Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ELEKTRONICZNA GAZETKA SZKOLNA Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach Numer: 1/2014 Listopad Za oknem jesienna szaruga, rok szkolny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ELEKTRONICZNA GAZETKA SZKOLNA Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach Numer: 1/2014 Listopad Za oknem jesienna szaruga, rok szkolny."— Zapis prezentacji:

1 ELEKTRONICZNA GAZETKA SZKOLNA Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach Numer: 1/2014 Listopad Za oknem jesienna szaruga, rok szkolny rozpoczął się na dobre.... Kartkówki, sprawdziany, ale i wycieczki. Przygotowaliśmy pierwszy w tym roku szkolnym numer naszej gazetki „Luzik”. Mamy nadzieję, że będzie ona dla Was dobrym sposobem na chwilę relaksu. Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych uczniów, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia i chcą tworzyć z nami kolejne numery. Życzymy wszystkim przyjemnej lektury. -Redakcja „Luzika”

2 Wydarzenia z życia szkoły Wydarzenia z życia szkoły HalloweenHalloween CiekawostkiCiekawostki Wywiad z....Wywiad z.... RebusyRebusy

3 Uczniowie naszego gimnazjum chętnie biorą udział w wszelkiego rodzaju zawodach sportowych. Od rozpoczęcia nowego roku szkolnego zaangażowaliśmy się w dwie imprezy sportowe. Pierwszymi zawodami były Indywidualne Zawody Przełajowe. Zawody te miały charakter biegowy i odbyły się 13 września. Uczestnicy naszej szkoły, biorący udział w zawodach, mogą pochwalić się bardzo wysokimi wynikami. 13 września 2014 Miejsca na podium naszych zawodników: Dziewczyn rocznik 2001 dystans -1500m 2m. Buska Roksana kl.1b Dziewczyn rocznik 1999 dystans -1500m 1m. Tabaka Anna kl.3b 2m. Kopeć Aleksandra kl.3a 3m. Łata Ewelina kl.3b Chłopcy rocznik 2001 dystans -2000m 2m. Juraszek Szymon kl.1c 3m. Sadowski Jarosław kl.1a Chłopcy rocznik 2000 dystans -2000m 3m. Szczepaniak Dawid kl.1b Chłopcy rocznik 1999 dystans -2000m 2m. Matyjas Michał kl.3a 3m. Schneider Mateusz kl.3a

4 Druga impreza sportowa odbyła się 20 października, w naszym gimnazjum. Był to Sparing siatkarski. W tym dniu nasze gimnazjalistki spotkały się z uczennicami z Zakladni Szkoly ze Złotych Hor. Nasze gimnazjum reprezentowały dziewczęta z klas III a i b, podopieczne pana Wiesława Niziołka i Doroty Rytko. Uczennice spisały się dobrze, wygrywając trzy z czterech setów meczu. Kolejne spotkanie odbędzie się w listopadzie. 20 października 2014

5 06 listopada 2014r. uczniowie z klas 1a,2a,2b i 3c wraz z opiekunami pojechali z wizytą do Ośrodka Telewizji Wrocław. Na miejscu zwiedzających przywitał Pan redaktor Piotr Kasprzycki, który zabrał wszystkich w „Telewizyjną podróż magiczną”. Uczniowie zajrzeli do muzeum telewizyjnego, w którym m. in. można było zobaczyć stare kamery oraz magnetofon drutowy, na którym zostało nagrane przemówienie prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, tuż po wybuchu II światowej wojny światowej w 1939 r. Ponadto zwiedzający zobaczyli studio informacyjne, publicystyczne, małych form artystycznych i teatralnych, oraz pokój aparatury centralnej czyli serce telewizji. Ciekawostką stało się studio, w którym prezenterzy pogody przedstawiają prognozę na mapie, której tak naprawdę nie ma. Tło za prezenterem jest koloru niebieskiego, a podgląd mapy widoczny jest na monitorach komputera. Najlepsze dopiero miało nastąpić, bo po wyczerpującym chodzeniu po korytarzach telewizyjnych, przyszedł czas na upragnioną zabawę w parku wodnym, gdzie czekało mnóstwo atrakcji. Niestety, wszystko co miłe, szybko się kończy. Czas kąpieli minął i trzeba było wracać do domu. Po drodze jeszcze wizyta w barze Mc Donald’s. Wycieczka zakończyła się o godz. 20:00.

