Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kraków 19-20 września 2014.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kraków 19-20 września 2014."— Zapis prezentacji:

1 Kraków września 2014

2 Udział w niej brali uczniowie klas 2g oraz 2a.
Pod koniec września, nasze liceum zorganizowało wycieczkę do jednego z najpiękniejszych miast Polski – Krakowa. Udział w niej brali uczniowie klas 2g oraz 2a. Wyjazd ten, miał na celu przybliżenie nam historii tego miasta, oraz integrację obu klas. Zwiedziliśmy wiele ciekawych i interesujących miejsc, a oto i one:

3 Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława
Jest to kościół archikatedralny, znajdujący się na terenie Wawelu. Jest to przepięknie wykończona świątynia, która zawczasu była miejscem koronacji królów Polski, a także ich pochówku. Na środku bazyliki znajduje się Konfesja św. Stanisława, pod którą znajdziemy kryptę krakowskich biskupów. W podziemiach pochowani są prawie wszyscy królowie, wielcy wodzowie, oraz ludzie szczególnie zasłużeni dla narodu polskiego. Przebywając w środku, zauważyć się dało niezwykłą dbałość o każdy szczegół.

4

5 Płaszów Był to niemiecki obóz pracy, po pewnym czasie przekształcony w obóz koncentracyjny. Przetrzymywano w nim ludność żydowską z getta krakowskiego. Powstał dokładnie w roku na terenach żydowskich cmentarzy i początkowo zajmował powierzchnię 5 hektarów. Płaszów był jednym z trzech podkrakowskich obozów pracy.

6

7 Fabryka Oscara Schindlera
Fabryka wyrobów emaliowanych i blaszanych, w 1939 roku została przejęta przez Oskara Schindlera, który prowadził ją do roku. Biznesmen zatrudniał zagrożonych eksterminacją Żydów, dzięki swojej działalności uratował ponad osób. Produkowano tam naczynia, menażki oraz inne akcesoria przydatne wojskom niemieckim podczas wojny, takie jak łuski czy zapalniki do pocisków. Kiedy w marcu 1943 r. przeprowadzono akcję likwidacji getta krakowskiego, część ocalałych Żydów została ulokowana w obozie Płaszów i tam zmuszana do nieludzkiej pracy. Dzięki staraniom Schindlera jego pracownicy umieszczeni zostali w barakach obozowych. Kiedy Niemcy na skutek zbliżania się frontu wschodniego przystąpili do likwidacji obozów i więzień, Schindler ewakuował swą fabrykę zbrojeniową do Brünnlitz. Aby ratować więźniów, opracował słynną "Listę Schindlera", dzięki której wykupił i przewiózł do nowej fabryki pracowników ocalając im tym samym życie. Więźniowie pracowali tam aż do 8 maja 1945 r. kiedy to obóz został wyzwolony. Fabryka zrobiła na mnie dość duże znaczenie, ze względu na mój sentyment do osoby Oskara Schindlera oraz znajomości filmu Stevena Spielberga. Uważam, że niemiecki biznesmen był osobą niezwykłą, a to co zrobił zasługuje na niezwykłe wyróżnienie i nie wolno nam zapomnieć o ludziach którzy z własnej woli poświęcili się dla drugiego człowieka. Fabryka sprawiała wrażenie naprawdę dużej, a cała wystawa była ciekawie zorganizowana i wiarygodnie ukazywała czasy wojenne.

8

9 Kościół Mariacki Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli jeden z największych kościołów miasta Krakowa. Jest jednym z najbardziej znanych zabytków tego typu w kraju. Jest to kościół gotycki, zbudowany w XIV i XV wieku.. Największą sławę przyniósł mu ołtarz główny dedykowany Marii, zdobiony wielkim późnogotyckim retabulum wykonanym w latach przez Wita Stwosza. Na skrzydłach bocznych rozmieszczono płaskorzeźbione przedstawienia tworzące dwa cykle z życia Marii i Jezusa Chrystusa.

10

11 Dzielnica Kazimierz Jedna z dzielnic Krakowa, niegdyś osobne miasto. Do XIX wieku był niezależny i leżał na południe od Krakowa. Północną część stanowiła dzielnica żydowska. Przez wiele lat przenikały się tu kultury żydowska i chrześcijańska. Obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też ważnym centrum życia kulturalnego miasta. Zabytki Kazimierza zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r. Przez wiele lat dzielnica Kazimierz kojarzyła się z ruderami, opuszczonymi domami, itp. Jednak po upadku komunizmu zaczęła ona powracać do życia. Znacznie przyczyniły się do tego m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej, film Lista Schindlera, a także moda na sztukę i kulturę żydowską.

