Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja Karoliny Adamiec

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja Karoliny Adamiec"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja Karoliny Adamiec
Rock ‘n‘ Roll Prezentacja Karoliny Adamiec

2 Pojęcie Rocka Rock – z angielskiego oznacza skała, kołysać się. Jest ogólną nazwą całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe 2 pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej jest zespołowość. Muzyka tworzona zespołowo, jest trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (m.in. Pink Floyd), jest też często zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

3 Wprowadzenie Muzyka Rockowa. Uwielbiana przez miliony. Kiedyś kontrowersyjna, dziś na początku dziennym, jednak w innym wydaniu, niż 40 lat temu. Obecnie jednak pojęcie prawdziwego rocka zatraca się pośród muzyki współczesnych idoli nastolatków, takich jak Miley Cyrus czy Jonas Brothers. Jednak, aby dowiedzieć się, jak brzmiał prawdziwy rock, musimy cofnąć się do jego początków, czyli lat młodości naszych rodziców.

4 Termin rock ‘n‘ roll powstał kilka dekad przed muzyką
Termin rock ‘n‘ roll powstał kilka dekad przed muzyką. Pierwszy raz był użyty w piosence Trixie Smith „ My Man Rocks Me” (1922 rok). Z kolei Alan Freed użył terminu jako styl muzyczny (1951 r.) .

5 Cechy charakterystyczne :
Prostota harmoniczna i rytmiczna, (Najczęściej) szybsze i agresywniejsze brzmienie od dotychczasowej muzyki rozrywkowej, Skład zespołu gitara prowadząca, gitara rytmiczna, gitara basowa, pianino i perkusja, Proste, lecz głębokie teksty, dotyczące miłości lub spraw młodzieży.

6 Prekursorzy rock’n’rolla
Czyli od kogo się wszystko zaczęło…

7 Bill Haley Urodził się 6 lipca 1925 roku, a zmarł 9 lutego Był amerykańskim gitarzystą i wokalistą.  Bill Haley wywodził się z kręgów muzyki country. Jego styl był miksem country, dixieland i tradycyjnego rhythm and bluesa. Największym przebojem Billa Haleya była piosenka Rock Around the Clock wydana 1954 roku.

8 Elvis Presley Urodził się 8 stycznia 1935, a zmarł 16 sierpnia Był piosenkarzem i aktorem. W dzieciństwie śpiewał w chórze kościelnym. W 1954 w wytwórni Sun Records nagrał swój pierwszy singiel „That’s All Right Mama” . Jego ostatnia płyta Elvis in Concert została wydana razem z programem telewizyjnym CBS o takiej samej nazwie. Zmarł 16 sierpnia 1977 roku. Oficjalnie podaną przyczyną było zatrzymanie akcji serca. Dzień później jak planowano, miał rozpocząć trasę koncertową.

9 The Beatles Zespół został założony przez czterech uczniów z Liverpoolu: John’a Lennon’a , Paul’a McCartney’a , George’a Harrinson’a , Ringo Starr’a . Zespół powstał w 1960 roku i trwał do Według historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt od nich .

10 Ringo Starr Właściwie Richard Starkey. Urodził się 7 lipca 1940 roku w Liverpoolu. Muzyk, aktor i kompozytor brytyjski. Najbardziej zasłynął jako perkusista grupy muzycznej The Beatles. Występował w wielu filmach. Między innymi : „Magic Christian”, „ Let It Be”, „Caveman”.

11 George Harrinson Urodził się 25 lutego w 1943 w Liverpoolu, a zmarł 29 listopada 2001 roku w Los Angeles. Był angielskim muzykiem i kompozytorem. Członek zespołów - najpierw The Beatles, potem Traveling Wilburys. Od końca lat 70. do 90. był producentem filmowym i miał firmę HandMade Films. W sierpniu 1997 roku zdiagnozowano u niego raka krtani i szybko go wyleczono. 29 listopada 2001 nastąpiły przerzuty, najpierw do płuc, potem do mózgu. Prochy artysty zostały rozrzucone do rzeki Ganges w mieście Varanasi.