6

7

8

9

10

11

12 Co to jest Halloween? Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do Święta Zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Jakie są tradycje z nim związane?,, Cukierek albo psikus,, Do zabaw w 'Halloween' zalicza się także zabawa "cukierek albo psikus". Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka,otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.,, Apple bobbing,, W tej zabawie należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

13

14 Dlaczego drzewa zrzucają liście? Drzewa zrzucają liście, aby nie tracić przez nie wody w czasie zimy. Sygnałem do zrzucenia liści jest dla drzew długość dnia. Gdy jesienią dni stają się krótsze, między liściem a gałązką drzewa tworzy się przegroda, która sprawia, że do liścia przestaje dopływać woda. Liść usycha i przy podmuchu wiatru odpada od gałęzi. Dlaczego jesienią liście zmieniają barwę? Zielony barwnik liści powstaje w wyniku działania promieni słonecznych. gdy zbliża się zima i słońce świeci krócej, powstaje go dużo mniej. Wówczas główną rolę w tworzeniu barwy liścia zaczynają odgrywać inne barwniki, np., żółte lub pomarańczowe. Dlaczego ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów? Główną przyczyną ptasich odlotów jest brak możliwości zdobycia pokarmu. Owady czy pająki, którymi żywi się wiele ptaków, na czas zimy ukrywają się w swoje kryjówki. Brakuje także nasion i owoców. Dlatego tak ważne jest dokarmianie tych ptaków które zostają w Polsce. Skąd ptaki wiedzą, ze czas już odlatywać do ciepłych krajów? Na decyzje o terminie odlotu ptaków wpływa brak możliwości zdobywania pokarmu i niska temperatura powietrza. Jednak największą rolę odgrywa najprawdopodobniej długość dnia. Im bliżej zimy, tym dni staja się krótsze. Zmiany te ptaki odczytują podobnie, jak my kalendarz.

15 Gdzie występuje sól? Dużo soli zawierają mórz i oceanów. Sól występuje również w kopalnej soli kamiennej i w solankach, czyli bardzo zasolonych wodach podziemnych. Do czego wykorzystuje się sól ? Sól jest niezbędnym dodatkiem do pożywienia. Podnosi smak potraw i uzupełnia w naszym organizmie składniki potrzebne dla zdrowia. Sól jest najstarszym środkiem konserwującym żywność. Zapobiega psuciu się produktów podczas przechowywania. W postaci kostek do lizania podaje się ja zwierzętom hodowanych przez człowieka. Wykorzystuje się ją także w lecznictwie - do kąpieli oraz inhalacji, czyli wdychania rozpylonych cząsteczek soli. Gruboziarnista, tzw. sól drogową, stosuje się zimą do posypywania dróg, aby zmniejszyć ich oblodzenie.

16 Co należy jeść, aby prawidłowo rozwijać się i rosnąć? W naszym jadłospisie nigdy nie powinno zabraknąć mleka i produkt ó w mlecznych. Zawierają one dużo wapnia, kt ó ry jest bardzo ważnym składnikiem zęb ó w i kość. W dzieciństwie i w okresie młodzieńczym spożywanie mleka umożliwia wzrost i rozw ó j. W dorosłym życiu i w okresie starość pomaga utrzymać odpowiedni stan kości i zapobiega im złamaniom. Ile szklanek mleka powinno się wpijać każdego dnia? Dwie szklanki mleka to najmniejsza porcja wapnia, jaką codziennie należy zapewnić swojemu organizmowi. Mleko można zastąpić innymi produktami mlecznymi.

