Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I INNE GATUNKI MUZYKI ROZRYWKOWEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I INNE GATUNKI MUZYKI ROZRYWKOWEJ"— Zapis prezentacji:

1 I INNE GATUNKI MUZYKI ROZRYWKOWEJ
ROCK I INNE GATUNKI MUZYKI ROZRYWKOWEJ

2 hard rock rock psychodeliczny rock progresywny punk rock glam rock
Gatunkiem dominującym w muzyce rozrywkowej w II połowie XX wieku był rock. W ostatnim 50-leciu pojawiło się wiele jego odmian. Najważniejszymi z nich były: hard rock rock psychodeliczny rock progresywny punk rock glam rock heavy metal grunge

3 Hard rock powstał na przełomie lat 60-tych i 70-tych
Hard rock powstał na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Wywodził się z bluesa i rock-and-rolla. Cechy charakterystyczne hard rocka to: ostre brzmienie, oparte na przesterowanych gitarach elektrycznych, niekiedy grających w duetach pełne energii brzmienie sekcji rytmicznej (gitara basowa, perkusja) agresywne, często surowo brzmiące wokale

4 Pionierami hard rocka byli m.in:
Jimi Hendrix – amerykański muzyk uznawany za najwybitniejszego gitarzystę w historii muzyki Deep Purple – brytyjski zespół, którego liderem był gitarzysta Ritchie Blackmore Led Zeppelin – brytyjska grupa, uważana za jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki AC/DC – australijski zespół występujący do dzisiaj i odbywający właśnie trasę koncertową po Europie.

5 Zespół AC/DC powstał w 1973 roku w Sydney, a założyli go bracia Angus i Malcolm Young.
27 maja AC/DC wystąpili na warszawskim lotnisku Bemowo, potem zagrają m.in. w Oslo, Sztokholmie, Paryżu i na historycznym Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

6 Rock psychodeliczny jest starszy od hard rocka i powstał już w połowie lat 60-tych. Był związany z ruchem hippisowskim, czyli ruchem „Dzieci-kwiatów”. Nazwa gatunku pochodzi od tzw. psychodelików, które zbuntowana młodzież zażywała, aby osiągnąć odmienne stany świadomości Za prekursora rocka psychodelicznego uznaje się amerykański zespół Vanilla Fudge.

7 Najważniejsze postacie rocka psychodelicznego:
Janis Joplin – amerykańska piosenkarka, zmarła w wieku zaledwie 27 lat na skutek przedawkowania narkotyków The Doors – amerykańska grupa założona w Los Angeles przez poetę i wokalistę Jima Morrisona oraz klawiszowca Raya Manzarka

8 THE DOORS Zespół wydał pierwszą płytę, zatytułowaną po prostu „The Doors”, w 1967 roku. Ogromną sławę przyniósł im drugi singiel z tej płyty – „Light My Fire”. O popularności grupy decydowała osobowość Jima Morrisona, nie tylko znakomitego wokalisty, ale też utalentowanego poety i autora tekstów piosenek. Jim Morrison zmarł przedwcześnie w 1971 roku, w wieku zaledwie 28 lat. Jest pochowany na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu, a na jego grobie do dziś codziennie palą się znicze i leżą naręcza świeżych kwiatów.

9 Rock progresywny wywodzi się z rocka psychodelicznego
Rock progresywny wywodzi się z rocka psychodelicznego. Ten gatunek muzyki największą popularność osiągnął w pierwszej połowie lat 70-tych. Podstawowe cechy rocka progresywnego to: zerwanie z tradycją trzyminutowych piosenek na rzecz długich, często nawet dwudziestominutowych utworów zmienny rytm, długie fragmenty instrumentalne wprowadzenie instrumentów elektronicznych skomplikowane i często bardzo poważne teksty

10 „Wielka szóstka” rocka progresywnego to:
Emerson, Lake and Palmer Genesis Jethro Tull King Crimson Pink Floyd Yes

11 Pink Floyd Angielski zespół Pink Floyd grał początkowo rock psychodeliczny, ale później stał się prekursorem rocka progresywnego. Sprzedali ponad 200 milionów płyt, a ich koncerty stanowiły zazwyczaj niezapomniane spektakle.

12 The Wall Ostatni album grupy, zatytułowany „The Wall”, został wydany w 1979 r. Trzy lata później powstał film, którego ścieżkę dźwiękową stanowiła muzyka z płyty. W 1990 roku Roger Waters dał niezapomniany koncert „The Wall” w Berlinie, tuż obok obalonego właśnie wtedy Muru berlińskiego.

13 King Crimson jest to brytyjska grupa założona w 1969 r. i koncertująca do dzisiaj. Ich najsłynniejszą płytą jest „In The Court of the Crimson King”.

