książę i symbole Autor: Barbara Myszk

2 Róża jest symbolem kobiecości. Posiada kobiece cechy: przywiązywanie wagi do swego wyglądu, próżność, zalotność, zmienność. Ponadto symbolizuje miłość. Mały Książę po poznaniu róży stwierdził: „Kwiaty mają w sobie tyle sprzeczności.”

3 Mały Książę po spotkaniu Króla powiedział do siebie: „Dorośli są bardzo dziwni.” Król jest symbolem ludzi nastawionych na rozkazywanie, żądnych władzy, dziwnych, upartych, czasami mądrych, ale i posiadających zacieśnione horyzonty myślowe. „…dla królów świat jest bardzo prosty. Wszyscy ludzie są poddanymi.”

4 Zanim Mały Książę ruszył w dalszą drogę powiedział: „Dorośli są zdecydowanie śmieszni.” „… według próżnych każdy spotkany człowiek jest ich wielbicielem.” „Próżni słyszą tylko pochwały.” Próżny symbolizuje ludzi śmiesznych, naiwnych, próżnych, posiadających przesadne mniemanie o sobie i żądnych uwielbienia.

5 Mały Książę w zakłopotaniu pomyślał: „Dorośli są naprawdę bardzo, bardzo śmieszni.” „Piję[...] - Aby zapomnieć, że się wstydzę.” Pijak to symbol ludzi słabych, zachowujących się bezsensownie, ulegających nałogom.

6 Mały Książę mówił sobie po drodze: „Dorośli są jednak nadzwyczajni.” Ja mam gwiazdy, ponieważ nikt przede mną nie pomyślał o tym, żeby je zagarnąć.” „Lecz ja jestem człowiekiem poważnym. Tak. Nie mam czasu na marzenia.” Bankier stanowi symbol ludzi zachłannych, chciwych, skupiających uwagę na rzeczach mało ważnych, ceniących wartości materialne.

7 „Tym człowiekiem pogardzaliby wszyscy, i Król, i Próżny, i Pijak, i Bankier. Mimo to on jeden nie wydaje mi się śmieszny. A to prawdopodobnie dlatego, że nie zajmuje się tylko sobą.” Mały Książę poczuł sympatię dla człowieka, który wiernie wypełniał rozkaz: „Rozkaz się nie zmienił. Na tym polega tragizm sytuacji.” Latarnik jest symbolem ludzi odpowiedzialnych, zajmujących się nie tylko sobą, ale i ślepo podporządkowanych.

8 Mały Książę zapytał Geografa: „Co radzi mi pan zwiedzić?” Geograf symbolizuje jednostki zarozumiałe, ślepo wierzące nauce. „Geograf jest zbyt ważną osobistością, aby mógł pozwolić sobie na łazikowanie.”

9 Lis, wbrew przyjętym wyobrażeniom, w tym utworze symbolizuje przyjaźń i wierność. „Poznaje się tylko to, co się oswoi – powiedział lis. – Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma sklepów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół”.

10 Studnia może symbolizować życie, ale i cel, do jakiego się dąży, marzenie. „Pustynię upiększa to, że gdzieś w sobie kryje studnię”.


Pobierz ppt "Mały Książę i symbole Autor: Barbara Myszk. Róża jest symbolem kobiecości. Posiada kobiece cechy: przywiązywanie wagi do swego wyglądu, próżność, zalotność,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google