Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pałac Dolmabahçe (tur. Dolmabahçe Sarayı) – położony jest po europejskiej stronie Stambułu, przy ulicy Beşıktaş, w jego części północnej, oddzielonej od.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pałac Dolmabahçe (tur. Dolmabahçe Sarayı) – położony jest po europejskiej stronie Stambułu, przy ulicy Beşıktaş, w jego części północnej, oddzielonej od."— Zapis prezentacji:

1

2 Pałac Dolmabahçe (tur. Dolmabahçe Sarayı) – położony jest po europejskiej stronie Stambułu, przy ulicy Beşıktaş, w jego części północnej, oddzielonej od najstarszej dzielnicy Sultanahmet wodami Złotego Rogu. Z Pałacu rozciąga się widok na Cieśninę Bosfor.

3 Jedna z bram pałacu

4 Pałac ten był pierwszym pałacem w Stambule zbudowanym w stylu
europejskim przez sułtana Abdulmecida I pomiędzy 1842 a 1853 rokiem. Służył jako centrum administracyjne Imperium osmańskiego od 1853 do 1922 roku, z przerwą w latach Architektem był Ormianin Karabet Balyan. Pałac kosztował równowartość 35 ton złota. W jego wnętrzu znajduje się kryształowy żyrandol o 750 lampach, ważący 4,5 tony, będący darem od królowej Wiktorii. W pałacu znajduje się również największa kolekcja bakaratowych żyrandoli na świecie, z tego szkła wykonano także jedne z poręczy schodów. W 1887 roku gościł tu cesarz Wilhelm II podczas wizyty w Stambule. Podczas prac renowacyjnych w 1910 pałac wyposażono w centralne ogrzewanie. Po powstaniu Republiki Tureckiej oddano go do dyspozycji Atatürka, który zatrzymywał się tu podczas letnich wizyt w mieście.

5 Pałac Dolmabahçe Jako wzorce posłużyły architektom francuski Luwr i angielski Pałac Buckingham. Jednocześnie jego styl miał symbolicznie zerwać z wielowiekową tradycją pałacowej architektury osmańskiej, której ucieleśnieniem był poprzedni pałac sułtański - Topkapı Sarayı - służący nieprzerwanie jako rezydencja sułtańska od połowy XV wieku.

6 Marmur użyty przy budowie pałacu pochodzi z wyspy Marmara, alabaster z Egiptu, porfir z Pergamonu.

7 Mustafa Kemal Atatürk 1881 - 1938
Po obaleniu sułtanatu i utworzeniu Republiki Tureckiej Pałac Dolmabahçe służył jako siedziba Mustafy Kemala Atatürka podczas jego wizyt w Stabule. Mustafa Kemal Atatürk przeprowadził wiele reform prawnych i społecznych z których na uwagę zasługują m.in. wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego, alfabetu łacińskiego, oczyszczenie języka tureckiego ze słów pochodzenia arabskiego i wprowadzenie nazwisk. Sam Mustafa Kemal wybrał dla siebie nazwisko Atatürk, czyli Ojciec Turków. Nazwisko to nie wolno było nosić żadnemu innemu Turkowi. Mustafa Kemal Atatürk znacznie ograniczył ingerencję islamu w politykę państwa wprowadzając kodeks karny. Za jego rządów wprowadzono obowiązkowe nauczanie kobiet, a także ustawy gwarantujące kobietom równość społeczną i polityczną, promowano też zachodni styl ubierania się. Mustafa Kemal Atatürk

8 Pracownia Mustafy Kemala Atatürka

9 W tym pokoju , który obecnie stanowi część muzeum o 9:05 11 listopada zmarł Mustafa Kemal Atatürk. By oddać hołd ukochanemu wodzowi i ojcu narodu tureckiego zatrzymano zegary w pałacu Do tej pory ustawione są one na tę godzinę w celu upamiętnienia wielkiego przywódcy Turków.

10

11 131 dużych i 99 małych. Ich łączna powierzchnia to 4500 m².
Wnętrza pałacu pokrywają obrazy włoskich i francuskich mistrzów i sławnego rosyjskiego malarza Ajwazowskiego. Z Hereke pochodzą ręcznie tkane dywany: 131 dużych i 99 małych. Ich łączna powierzchnia to 4500 m².

12 Sala Ceremonii (Muayede)
Sala Ceremonii (Muayede). Ponad środkową jej częścią wznosi się kopuła wysoka na 36 m. Powieszono w niej kryształowy żyrandol o 750 lampach, ważący 4,5 tony prezent od królowej Wiktorii. W komnacie zastosowano system ogrzewania podłogowego.

13

14 W pałacu znajduje się największa kolekcja bakaratowych żyrandoli na świecie.

15

16

17

18 Słynne kryształowe schody
Słynne kryształowe schody. Ich nazwa pochodzi od kryształowych elementów balustrad schodów. Do ich budowy użyto także mahoń i mosiądz.

19 Pokój przyjęć ambasadorów
Pokój przyjęć ambasadorów. Ambasadorowie byli tu przyjmowani przez sułtana i przedstawiali mu listy. Sufit jest wyłożony złotem, ściany ozdobione wielokolorowym grawerunkiem przypominającym materiał. Dominującym kolorem jet czerwony, dlatego pokój ten jest zwany również Czerwonym Pokojem.

20

21

22 Harem - Czerwony Pokój. Sala audiencyjna, w której przyjmowano zagraniczne poselstwa. Dookoła znajdują się poczekalnie. Pokój został zaprojektowany przez francuskiego artystę Sechana.

23

24 Biblioteka. Księgozbiór tworzą książki zebrane przez sułtana Abdülmecida, znacznie wzbogacona w czasach Atatürka i prezydenta Inönü.

25 Różowy Hol i apartament wokół niego należał do matki sułtana
Różowy Hol i apartament wokół niego należał do matki sułtana. W części od Bosforu i od lasu znajdują się po dwa pokoje, pośrodku sofa oraz łazienka.

26 i tu Apartement ten nie był często używany, ponieważ poza matką samego sułtana Abdülaziza, żadna z matek nie doczekała się wstąpienia swojego syna na tron. W związku z tym, apartament ten był dołączany do części sułtana, która do niego przylega. Również Atatürk używał tego apartamentu.

27 Projekty dekoracji i mebli są dziełem dekoratora wnętrz Sechana,
autora wyposażenia Opery Paryskiej. Meble sprowadzono z Paryża. Wyroby jedwabne z Hereke i Lyonu. Porcelanę z Sèvres,

28

29

30

31

32 Budynek ma powierzchnię 45 000 m², posiada 285 pokoi, 46 korytarzy, 6 łaźni,
68 toalet i 1427 okien .

33

34

35 “Gdyby na Ziemi było jedno państwo, to Stambuł powinien być jego stolicą“
Napoleón Bonaparte. If the Earth were a single state, Istanbul would be its capital                                Napoleon Bonaparte.

36 Manuel moremusic1939@gmail.com
Dodatkowymi slajdami i tekstem w j.polskim na podst. WEB uzupełniła:jokoretsina


Pobierz ppt "Pałac Dolmabahçe (tur. Dolmabahçe Sarayı) – położony jest po europejskiej stronie Stambułu, przy ulicy Beşıktaş, w jego części północnej, oddzielonej od."

Podobne prezentacje


Reklamy Google