Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rock to ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rock to ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych"— Zapis prezentacji:

1

2 Rock to ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych
Rock to ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych. Pochodzi od rock and rolla, rhytm and bluesa i bluesa. Narodził się w latach 40 XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

3 Cechy charakterystyczne muzyki rockowej
brzmienie oparte na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. zespołowość (muzyka trudna do odtworzenia gdy nie jest grana przez oryginalny zespół) kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób

4 NajwaZniejsze podgatunki muzyki rockowej

5 Rock psychodeliczny (psychedeliczny):
powstał w latach 60 XX wieku w USA i Wielkiej Brytanii silnie związany był zwłaszcza z ruchem hippisowskim, stanowiąc główny środek artystycznego wyrazu ideologii "Dzieci kwiatów" Nazwa pochodzi od tzw. psychodelików, substancji psychoaktywnych, które zbuntowana młodzież lat 60. zażywała w celu osiągnięcia odmiennych stanów świadomości Charakterystyczne dla rocka psychodelicznego są długie utwory w których słychać wpływy jazzu, bluesa, a nawet muzyki indyjskiej Za prekursora uważa się amerykański zespół Vanilla Fudge odejście od tradycyjnej czterotaktowej struktury rock-and-rolla na rzecz swobodnych form muzycznych oraz od standardu trzyipółminutowej piosenki na rzecz dłuższych form, które na koncertach mogły się przekształcić w niekończące się jamy.

6 Vanilla Fudge

7 Hard rock: powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla Pionierami tego gatunku były zespoły takie jak Cream, Jimi Hendrix, Aerosmith, Guns N' Roses, Deep Purple ostre brzmienie, oparte na przesterowanych gitarach elektrycznych, niekiedy grających w duetach i imitujących siebie pełne energii brzmienie sekcji rytmicznej (gitara basowa, perkusja) agresywne, często surowo brzmiące wokale Hardrockowy utwór ma zwykle ustaloną formę, składającą się z następujących po sobie elementów:

8 Guns N' Roses

9 Punk rock: całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w za pierwszy zespół punkowy uznaje się brytyjski Sex Pistols amierzeniem punk rocka był powrót do rock'n'rollowych korzeni muzyki rockowej prostota w warstwie muzycznej i literackiej Teksty piosenek w równie niespotykany dotychczas prowokacyjny sposób poruszały tematy miłości, seksualności, jak i polityki czy problemów młodych ludzi. muzyka, strój, zachowanie były przejawem humoru, ironicznego podejścia do norm narzucanych przez społeczeństwo i kulturę 

10 Sex Pistols

11 Heavy metal: ciężkie, ostre brzmienia, z długimi mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją. głośne, przesterowane gitary, intensywna sekcja rytmiczna, wyraźne basy i intensywny wokal Gitara elektryczna i moc generowanego przez wzmocnienie i przesterowanie dźwięku jest historycznie kluczowym elementem heavy metalu Główna rola gitary niejako koliduje z tradycyjnie główną rolą wokalisty, co wywołuje swego rodzaju muzyczne napięcie między nimi i rywalizację o dominującą rolę w zespole Kluczowym elementem metalowego brzmienia jest również gitara basowa i jej współbrzmienie z gitarą prowadzącą. To własnie niskie dźwięki generowane przez gitarę basową decydują o "ciężkim brzmieniu" muzyki metalowej Najważniejszą rolą perkusji jest "nadawanie tempa, mocy i precyzji Jedną z charakterystycznych dla metalu technik jest tzw. "cymbal choke", polegający na uderzaniu talerza perkusyjnego i natychmiastowym wyciszaniu drugą ręką, lub rzadziej, tę samą ręką (jak robi to Joey Jordison) Przedstawiciele:Black Sabbath, Deep Purple, Led Zepplin, AC/DC,  Iron Maiden, Kiss, Motorhead.

12 AC/DC

13 Pop rock *łączy w sobie elementy popu i rocka
*Piosenki pop-rockowe cechują się prostą budową, "chwytliwą" melodią i powtarzającymi się fragmentami (co jest charakterystyczne dla popu) oraz instrumentarium opartym na gitarach elektrycznych i perkusji (charakterystycznym dla rocka) *Fala pop-rocka z połowy lat 90. została zapoczątkowana przez takich wykonawców jak Alanis Morissette, Roxette czy Melissa Etheridge *Cechą nowoczesnych piosenek pop-rockowych są naprzemienne delikatne zwrotki i głośniejsze refreny.


Pobierz ppt "Rock to ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google