12 Paul McCartney Z Ringo Starr
Urodził się 18 czerwca 1942 roku w Liverpoolu. Był brytyjskim muzykiem, kompozytorem, multiinstrumentalistą i piosenkarzem. Jest znany głównie z bycia członkiem Beatlesów. Członek spółki Lennon/McCartey, która odniosła wielki sukces. Razem z żoną Lindą, po rozpadzie The Beatels, założył zespół Wings. Obecnie jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród. Z Ringo Starr

13 John Lennon Urodził się 9 października, a zmarł 8 grudnia 1980 roku. Muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Jeden z Beatlesów. Jego pierwszą żoną była Cynthia Lennon. Pobrali się po kryjomu 1962 roku, a niecały rok później urodził się im syn, Julian Lennon. 8 listopada 1968 roku rozwiedli się. Paul McCartney napisał dla pierwszego syna Johna piosenkę, o tytule „ Hey Jude” . Drugą żoną Lennona była Yoko Ono. Poznali się w połowie lat 60. Yoko, młoda, japońska artystka, była uczestniczką formacji plastycznej Znajomość szybko przekształciła się w miłość. W 1975 roku urodził im się syn, Sean Lennon. W 1970 John ostatecznie odszedł z The Beatles, co oznaczało zawieszenie działalności zespołu, rozpoczął solową karierę. W tym też roku wydał płytę John Lennon/Plastic Ono Band, a rok później najbardziej znaną w swojej solowej karierze – Imagine. Największą popularność zdobył tytułowy utwór, uznawany powszechnie za jeden z najpiękniejszych ballad rockowych. W 1980 nagrał swoją ostatnia płytę Double Fantasy. Po premierze, 8 grudnia 1980 roku, ok.. Godziny 22 ; 49 John Lennon został postrzelony przez Marka Champtana, w bramie swojego domu Dakoty na Manhattanie.

14 Julian Lennon Sean Lennon John Lennon „Still believe in love, in peace, in positive thinking.” Myśl Lennona z 8 grudnia, 1980 roku.

15 The Rolling Stones Zespół jest jednym z najpopularniejszych zespołów muzyki rockowej drugiej połowy XX wieku. Zespół powstał w podlondyńskim mieście Dartford w 1962 roku i istnieje do dziś. Obecny skład zespołu : Mick Jagger – wokal, gitara, instrumenty klawiszowe i perkusyjne, hamronijka ustna, Keith Richards – wokal wspierający, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, Ron Wood – wokal wspierajacy, gitara basowa, perkusja, Charlie Watts - perkusja

16

17 Led Zeppelin – hard rock
Zespół został założony w Wielkiej Brytanii w 1968 roku i trwał do Jest uznawany za jeden z najbardziej znaczących się zespołów w historii. Członkowie : Jimmy Page – wokal, gitara, Robert Plant – śpiew, harmonijka ustna, gitara , John Paul Jones – mandolina, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, John Bonham – perkusja.

18

19 Nirvana – rock alternatywny, grunge
Zespół pochodzi z Ameryki, założony został przez Kurt’a Cobein’a i Krista Novoselica w 1987, a rozwiązał się w 1994 roku, przez samobójstwo lidera grupy Kurt’a Cobain’a. Członkowie : Kurt Cobein – wokal, gitara, Krist Novoselic – gitara basowa, Dave Grohl – perkusja ( ze względu na częste zmiany perkusisty w zespole, zamieszczam ostatniego).

20

21 Pink Floyd – rock progresywny
Zespół powstał w Cambrige, w roku 1965, a rozwiązał się w 2005 roku. Na poczatku określano go zespołem grającym rock psychodeliczny, a kilka lat później ich muzyka nabrała cech progresywnych. Sprzedali 200 milionów płyt na całym świecie, co czyni ich grupę jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych na świecie. Członkowie : Syd Barrett (zmarły) – gitara, wokal David Gilmour – gitara basowa i klasyczna, wokal, saksofon,instrumenty klawiszowe,  Bob Klose – gitara, Nick Mason – perkusja Roger Waters – gitara klasyczna i basowa, wokal, instrumenty klawiszowe Richard Wright (zmarły) – instrumenty klawiszowe, wokal,

22

23 Red Hot Chilli Pepers – rock alternatywny
Zespół założony został w Los Angeles, w 1983, gra głównie funk rock. Utworzyli go czterej uczniowie Fairfax High School : Anthony Kiedis - wokal, Hillel Slovak – gitara (1983 – 1988), Jack Irons – perkusja (1983 – 1988), Michael "Flea" Balzary – gitara basowa, trąbka. Obecny skład zespołu : Anthony Kieds – wokal, Flea – gitara basowa, trąbka, Josh Klinghoffer – gitara, Chad Smith - perkusja.

