Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Irlandia Irlandia Flaga Irlandii Godło Informacje Osadnictwo Rząd Irlandii Św. Patryk Haloween Koniec!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Irlandia Irlandia Flaga Irlandii Godło Informacje Osadnictwo Rząd Irlandii Św. Patryk Haloween Koniec!"— Zapis prezentacji:

1

2 Irlandia Irlandia Flaga Irlandii Godło Informacje Osadnictwo Rząd Irlandii Św. Patryk Haloween Koniec!

3 Irlandia Państwo leżące w Europie Zachodniej, położone na wyspie. W 1973 r. Wstąpiła do Wspólnoty Europejskiej. Graniczy z Wielką Brytanią. Stolicą jest Dublin.

4 Flaga Irlandii Flaga Irlandii – prostokątna, trzy pasy o układzie pionowym: od lewej zielony, biały i pomarańczowy. Przyjmuje się, że kolor zielony oznacza katolików, pomarańczowy – protestantów, a biały – ciągłe dążenie do pokoju między nimi. Inna interpretacja kolorów: pomarańczowy oznacza wierność, zielony symbolizuje republikę a biały to pokój. Flaga potocznie nazywana jest Irish Tricolour.

5 Godło Irlandii Herb Irlandii pochodzi z września 1945 roku i przedstawia złotą harfę ze srebrnymi strunami, którą często nazywano harfą Briana Śmiałego, średniowiecznego króla Irlandii. Tarcza herbu ma niebieski kolor. Podobny motyw można było znaleźć na flagach armii irlandzkiej w XVII i XVIII wieku. Herb Irlandii sprzed 1945 roku składał się z czterech pól. Każde z nich było zaś zarezerwowane dla jednej z irlandzkich prowincji: Ulster, Leinster, Connacht oraz Munster.

6 Ważne informacje Powierchnia: 84.421 km2 Ludność: ok. 6.400.000 Waluta: Euro Język urzędowy: -irlandzki -angielski Religie: -katolicyzm ok. 82,2% -wyznawcy kościoła Irlandii ok. 2,8% -muslims ok. 1,1% Prezydent Irlandii – Michael Daniel Higgins

7 Pierwsze osadnictwo Pierwsze znane ślady osadnictwa na terenach Irlandii szacowane są na około 8000 p.n.e. i były to migracje myśliwych z kontynentu europejskiego. Pozostałością po tych ludach są serie neolitycznych grobowców jak np. Newgrange. Rzymianie nie podjęli próby podboju wyspy, mimo bliskości Brytanii. Od V wieku naszej ery wyspa była chrystianizowana za sprawą św. Patryka, zaś od VIII wieku rozpoczęła się inwazja wikingów, która w 1014 ostatecznie została odparta za sprawą wojsk ówczesnego króla Briana Śmiałego.

8 Rząd irlandzki W okresie XX w. Powstał pierwszy rząd irlandzki, co spowodowało wybuch wojny domowej. Ostatecznie w 1937 r. W życie weszła Konstytucja Irlandii, na mocy której utworzono państwo Irlandię.

9 Dzień św. Patryka Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

10 Haloween!! Z Irlandii wywodzi się święto Haloween. Początkowo nazywało się ono Samhain. W Irlandii obchodzone jest bardzo hucznie.

11 Koniec prezentacji. Dziękujemy, za uwagę! Przedstawiliśmy kraj Irlandia, który bardzo polecamy. Irlandia jest krajem mniej znanym, ale myślimy, że będzie znane i doceniane bardziej. Dziękujemy za uwagę: Adrian Knij Martin Woźniak.


Pobierz ppt "Irlandia Irlandia Flaga Irlandii Godło Informacje Osadnictwo Rząd Irlandii Św. Patryk Haloween Koniec!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google