Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała T. Głuszak Nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół w Dydni.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała T. Głuszak Nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół w Dydni."— Zapis prezentacji:

1 Opracowała T. Głuszak Nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół w Dydni

2 Wyszukiwanie treści w internecie stanowi obecnie codzienną czynność wykonywaną przez każdego z nas. W praktyce jednak, wielu internautów nie potrafi efektywnie korzystać ze wszystkich narzędzi i możliwości jakie oferuje nam wyszukiwarka Google, przez co tracą mnóstwo czasu na znalezienie potrzebnej informacji.

3 Według badań, za pomocą wyszukiwarek można mieć dostęp do zaledwie 16% zasobów Internetu objętych globalną pajęczyną.  Informacja w Internecie nie ma hierarchii ważności, o jej wyborze decyduje sam użytkownik  Informacje w Internecie są przedstawiane bez opinii  Internet umożliwia całodobowy dostęp do informacji  Internet zawiera wiele informacji niedokładnych  Internet nie może być jedynym źródłem informacji  Internet podlega ciągłym zmianom

4

5 Narzędzia wyszukiwawcze zasobów Internetu

6  Automatycznie indeksują strony internetowe  Obejmują wycinek zasobów Internetu  Wiadomości z różnych wyszukiwarek częściowo pokrywają się  Strategia wyszukiwania: należy podać precyzyjnie hasło  Zalety: szybkie i proste wyniki wyszukiwania

7  Dokonują częściowego wyboru według treści  Najczęściej są kontrolowane przez redaktorów  Obejmują informacje z wąskich dziedzin (informacje naukowe, serwisy dla dzieci, informacje z archiwów)  Strategia wyszukiwania: informacje znajdują się w bazach i serwisach edukacyjnych, encyklopediach, słownikach

8  Nie posiadają własnych zasobów danych  Każda multiwyszukiwarka przeszukuje obszary wielu wyszukiwarek, serwisów i baz danych  Duża liczba przeszukiwanych źródeł  Dużo zbędnych informacji (szum informacyjny)  Strategia wyszukiwania: należy podać hasło wyszukiwania, przeprowadzić selekcję po wyświetleniu, wybrać poprawne hasło  Zalety: przeszukanie w krótkim czasie obszernych zasobów

9  Posiadają uporządkowaną strukturę wewnętrzną według określonych kategorii z możliwością przeszukiwania  Katalogi są tworzone przez redaktorów i obejmują strony o istotnej treści  W porównaniu z wyszukiwarkami mniej zbędnych informacji, mniej stron do przeglądania  Strategia wyszukiwania: przeglądanie krok po kroku lub przeglądanie poszczególnych kategorii  Zalety: wysoka skuteczność działania

10  Zawierają informacje specjalne  Dostęp do baz osiąga się przez Internet  Dane pochodzą z niezależnych systemów (adresy, spisy telefonów, rozkłady jazdy itp.)

11 Podstawowym czynnikiem warunkującym dotarcie do szukanej przez nas treści jest odpowiedni sposób tworzenia zapytań. To, jak sformułujemy frazę decyduje o wynikach, jakie wyświetlą się w wyszukiwarce.

12 Załóżmy, że zależy nam na znalezieniu wiersza Wisławy Szymborskiej „Chwila”. Pamiętajmy, że wyszukiwarka Google nie rozróżnia wielkich i małych liter. Warto więc skonkretyzować zapytanie, wpisując dwu, trzy lub więcej wyrazowe frazy, które zawężą wyniki do pasującej dla nas treści.

13 Oprócz właściwego sformułowania zapytania w wyszukiwarce warto skorzystać z operatorów, czyli znaków ułatwiających sposób kategoryzowania wyszukiwanej treści. Do najważniejszych należą :

14 Jeżeli zależy nam na znalezieniu konkretnego ciągu słów, np. fragmentu wiersza lub piosenki, wpisując go w wyszukiwarce Google nie trafimy od razu na szukaną przez nas treść. Dzieję się tak, ponieważ wyszukiwarka traktuje wpisane przez nas słowa jako oddzielne wyrazy, które mają po prostu występować razem na jednej stronie.

15 Wpisując w wyszukiwarkę fragment wiersza „Chwila” - Trawa, kwiatuszki w trawie, wyszukiwarka na pierwszym miejscu pokaże nam mnóstwo wyników ze stron poświęconych tematyce ogrodnictwa. Rozwiązaniem dla tego problemu jest zamknięcie ciągu wyrazów w cudzysłów, wyszukiwanie „Trawa, kwiatuszki w trawie” zaprowadzi nas do szukanego wiersza, co więcej, zawęzi liczbę wyświetlanych stron.

16 Operatory plus i minus służą do oznaczania danego słowa jako konieczne lub wykluczające wynik wyszukiwania. Stawiając znak + przed słowem we wpisanej frazie mówimy wyszukiwarce, że jest zwrot konieczny do uwzględnienia w wynikach wyszukiwania. Jeżeli natomiast zastosujemy znak – przed słowem wpisanym we frazie przekażemy informację, żeby wyszukiwarka nie pokazywała nam wyników zawierających to słowo.

17 Jeżeli zależy nam na znalezieniu wiersza „Chwila”, ale nie chcemy znaleźć całego tomiku Szymborskiej pod tym samym tytułem wpiszmy w wyszukiwarce frazę wisława szymborska + wiersz chwila – tomik.

18 Jeśli chcemy znaleźć informację z konkretnej strony internetowej można posłużyć się frazą: wisława szymborska wiersz chwila site: wikipedia.

19 Załóżmy, że chcemy odnaleźć wiersz Wisławy Szymborskiej „Chwila” w formacie PDF, ponieważ nasz czytników e-booków obsługuje właśnie ten format. Wtedy najskuteczniej dotrzemy do właściwego wyniku wyszukiwania wpisując frazę: wisława szymborska chwila filetype:pdf

20 1. Do szukania informacji w języku polskim, wybieramy polskie wyszukiwarki 2. Jako słowa kluczowe wpisujemy rzeczowniki i dopełnienia 3. W opcji „szukaj” zawężamy wyszukiwanie 4. Do formułowania wyrażeń złożonych zaleca się używać najwyżej 7 słów w jednym zapytaniu 5. Słowa kluczowe umieszczamy w cudzysłowach 6. Poszukiwania prowadzimy od terminu ogólnego do terminu szczegółowego 7. Używamy odpowiednich do wyszukiwarki operatorów logicznych 8. Przy poszukiwaniu grafiki lub multimediów korzystamy ze specjalizowanych wyszukiwarek

21  www.zs1.ostrowmaz.com/wyszukiwanie_infor macji.pdf Marcin Pawłowski, kierownik marki agencji interaktywnej Clearsense  Alicja Rogozińska, KOWEZiU Wyszukiwanie informacji w Internecie Warszawa, 2007 r. w „Biblioteka w szkole”


Pobierz ppt "Opracowała T. Głuszak Nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół w Dydni."

Podobne prezentacje


Reklamy Google