17 Jaka witamina pomaga nam być zdrowym zimą? Witamina która wzmacnia nasz organizm i uodparnia na choroby, jest witamina C. Którą możemy znaleźć w warzywach oraz w owocach. Czy lepiej jest jadać pożywienie bogate w witaminę C dużo raz na kilka dni czy mniej ale codziennie? Witaminy c nie można najeść się na zapas. Gdyż jej nadmiar wydalany jest moczem. Dlatego każdego dnia powinniśmy spożywać witaminą C.

18 Kto sprawuje władze w Polsce? Głową państwa jest prezydent wybierany przez naród na okres pięciu lat. Prezydent reprezentuje Polskę w kraju i za granicą oraz sprawuje nadzór nad polskim wojskiem. Bezpośrednią władze w Polsce sprawuje rząd. Składa się on z ministrów i premiera stojącego na czele rządu. Każdy minister ma ściśle określone zadania. Jeden zajmuje się zdrowiem, inny rolnictwem, a jeszcze inny jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo kraju. Prawo obowiązujące w naszym kraju ustanawia parlament. skład parlamentu wchodzi 460 posłów tworzących sejm i 100 senatorów zasiadających w senacie. Podczas obrad sejmu i senatu najważniejsze sprawy rozstrzygane są w wyniku glosowania. Najważniejsze urzędy państwowe mają siedziby w Warszawie. Jakie jest najważniejsze prawo w Polsce ? Najważniejszym dokumentem regulującym prawo w Polsce jest Konstytucja RP. Z tego dokumentu można dowiedzieć się, jakie są zadania rządu, jakie obowiązki ma prezydent, jakie są barwy narodowe i godło Polski oraz prawa i obowiązki obywateli. RZECZPOSPOLITA POLSKA - -TO NASZ KRAJ!

19 Krążenie wody w przyrodzie. Woda, kt ó ra znajduje się w zbiornikach wodnych, w roślinach i glebie, paruje, tworząc chmury. Następnie powraca z chmur na ziemię w postaci deszczu lub śniegu. Część wody opadowej wyparowuje, część spływa rzekami do jezior i m ó rz, część wsiąka w ziemię i dostaje się do w ó d podziemnych. Woda ta ponownie wyparowuje i utworzy chmury, następnie znowu powr ó ci na ziemię w postaci opad ó w. Zatem dzięki możliwość zmiany stanu skupienia woda nie zanika w środowisku, ale stale w nim krąży. Podział w ó d Wody płynące stale się przemieszczają, w przeciwieństwie do w ó d stojących. Do w ó d płynących zaliczamy np. rzeki i potoki a wody stojące to np. jeziora i morza. Woda w przemyśle Duże ilości wody wykorzystywane są w przemyśle np. przy produkcji energii elektrycznej i papieru,. Zagrożenia i ochrona w ó d Wody są zanieczyszczane przez ścieki pochodzące z fabryk i dom ó w. W ściekach mogą znajdować się niebezpieczne substancje trujące i zarazki. Ratunkiem dla w ó d są oczyszczalnie ściek ó w.

20 Dlaczego niektóre młode zwierzęta są inaczej zabarwione niż ich rodzice? Młode niektórych zwierząt mają charakterystyczne ubarwienie, np. sarniątka mają na sierści białe plamki, pisklęta perkoza i warchlaki dzika mają kolorowe paski. Dzięki takiemu ubarwieniu zwierzęta te są mniej widoczne. Stanowi to skuteczną ochronę przed drapieżnikami. W jaki sposób zwierzęta opiekują się swoim potomstwem? Rodzice niektórych zwierząt, np. żab, motyli, ważek czy chrabąszczy w ogóle nie opiekują się potomstwem. Inaczej jest wśród ssaków i ptaków. Młode ssaki nie przeżyłyby bez mleka matki. Również ptaki karmią swoje pisklęta, np. sikorka przylatuje z karmą do gniazda około 350 razy w ciągu doby. Ptaki i ssaki bronią swoich młodych w czasie zagrożenia. Łabędź może być niebezpieczny, gdy są przy nim młode. Bardzo niebezpieczna może być locha - samica dzika, gdy niepokoi się o swoje warchlaki. Ptakiem, który w cale nie opiekuje się potomstwem, jest kukułka.