12

13 Dzwon Zygmunt Jest to najsłynniejszy polski dzwon, znajdujący się w katedrze wawelskiej. Ufundował go król Zygmunt I Stary, nazwano go więc jego imieniem. Dzwon został wykonany przez Hansa Behama z Norymbergi w 1520 roku. Na dzwonie możemy zauważyć godła Polski oraz Litwy, a także postacie św. Zygmunta i św. Stanisława. Na wieży umieszczono go 9 lipca 1521 roku, zaś usłyszano  13 lipca 1521. Dzwon był największym taki obiektem w kraju, lecz w 1999 roku dzwon Maryja Bogurodzica okazał się większy.

14

15 Rynek Główny Główny rynek Starego Miasta , kwadratowy, na wschód od Rynku Głównego wytyczono Mały Rynek. Przez rynek przebiega Droga Królewska, główny trakt komunikacyjny miasta średniowiecznego, wiodący od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu. Do rynku od strony wschodniej przylega plac Mariacki, otaczający kościół Mariacki W południowej części rynku, u lejkowatego wylotu ulicy Grodzkiej, położony jest niewielki kościół św. Wojciecha, w północnej części wschodniego bloku przyrynkowego wznosi się kościół Mariacki. jest największym placem Krakowa, a także jednym z największych rynków w Europie. Na Rynku Głównym i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki Krakowa. Nie ma natomiast samego ratusza, który został zburzony.

16

17 Auschwitz - Birkenau Zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Oświęcim dekretem Hitlera z 8 października 1939 został wcielony do III Rzeszy i znalazł się administracyjnie w Niemczech. W 1940 r. na tych terenach władze niemieckie utworzyły obóz przeznaczony początkowo do osadzania więźniów politycznych i opozycji, głównie Polaków. Rozbudowywany był potem stopniowo w główne miejsce masowej eksterminacji około miliona Żydów z całej Europy, a także wielu Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości. W skład kompleksu KL Auschwitz weszły, w miarę jego rozbudowy: Auschwitz I (Oświęcim) – pierwszy obóz, głównie pracy przymusowej, pełniący również funkcję centrum zarządzającego dla całego kompleksu; Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka) – początkowo obóz koncentracyjny, potem także miejsce masowej eksterminacji, wyposażone w komory gazowe i krematoria; Auschwitz III – Monowitz (Monowice) – obóz pracy przymusowej

18

19 Każdy więzień przynależał do jednej z oznaczonych kategorii (polityczni, Świadkowie Jehowy i duchowni, emigranci, aspołeczni, przestępcy pospolici, homoseksualiści, dodatkowo literami oznaczano ich przynależność narodową, a Żydzi mieli dodatkowe żółte trójkąty). Jako jedyne ubrania dostawali bieliznę i cienkie pasiaki. Ogółem do obozu trafiło co najmniej 1,3 miliona osób, w tym: 1,1 mln Żydów; do 150 tysięcy Polaków; 23 tysiące Romów; i ponad 30 tysięcy osób innych narodowości. Obóz wywołał we mnie zdecydowanie najwięcej emocji. Była to moja pierwsza wizyta w tym miejscu, nie byłam przygotowana na porcję emocji jakie mi zaserwowano. Ze względu na to, że jestem osobą dość wrażliwą na wszystkie ludzkie krzywdy, opowieści o koszmarach jakie musieli znosić więźniowie, sprawiła, że nie raz zakręciła mi się łza w oku. Dodatkowo szokujące zdjęcia oraz rzeczy należące do zmarłych tam ludzi, spowodowały, że zdałam sobie sprawę z ogromu zbrodni nazistowskiej na tym terenie. Jednak naprawdę cieszę się, że odwiedziliśmy to miejsce, miałam bowiem szansę na głębsze poznanie historii tego miejsca i wiem, że dużo mi to dało.

20

21 Bibliografia pl.wikipedia.org/ http://pl.auschwitz.org/m/

22 To już wszystko, z zabytków które zwiedziliśmy, wycieczka była bardzo pouczająca, a dodatkowo nawiązaliśmy nowe znajomości . Dziękuję za uwagę! W imieniu klasy 2G: Wiktoria Ostropolska


Pobierz ppt "Kraków 19-20 września 2014."

Podobne prezentacje


Reklamy Google