24

25 Metallica – hard rock, heavy metal
Zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80. Członkowie : James Hetfield – wokal, gitara rytmiczna, Lars Ulrich – perkusja, Kirk Hammett – gitara prowadząca, chórki, Robert Trujillo – gitara basowa, chórki.

26

27 U2 – rock alternatywny Irlandzki zespół rockowy, założony w Dublinie, w 1975 roku. Grupa powstała z inicjatywy młodego perkusisty Larry’ego Mullena, który w szkole Mount Temple Comprehensive School, na tablicy ogłoszeń napisał, że poszukuje chętnych do założenia zespołu rockowego. Niebawem zespół zyskał międzynarodowy rozgłos. Członkowie : Bono – wokal, gitara, harmonijka, The Edge – gitara, pianino, wokal, Adam Clayton – gitara basowa, Larry Mullen – perkusja.

28

29 Aerosmith – hard rock Zespół powstał w Bostonie, w 1970 roku z inicjatywy perkusisty Joe’go Perry i Toma Hamiltona. Ich styl to mieszanka hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 mln płyt na całym świecie. Obecni członkowie zepsołu : Steven Tyler - wokal,  harmonijka,  pianino,  gitara,  perkusja,  banjo, Joe Perry - gitara prowadząca, wokal,  Tom Hamilton - gitara basowa, Joey Kramer - perkusja,  Brad Whitford - gitara rytmiczna,

30

31 Guns N’roses – hard rock
Jest amerykańskim zespołem, założonym w 1985 roku, grającym hard rock i heavy metal. Obecny skład zespołu : Axl Rose - wokal prowadzący, fortepian, Dizzy Reed - instrumenty klawiszowe, wokal wspierający, Tommy Stinson - gitara basowa, wokal wspierający, Chris Pitman - instrumenty klawiszowe, wokal wspierający, Richard Fortus - gitara rytmiczna, Frank Ferrer - perkusja, instrumenty perkusyjne,  Ron "Bumblefoot" Thal - gitara prowadząca, DJ Ashba - gitara prowadząca.

32

33 Rock’n’Roll W Polsce

34 Trochę o… Rock w Polsce, zjawisko datowane od 1959, gdy w Gdańsku powstał pierwszy zespół rockowy pod nazwą Rhythm and Blues. Mimo krótkiej działalności zyskał wielu zwolenników, jego wokaliści zaś (Wyrobek,  Burano) stali się pierwszymi przedstawicielami nowego zjawiska muzycznego i kulturalnego w Polsce. W latach 60. XX w. rocka w Polsce nazywano "mocnym uderzeniem" . Największą popularność zdobyli: Czerwono-Czarni (od 1960), Niebiesko-Czarni (od 1962), Czerwone Gitary (od 1964),Skaldowie (od 1965). Najwybitniejszym solistą w tym okresie był Czesław Niemen.

35 Rhythm and Blues Zespół został założony przez Franciszka Walickiego w 1959 roku, w Gdańsku. Przyjmuję się, że był początkiem polskiego rocka. Członkowie: Leszek Bodanowicz – gitara, Leszek Szymański – kontrabas, Andrzej Sułocki – fortepian, Edward Malicki – perkusja, A także : Bogusław Wyrobek, Michaj Burano, Marek Tarnowski.

36 Czerwono - Czarni Zespół wokalno – instrumentalny, założony przez Franciszka Walickiego, w 1960 roku. Członkowie: Przemysław Gwoździowski - saksofon, Wiesław Bernolak - gitara, Jerzy Wilk - fortepian, Wiesław Damięcki - kontrabas, Ryszard Żuk - perkusja, a śpiewali wówczas: Marek Tarnowski, Andrzej Jordan i Janusz Godlewski.

