Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Współczesny świat stwarza wiele zagrożeń dla młodzieży.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Współczesny świat stwarza wiele zagrożeń dla młodzieży."— Zapis prezentacji:

1 Współczesny świat stwarza wiele zagrożeń dla młodzieży.
Od paru lat, na pierwszy plan wysuwa się jednak problem dotyczący zwiększonej dostępności oraz spożycia środków psychoaktywnych. Niestety, mimo wielu nowych rozporządzeń prawnych, sprzedaż tego typu środków trwa, a ich dostępność zmniejsza się tylko w niewielkim stopniu. W tej sytuacji, niezbędna wydaje się być, profilaktyka zagrożeń związanychze środkami psychoaktywnymi, prowadzona zarówno w szkołach jak również przez rodziców.

2

3 Z czym Państwu kojarzy się słowo UZALEŻNIENIE?
Co Państwo mają na myśli gdy słyszą UZALEŻNIENIE? Czym dla Państwa jest UZALEŻNIENIE?

4 Od czego można się UZALEŻNIĆ?

5 Uzależnienie - nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń. W języku potocznym termin "uzależnienie" jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków (narkomania), leków (lekomania), alkoholu (alkoholizm), czy papierosów. W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji, internetu, czy seksu. Są to uzależnienia często mniej znane i opisane, nie zawsze nawet określane w oficjalnych klasyfikacjach chorób, jako zaburzenie. Dlatego współczesna psychologia traktuje pojęcie uzależnienia szeroko i zakłada, że obejmuje ono także (...) inne wypadki, kiedy ludzie czują się zmuszeni angażować się w ryzykowne, "wymykające się spod kontroli" zachowania (...)‏

6 Kiedy określona czynność staje się uzależnieniem?

7 Kiedy określona czynność staje się uzależnieniem?
Jeśli inne czynności, sfery życia są zaniedbywane, wypierane przez określoną czynność. Na przykład gry na komputerze zabierają czas potrzebny na sen, powodują zaniedbanie posiłków, nauki w szkole, relacji z przyjaciółmi czy sympatią itd Próba interwencji ze strony rodziny w celu ograniczenia dostępu np. do komputera wywołuje rozdrażnienie, wybuchy agresji itd

8 Podział wymienionych uzależnień:
Chemiczne: Inne - od określonych czynności, jak: - od narkotyków, - leków, - alkoholu, - nikotyny, - dopalaczy i innych - gry, - zakupy, - telefon, - opalanie

9 UZALEŻNIENIE od środków psychoaktywnych dzielimy na:
FIZYCZNE - przykre dolegliwości fizyczne i psychiczne, gdy występuje przerwa w braniu używki. Narkotyk stał się elementem komórek organizmu. Organizm domaga się jego dostarczenia, by zachować równowagę. PSYCHICZNE - potrzeba częstego lub stałego przyjmowania danego środka, by powtórzyć poprzednie przeżycia związane z jego przyjęciem. Wewnętrzny przymus nie do odparcia. Ktoś kto przy pomocy narkotyku pozbył się psychicznego dyskomfortu - ma tendencję by powtarzać to doświadczenie. SPOŁECZNE - osoba biorąca narkotyki zawiązuje coraz silniejsze więzi z takim środowiskiem. Środowisko to staje się wyłącznym w zaspokajaniu potrzeb dotyczących kontaktu z innymi ludźmi. Gdy ktoś próbuje zerwać z nałogiem skutecznie mu to środowisko utrudnia.

10 Co to są dopalacze?

11 Dopalacze - (ang. smarts, legal highs, herbal highs, boosters) W ostatnich latach termin ten nabrał dominującego znaczenia – to termin nie posiadający nazewnictwa naukowego używa się go potocznie, dla nazywania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomo lub faktycznym działaniu psychoaktywnym, nieznajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy w przeciwdziałaniu narkomanii.

12 Określenie „dopalacz” wywodzi się z lotnictwa „urządzenie stosowane w samolotach bojowych (rzadziej cywilnych) w celu zwiększenia ciągu silnika turboodrzutowego, poprzez spalanie dodatkowego paliwa za turbiną. Daje to przyrost ciągu o kilkadziesiąt procent” Termin slangowo używany określa środki dopingujące dla sportowców, też różne odżywki czy napoje energetyczne. Sprzedaż ww. substancji i ich domieszek odbywała się za pośrednictwem sklepów „smart shops”. Sklepy oferowały całą gamę produktów – od literatury związanej z narkotykami, poprzez różne akcesoria (fajki wodne, fajki, fifki), po rozmaite substancje pochodzenia naturalnego (zioła i ich mieszanki) i syntetycznego.

13 Wśród dopalaczy podobnie jak wśród narkotyków pojawiają się zarówno specyfiki o działaniu stymulującym - pobudzającym, hamującym- relaksującym, jak i psychodelicznym czy halucynogennym. Niebezpieczeństwo ich użycia wzrasta, gdy w niektórych mieszankach łączone są substancje działające przeciwstawnie na układ nerwowy. Zdarza się, że w niektórych produktach jest nawet 8-10 różnych substancji. Producenci podają opis produktu, jego skład, wskazują jego dawkowanie, informują o przeciwwskazaniach, a także przytaczają recenzje użytkowników.

14 Ewentualnie jako: odżywki do kwiatów czy sole do kąpieli.
Na opakowaniach dopalaczy widnieją jednak wyraźne ostrzeżenia : „Nie do spożycia dla ludzi”. W sklepach sprzedawane są jako „produkty kolekcjonerskie” co oznacza, że oferta adresowana jest do kolekcjonerów tabletek, które umieszczają w klaserach i trzymają na półkach, obok kolekcji znaczków, czy monet. Ewentualnie jako: odżywki do kwiatów czy sole do kąpieli. Skoro produkty są bezpieczne, przebadane i legalne, dlaczego nie są zarejestrowane do użytku przez ludzi?

