Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAJWSPANIALSZE ZWIERZĘTA JAKIE ŻYŁY NA ZIEMI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAJWSPANIALSZE ZWIERZĘTA JAKIE ŻYŁY NA ZIEMI"— Zapis prezentacji:

1 NAJWSPANIALSZE ZWIERZĘTA JAKIE ŻYŁY NA ZIEMI
DINOZAURY NAJWSPANIALSZE ZWIERZĘTA JAKIE ŻYŁY NA ZIEMI

2 DINOZAURY GADZIOMIEDNICZNE
TEROPODY: TYRANOZAUR ALLOZAUR SPINOZAUR GIGANOTOZAUR AFROWENATOR AKROKANTOZAUR CERATOZAUR MASIAKAZAUR

3 TYRANOZAUR BYŁ JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH DRAPIEŻNIKÓW NA ZIEMI. JEGO OSTRE ZĘBY MOGŁY MIEĆ NAWET 18 CENTYMETRÓW DŁUGOŚCI. MÓGŁ WAŻYĆ 6 TON

4 SPINOZAUR BYŁ NAJWIĘKSZYM ZNANYM DINOZAUREM DRAPIEŻCĄ. NA GRZBIECIE MIAŁ PŁETWĘ. UWAŻA SIĘ, ŻE REGULOWAŁ NIĄ TEMPERATURĘ CIAŁA, ODSTRASZAŁ WROGÓW LUB RYWALIZOWAŁ Z INNYMI SAMCAMI . DORASTAŁ DO 18 METRÓW DŁUGOŚCI I WAŻYŁ 9 TON.

5 ALLOZAUR ALLOZAUR BYŁ DUŻYM DRAPIEŻNIKIEM Z WIELKĄ, WYPOSAŻONĄ W OSTRE ZĘBY CZASZKĄ, POTĘŻNYMI TYLNYMI KOŃCZYNAMI I KRÓTKIMI TRÓJPALCZASTYMI KOŃCZYNAMI PRZEDNIMI. CAŁE CIAŁO RÓWNOWAŻYŁ DŁUGI, CIĘŻKI OGON. TEN DINOZAUR MIERZYŁ DO 12 METRÓW I OSIĄGAŁ WAGĘ DO 4000 KG.

6 GIGANTOZAUR GIGANTOZAUR PRZEWYŻSZAŁ ROZMIARAMI TYRANOZAURA. CZYM GIGANTOZAUR RÓŻNIŁ SIĘ OD TYRANOZAURA? GIGANTOZAUR BYŁ NIECO WIĘKSZE, MIAŁ DŁUŻSZĄ, SMUKLEJSZA CZASZKĘ. POZA TYM ZAMIESZKIWAŁ AMERYKĘ POŁUDNIOWĄ, PODCZAS GDY TYRANOZAUR ŻYŁ W AMERYCE PÓŁNOCNEJ. WYMIARY GIGANTOZAURA TO 12,5 METRA DŁUGOŚCI, DO 4 METRÓW WYSOKOŚCI I 6,5 TONY WAGI.

7 AFROWENATOR AFROWENATOR ZNACZY "AFRYKAŃSKI MYŚLIWY". BYŁ DWUNOŻNYM DRAPIEŻNIKIEM O PASZCZY PEŁNEJ DŁUGICH OSTRYCH ZĘBÓW I TRÓJPALCZASTYCH PRZEDNICH KOŃCZYNACH. MIAŁ OKOŁO 9 METRÓW DŁUGOŚCI OD CZUBKA NOSA DO KOŃCA OGONA. SAM OGON MIAŁ 2,5 METRA DŁUGOŚCI. JEGO WYSOKOŚĆ TO OKOŁO METRY. MÓGŁ WAŻYĆ DO DWÓCH TON.

8 AKROKANTOZAUR AKROKANTOZAUR „JASZCZUR O WYSOKICH KOLCACH” BYŁ ZBLIŻONY ROZMIARAMI DO TYRANOZAURA. TEN POTĘŻNY DRAPIEŻNIK O DŁUGOŚCI DOCHODZĄCEJ DO 12 METRÓW, WYSOKOŚCI 5,5 METRA WAŻYŁ PONAD DWIE TONY.

9 CERATOZAUR CERATOZAUR BYŁ SPRAWNYM DRAPIEŻNIKIEM. JEGO WYMIARY TO: DO 9 METRÓW DŁUGOŚCI, DO 4 METRÓW WYSOKOŚCI, WAGA DO 1 TONY. NAZWA CERATOZAURA OZNACZA "ROGATEGO JASZCZURA" I ODNOSI SIĘ DO TRZECH ROGÓW, Z KTÓRYCH JEDEN ZNAJDOWAŁ SIĘ NA PYSKU ZWIERZĘCIA, A DWA NAD OCZAMI.