37 Niebiesko – Czarni Zespół powstał w 1962 roku, w Gdyni, z inicjatywy Franciszka Walickiego. Grupa złożona była poczęści z muzyków z zespołu Czerowno- Czarni.

38 Czerwone Gitary Zespół stworzony w 1965 roku przez Henryka Zomelskiego i Jerzego Kosselę. Grupa zdobyła wielką popularność. Członkowie : Jerzy Skrzypczyk - perkusja, wokal, Jerzy Kossela - gitara, wokal, Mieczysław Wądołowski - wokal, gitara akustyczna, Marek Kisieliński - gitara, instrumenty klawiszowe, wokal, Arkadiusz Wiśniewski - wokal, gitara basowa, Henryk Zomerski - instrumenty klawiszowe, gitara basowa, wokal, Bernard Dornowski - wokal, gitara, gitara basowa, Seweryn Krajewski - wokal, gitara basowa, Krzysztof Klenczon - wokal, gitara, Dominik Konrad - flet, gitara, wokal, Ryszard Kaczmarek - gitara basowa, Jan Pospieszalski - gitara basowa, Wojciech Hoffmann - gitara, Dariusz Olszewski - gitara, wokal, Arkadiusz Malinowski - gitara basowa, wokal,

39 Skaldowie Zespół założony w w Krakowie w 1965 roku. Najpopularniejsze utwory to : „ Wilonczelistka”, „ Ludzie listy piszą”, „ Ktoś mnie pokochał”. Członkowie : Andrzej Zieliński – fortepian, organy Hammonda, Jacek Zieliński - wokal, trąbka, skrzypce, fortepian,  Konrad Ratyński - gitara basowa, Jerzy Tarsiński – gitara, Grzegorz Górkiewicz – syntezator, Janek Budziaszek – perkusja, Bogumił Zieliński – gitara,  

40 Czesław Niemen Urodził się 16 lutego w 1939 roku koło Nowogródka, a zmarł 17 stycznia 2004 roku w Warszawie. Był polskim piosenkarzem, kompozytorem, multiinstrumentalistą i autorek tekstów piosenek. Występował z grupą „ Niebiesko Czarni”, „ Akwarele”, ale także tworzył sam. Do najbardziej znanych utworów Czesława Niemena należą : „Dziwny jest ten świat”,” Sen o Warszawie”, „ Wspomnienie”.

41 Lata 70 i koiec XX. wieku Moda na zespoły big-beatowe kończy się. W pierwszej połowie lat 70. powstają "Budka Suflera", "Test",” SBB” - zespoły te grają kolejne odmiany rocka. Lata 80. to tzw. "nowa fala". To okres "Republiki”, "Lady Pank", "Dżemu", "Perfectu". To także rozwój punkowych kapeli "KSU", "Siekiera" czy "Armia". Dużą rolę odegrał festiwal w Jarocinie. To właśnie tam odbywały się występy wielu nowych zespołów, którym często towarzyszyły liczne skandale - R. Riedel (Dżem) pokazuje "znak Kozakiewicza„, a metalowe grupy KAT i Test Fobii Creon są posądzane o propagowanie satanimu. Lata 90. to już zupełnie inne wcielenie rodzimego rocka - "Varius Manx", Edyta Bartosiewcz, Big Cyc i inni są u szczytu sławy. Co nam przyniosą najbliże lata - czas pokaże.... 

42 Reszta świata obecnie…
We współczesnym świecie możemy posłuchać wielu rockowych zespołów. Paramore, Kings of Leon, Radiohead – to zespoły pochodzące z USA, które „podtrzymują” rocka na scenie. W Polsce możemy wymienić Hey , Pidżamę Porno, Mylovitz. Oczywistę jest, że te wymienione wyżej grupy grają rocka, jednak nie tego samego , co grały zespoły z czasów komunizmu, XX wieku.


Pobierz ppt "Prezentacja Karoliny Adamiec"

Podobne prezentacje


Reklamy Google