14 Punk Rock Punk rock jest kolejną odmianą rocka. Instrumentami przeważającymi są: gitara, gitara basowa, perkusja (okazjonalnie także inne instrumenty). Najbardziej znanymi zespołami grającymi punk rock są: The Sex Pistols, The Ramones i The Clash.

15 The Sex Pistols Brytyjska grupa założona w 1975 r. w Londynie.
Grupa gra do dzisiaj. Przykładem tego jest obecność zespołu w Gdyni w lipcu 2008 r. na Open’er Festival. Kiedy napisali jeden ze swoich najsłynniejszych utworów „God Save The Queen” oskarżono ich o profanację hymnu brytyjskiego i rozgłośnie radiowe nie emitowały tego utworu.

16

17

18 The Ramones Amerykański zespół powstały w 1974 r. w Nowym Jorku, uznawany za pierwszy zespół punk-rockowy.. Wydali 14 płyt . Grali do 1996r. Mają swoją gwiazdę w Rock-and-Roll Hall of Fame.

19 Glam Rock angielska grupa T- Rex David Bowie Queen
Słowo glam oznacza blask i przepych. Właśnie te znaczenia najlepiej opisują charakter tej odmiany rocka. Pionierami byli: angielska grupa T- Rex David Bowie Queen

20 Queen Brytyjski zespół założony w 1970 r. przez gitarzystę Briana May. Wokalistą zespołu był Freddie Mercury, człowiek o genialnym głosie. Można to zauważyć przy słuchaniu takich utworów, jak np. Living On My Own, Bohemian Rhapsody, Innuendo, Bicycle Race. Grę zespołu charakteryzowało charakterystyczne brzmienie gitary Briana May i świetne chórki robione przez pozostałych członków grupy.

21

22

23 David Bowie Jest to brytyjski piosenkarz, który wywarł ogromny wpływ na styl ubierania się, tok myślenia oraz ideologię ludzkiego życia. Przez pewien czas występował jako przybyły z kosmosu Ziggy Stardust, a jego płyta The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars to historia kosmity, który po przybyciu na Ziemię staje się gwiazdą rocka.

24

25

26

27 Heavy Metal Heavy metal to gatunek rocka powstały na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Zasadniczą różnicą pomiędzy hard rockiem a metalem jest to, że utwory hardrockowe najczęściej komponowane są w skalach durowych, podczas gdy heavymetalowe niemal wyłącznie w molowych. Jednym z głównych prekursorów heavy metalu była brytyjska grupa Black Sabath. Inne znane zespoły to Judas Priest, Iron Maiden, Nazareth i bardzo popularna w Polsce Metallica.

28 Grunge Grunge to jeden z najmłodszych podgatunków rocka. Powstał w drugiej połowie lat 80-tych w Seattle w USA. Charakteryzowało go ostre brzmienie, odrzucenie instrumentów elektronicznych i zwrócenie uwagi na tekst utworów. Najwybitniejsi przedstawiciele tego rodzaju muzyki to: Pearl Jam, Alice in Chains i przede wszystkim Nirvana.

29 Nirvana Nirvana zdobyła światową sławę po wydaniu albumu „Nevermind”, a singiel „Smells Like Teen Spirit” stał się hymnem młodzieży lat 90-tych. Założyciel i wokalista „Nirvany” Kurt Cobain popełnił samobójstwo w 1994 roku, mając zaledwie 27 lat.

30 Oprócz wielu odmian rocka w ciągu ostatnich lat pojawiły się różne gatunki muzyki. Wśród nich należy między innymi wymienić: - hip-hop - techno.

31 Hip-hop Ruch kulturowy i muzyczny zapoczątkowany przez Afroamerykanów i Latynosów. Hip-hop dzieli się na: beatbox, slang, grafitti i rapowanie. Rap to gatunek muzyki polegający na rytmicznym wymawianiu słów.

32 Beastie Boys Jest to grupa muzyczna grająca rap i rapcore.
Powstała w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Nowym Jorku, w 1979 r. Ciekawostką jest, że wszyscy członkowie zespołu pochodzą z rodzin żydowskich.

33

34

35 Techno Techno to gatunek muzyki elektronicznej, który powstał w Detroit (USA) w latach 80-tych. Klasyczne techno posiada stosunkowo szybkie tempo około uderzeń na minutę. Wielki wpływ na powstanie muzyki techno miała grająca w latach 70-tych i 80-tych niemiecka grupa „Kraftwerk” (czyli po polsku „Elektrownia”).

36 Inne gatunki Nie sposób wymienić wszystkie gatunki współczesnej muzyki rozrywkowej. W większości stacji radiowych największą popularnością cieszą się utwory z gatunku pop-rock i pop. Ale to już temat na odrębną prezentację.

37 Autor prezentacji: Mikołaj Machnikowski
Wszystkie wykorzystane utwory pochodzą z domowej płytoteki.


Pobierz ppt "I INNE GATUNKI MUZYKI ROZRYWKOWEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google