10 MASIAKAZAUR MASIAKAZAUR BYŁ MAŁYM DRAPIEŻNIKIEM O ROZMIARACH PORÓWNYWALNYCH Z PSEM RASY OWCZAREK NIEMIECKI. JEGO WAGA WYNOSIŁA OKOŁO 35 KILOGRAMÓW, DŁUGOŚĆ CIAŁA OSIĄGAŁA DO 2 METRÓW, A WYSOKOŚĆ DO 1 METRA.

11 DINOZAURY GADZIOMIEDNICZNE
ZAUROPODOMORFY DIPLODOK BRACHIOZAUR

12 DIPLODOK DIPLODOK JEST JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH ROŚLINOŻERNYCH DINOZAURÓW ODKRYTYCH PRZEZ CZŁOWIEKA. JEGO DŁUGOŚĆ MOGŁA SIĘGAĆ DO 27 METRÓW, Z CZEGO NA SZYJĘ PRZYPADAŁO 7 METRÓW. OGROMNY CIĘŻAR ZWIERZĘCIA (DO 20 TON) WSPIERAŁ SIĘ NA SŁUPOWATYCH KOŃCZYNACH, PRZYPOMINAJĄCYCH NOGI SŁONIA.

13 BRACHIOZAUR BYŁ JEDNYM Z NAJWYŻSZYCH DINOZAURÓW. MIAŁ BARDZO DŁUGĄSZYJĘ I UWIELBIAŁ ROŚLINY. GDYBY ŻYŁ DZISIAJ MÓGŁBY JEŚĆ KWIATKI Z BALKONU NA TRZECIM PIĘTRZE.

14 DINOZAURY PTASIOMIEDNICZNE
CERATOPSY TRICERATOPS PENTACERATOPS CENTROZAUR

15 TRICERATOPS TRICERATOPS BYŁ ZWIERZĘCIEM ROŚLINOŻERNYM. ZJADAŁ LIŚCIE I INNE CZĘŚCI ROŚLIN, KTÓRE ZRYWAŁ SILNYM, BEZZĘBNYM DZIOBEM. OSIĄGAŁ DŁUGOŚĆ DO 9 METRÓW, WYSOKOŚĆ PONAD 3 METRÓW I MASĘ NAWET 12 TON. OGROMNA GŁOWA STANOWIŁA NIEMAL JEDNĄ TRZECIĄ DŁUGOŚCI CIAŁA I MOGŁA MIEĆ DŁUGOŚĆ DO 2 METRÓW.

16 PENTACERATOPS PENTACERATOPS BYŁ JEDNYM Z DINOZAURÓW ROGATYCH, KTÓRYCH WYGLĄD KOJARZY SIĘ Z NOSOROŻCEM. NA GŁOWIE MIAŁ AŻ TRZY ROGI. JEST TO NAJWIĘKSZA ZNANA CZASZKA ZWIERZĘCIA LĄDOWEGO. MÓGŁ MIEĆ DO 8 METRÓW DŁUGOŚCI, PONAD 3 METRY WYSOKOŚCI I WAŻYĆ DO 5,5 TONY.

17 CENTROZAUR CENTROZAUR BYŁ ROŚLINOŻERNYM DINOZAUREM PORUSZAJĄCYM SIĘ NA CZTERECH NOGACH. NA KOŃCU PYSKA MIAŁ WIELKI, DOCHODZĄCY DO 45 CENTYMETRÓW, LEKKO WYGIĘTY RÓG. CIAŁO CENTROZAURÓW BYŁO POKRYTE ŁUSKĄ. DŁUGOŚĆ: DO 6 METRÓW, WYSOKOŚĆ: OKOŁO 2 METRÓW, WAGA: 3,5 TONY.

18 DINOZAURY PTASIOMIEDNICZNE
ORNITOPODY IGUANODON EDMONTOZAUR HETERODONTOZAUR ABRIKTOZAUR

19 IGUANODON IGUANODON BYŁ DINOZAUREM ROŚLINOŻERNYM O CHARAKTERYSTYCZNYCH, WIELKICH PAZURACH NA KCIUKACH. DŁUGOŚĆ TYCH PAZURÓW WYNOSIŁA OD 5 DO 15 CM. SŁUŻYŁY MU ONE DO OBRONY ORAZ ZDOBYWANIA POŻYWIENIA. OSIĄGAŁ DŁUGOŚĆ DO 10 METRÓW, WYSOKOŚĆ DO 5 METRÓW I WAGĘ DO 4 TON.