15 Dopalacze – Klasyfikacja dopalaczy
Syntetyczne: - BZP ( N – Benzylopiperazyna) - TFMPP ( 3 –Trifluorometylofenylpiperazyna) - JWH – 18 - Mefedron - Metylokatynon Naturalne: - mieszanki ziołowe - szałwia wieszcza - flay agaric - kratom - powój hawajski - celea zacatechichi - Lion's Tail

16 DOPALACZE OSZUKUJĄ. Dopalacze to nieznane trujące środki chemiczne
DOPALACZE OSZUKUJĄ!!! Dopalacze to nieznane trujące środki chemiczne!!! Dopalacze testowane są na użytkownikach, którzy stają się "królikami doświadczalnymi". Nigdy nie wiadomo co w organizmie zostanie uszkodzone nieodwracalnie, może to być układ krążenia, dokrewny, pokarmowy, znane są przypadki uszkodzonych nerek, a najczęściej układu nerwowego. Dopalacze wchodzą w najwrażliwsze obszary w naszym mózgu zaburzają funkcjonowanie neuroprzekaźników, w sposób nieodwracalny. Na skutek zaburzeń świadomości, halucynacji po zażyciu dopalacza można ulec wypadkowi, doznać urazu. Często pomocy udziela się na oddziałach psychiatrycznych.

17 Dlaczego młodzi ludzie sięgają po dopalacze, alkohol, narkotyki
Dlaczego młodzi ludzie sięgają po dopalacze, alkohol, narkotyki? Jakich korzyści oczekują?

18 Przyćmią one jedynie problemy, dając krótkotrwały efekt.
Wszelkie używki dają młodzieży ulgę tylko na chwilę, nie nauczą ich jak postępować w życiu, radzić sobie z problemami, osiągać sukces czy rozmawiać z ludźmi. Przyćmią one jedynie problemy, dając krótkotrwały efekt. Problemy nie znikną ani nie rozwiążą się. Zwykle jeszcze się nasilą, urosną. Wiek dojrzewania ma swoje zadania do zrealizowania m.in. trzeba nauczyć się wielu umiejętności społecznych potrzebnych w życiu !

19 Dlaczego młodzież sięga po dopalacze narkotyki i inne środki psychoaktywne?
Każdy człowiek ma potrzeby, których zaspokojenie pozwala mu dobrze funkcjonować, rozwijać się. Zadbaj o to, aby używki nie wkroczyły w życie Twojego dziecka! Potrzeba kontaktu - to potrzeba psychiczna: miłości, zainteresowania, bezpieczeństwa. Potrzeby rozwoju, wzrostu, ekspansji - podejmowanie aktywności, która służy: - zapewnieniu sobie dopływu bodźców, wrażeń z otoczenia - wywieraniu wpływu na otoczenie sprawowanie nad nim kontroli

20 Środki Psychoaktywne dzielimy na 3 podstawowe grupy ze względu na sposób oddziaływania na układ nerwowy człowieka: Hamujące (depresanty) np. Pobudzające (stymulujące) np. Zmieniające świadomość np. - amfetamina, - kokaina, - nikotyna, - kofeina - alkohol, - opiaty, - inhalanty, - leki uspokajające, - leki nasenne - marihuana, - LSD, "ecstasy" i inne

21 UŻYWANIE – NADUŻYWANIE - UZALEŻNIENIE
Niektóre z wymienionych substancji można używać lub nadużywać. Nadużywanie prowadzi do uzależnienia, które rozwija się etapami.

22 Fazy używania substancji odurzających
Fazy używania substancji odurzających Faza II Pojawiają się problemy w szkole i w domu. Nieuzasadnione zmiany nastroju. Następuje utrata przyjaciół, którzy nie używają substancji odurzających. Po nadużyciu występują objawy zatrucia. Faza I Nie widoczne lub niewielkie konsekwencje szkolne, rodzinne i zdrowotne, możliwe urazy po wypadkach w stanie odurzenia. Faza III Obniżenie nastroju, oddalenie od rodziny. Kontakty towarzyskie ograniczone do kręgu osób używających. Pojawiają się problemy finansowe, związane z rosnącymi wydatkami na środki odurzające.

23 Co mogę zrobić kiedy podejrzewam, że moje dziecko jest uzależnione?

24 porzucił zajęcia które uwielbiał
Zwróć uwagę na zmiany w zachowaniu np.: zwykle jest ożywiony senny, apatyczny ambitny na niczym mu nie zależy porzucił zajęcia które uwielbiał hobby, zainteresowania zawsze dbał o siebie zaniedbany wygląd

25 Zapytaj co się dzieje - Martwię się, kiedy ty.... ponieważ - Wymień fakty np,: jesteś jakiś inny, nie dotrzymujesz słowa, zaniedbujesz swoje zainteresowania/rodzinę Pokaż, że się martwisz, nie atakuj. - Jeśli wiesz, że to problem używek mów wprost. - Bądź konsekwentny w swoich działaniach.

26 Czy jednorazowa próba jest bezpieczna?
Czy po pierwszym spróbowaniu można się uzależnić?

27 Nikt z nas nie wie, jak zareaguje organizm ludzki na pierwszą próbę.
Wniosek: Nikt z nas nie wie, jak zareaguje organizm ludzki na pierwszą próbę. Czasem pierwsza próba kończy się silną reakcją wymagającą pomocy lekarza lub śmiercią!


Pobierz ppt "Współczesny świat stwarza wiele zagrożeń dla młodzieży."

Podobne prezentacje


Reklamy Google