21 1.Dlaczego zaciekawiła Panią właśnie chemia? Ponieważ jest ciekawa-coś się w niej wiecznie dzieje, nie ma nudy. 2.Czy jest Pani zadowolona z wyboru tego zawodu i czy zawsze chciała Pani zostać nauczycielką chemii? To znaczy moja pierwsza praca nie była w szkole, ale jak się urodził mój synek, to postanowiłam, że będę nauczycielką. 3.Które z wykonanych przez Panią doświadczeń było najbardziej niebezpieczne? Bardzo nie lubię pracy ze stężonymi kwasami. Jak je rozcieńczam,to dla mnie jest to przykra sprawa, bo często można sobie krzywdę zrobić. 4.Czy chciałaby Pani uczyć jakiegoś innego przedmiotu lub wykonywać inny zawód? Innego przedmiotu na pewno nie, ale mogłabym być ogrodnikiem. 5.Czy lubi Pani pracować z młodzieżą? Tak, bardzo. 6.Czy uważa Pani, że praca nauczyciela jest trudna? Jest bardzo wymagająca. Trzeba być cały czas w dyspozycji i psychicznej i fizycznej. Tutaj nie ma miejsca na nudy. To jest ciężka praca. 7.Czy przed pracą w szkole pracowała Pani również w innym miejscu? Tak, pracowałam. Byłam specjalistą od ochrony środowiska.

22 8. Czy trudno jest ukończyć studia chemiczne? Gdy ja kończyłam studia, był to jeden z trudniejszychkierunków. Studiowałam na Politechnice Wrocławskiej i pierwsze 3 lata były bardzo trudne. Dopiero później 2 lata troszeczkę odsapki było. 9.Jakie jest Pani hobby? Bardzo lubię rozwiązywać krzyżówki, czytać książki i oglądać filmy. 10. W jaki sposób Pani odpoczywa? Jak jest ładna pogoda,to idę w przyrodę, powędrować troszkę po naszych górach, a jak nie ma ładnej pogody, to czytam albo filmy oglądam. To jest dla mnie najlepszy relaks. 11.Jakiej muzyki Pani słucha? Dla Was to starodawna muzyka. Lubię muzykę poważną. Lubię też Pink Floyd’ów i Queen. 12.Jaka zabawę w dzieciństwie lubiła Pani najbardziej? Lubiłam grać w chińczyka i miałam takie coś na kształt klocków Lego. 13.Jakie miała Pani stopnie w szkole? Byłam bardzo dobrą uczennicą. 14.Jakie wskazówki dałaby Pani uczniom, którzy również chcą zostać nauczycielami? Aby się dwa razy zastanowili czy na pewno chcą zostać nauczycielami. Muszą się dużo uczyć, żeby później nadążyć za młodymi ludźmi. A poza tym to jest fajny zawód. Tak jak mówiłam-nie ma nudy. Dziękujemy za wywiad! Wywiad przeprowadziły: Sara Kieca i Justyna Semkowicz

23

24

25 Gratulujemy poprawnych odpowiedzi ! Gratulujemy poprawnych odpowiedzi !

26 Ewa Jakubiec- redaktor naczelna Ewa Jakubiec- redaktor naczelna Paweł Joachimiak- zastępca redaktor naczelnej Paweł Joachimiak- zastępca redaktor naczelnej Sara Kieca Sara Kieca Justyna Semkowicz Justyna Semkowicz Patrycja Landowska Patrycja Landowska Patryk Drulik Patryk Drulik


Pobierz ppt "ELEKTRONICZNA GAZETKA SZKOLNA Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach Numer: 1/2014 Listopad Za oknem jesienna szaruga, rok szkolny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google