20 EDMONTOZAUR EDMONTOZAUR (EDMONTOSAURUS) BYŁ DUŻYM ROŚLINOŻERNYM HADROZAUREM (DINOZAUREM KACZODZIOBYM), DORASTAŁY DO 13 METRÓW DŁUGOŚCI, 3 METRÓW WYSOKOŚCI I MOGŁY WAŻYĆ OKOŁO 4 TON, OSIĄGAŁY PRĘDKOŚĆ NAWET DO 50 KM/H.

21 ABRIKTOZAUR ABRIKTOZAUR BYŁ NIEWIELKICH ROZMIARÓW, WSZYSTKOŻERNYM DINOZAUREM. MIAŁY OKOŁO 1,2 METRA DŁUGOŚCI, 1 METR WYSOKOŚCI I WAŻYŁY OKOŁO 45 KILOGRAMÓW - BYŁY WIELKOŚCI INDYKA Z DŁUGIM OGONEM. ICH DŁUGIE I SILNE TYLNE NOGI BYŁY PRZYSTOSOWANE DO BIEGANIA.

22 DINOZAURY PTASIOMIEDNICZNE
STEGOZAURY STEGOZAUR KENTROZAUR

23 STEGOZAUR STEGOZAURY BYŁY ROŚLINOŻERNE. DORASTAŁ DO 9 METRÓW DŁUGOŚCI, 4 METRÓW WYSOKOŚCI (RAZEM Z PŁYTAMI NA GRZBIECIE) I MÓGŁ WAŻYĆ 2,5 TONY. MIAŁ BARDZO MAŁĄ GŁOWĘ I MÓZG WIELKOŚCI JABŁKA.

24 KENTOZAUR KENTROZAUR MIAŁ POTĘŻNY TUŁÓW. DŁUGOŚĆ TEGO DINOZAURA WYNOSIŁA DO 5,5 METRA, NATOMIAST WAGA OKOŁO 1 TONY. MIMO TAK SPORYCH ROZMIARÓW JEGO MÓZG BYŁ JEDYNIE WIELKOŚCI ORZECHA.

25 DINOZAURY PTASIOMIEDNICZNE
ANKYLOZAURY AKANTOFOLIS ANIMANTARKS ANKYLOZAUR

26 AKANTOFOLIS AKANTOFOLIS TO DINOZAUR OPANCERZONY, CZWORONOŻNY I ROŚLINOŻERNY. JEGO OPANCERZENIE SKŁADAŁO SIĘ Z KOSTNYCH PŁYT UMOCOWANYCH PŁASKO W SKÓRZE. NIEBEZPIECZNIE WYGLĄDAJĄCE KOLCE CHRONIŁY GO PRZED WIELKIMI DRAPIEŻNIKAMI. DŁUGOŚĆ AKANTOFOLISA WYNOSIŁA OKOŁO 5 METRÓW, WYSOKOŚĆ 1,8 METRA, A CIĘŻAR JEGO CIAŁA NAUKOWCY OCENIAJĄ NA 380

27 ANIMANTARKS ANIMANTARKS "ŻYJĄCA FORTECA" BYŁ DINOZAUREM ROŚLINOŻERNYM. JEGO CIAŁO POKRYWAŁY DZIESIĄTKI KOSTNYCH PŁYT, A TAKŻE LICZNE ROGI I KOLCE. WAGA I WYSOKOŚĆ TEGO DINOZAURA SĄ DLA NAUKOWCÓW NIEZNANE, GDYŻ ZNALEZIONE NIEKOMPLETNE SKAMIENIAŁOŚCI KOŚCI NIE POZWALAJĄ NA ICH OKREŚLENIE. DŁUGOŚĆ DINOZAURA SZACUJE SIĘ NA OD 3 DO 5 METRÓW.

28 ANKYLOZAUR ANKYLOZAUR BYŁ SPOKOJNYM ROŚLINOŻERCĄ MIAŁ 7-9 METRÓW DŁUGOŚCI, DO 1,5 METRA SZEROKOŚCI I OKOŁO 1,7 METRA WYSOKOŚCI. WAŻYŁ PRAWDOPODOBNIE 6 TON. CECHĄ CHARAKTERYSTYCZNĄ ANKYLOZAURA BYŁ KOSTNY PANCERZ SKŁADAJĄCY SIĘ Z MASYWNYCH GUZÓW I PŁYT OSADZONYCH W SKÓRZE.

29 BIBLIOGRAFIA www.dinocrisis.wikia.com www.pnf-primeval.wikispaces.com

30 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "NAJWSPANIALSZE ZWIERZĘTA JAKIE ŻYŁY NA ZIEMI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google