Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mniszek i Łany w meandrach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mniszek i Łany w meandrach"— Zapis prezentacji:

1 Mniszek i Łany w meandrach
Rzeki Tuczyn

2 Mniszek i Łany to wsie w gminie Gościeradów w województwie lubelskim
Mniszek i Łany to wsie w gminie Gościeradów w województwie lubelskim. Powstałe w 1373 roku jako własność opactwa klarysek. W latach miejscowości administracyjnie należały do województwa tarnobrzeskiego. Wsie należą do parafii św. Andrzeja w Borowie oraz św. Stanisława i św. Jana Chrzciciela w Gościeradowie. Przez wsie Łany i Mniszek przepływa malownicza rzeka Tuczyn, do atrakcji nad rzeką należą młyny wodne których zadaniem jest doprowadzanie wody do prywatnych stawów. Rzeka dopływa do wsi Mniszek gdzie tworzy mały zalew z elektrownią wodną.

3 Starorzecze Rzeki tuczyn
Dolina rzeki Tuczyn silnie meandrowała w wyniku przecięcia przez wezbrane wody szyi meandra powstało „Starorzecze”. Rzeka popłynęła nowym korytem. Starorzecze ulega zanikowi na skutek szybkiej wegetacji roślin.

4 Bobry nie próżnują Spacerując brzegami rzeki Tuczyn napotkamy „pogryzione” drzewa. Drzewa te świadczą o obecności bobrów na naszych terenach. Bobry wywierają silny wpływ na środowisko, w którym żyją. Wznosząc tamy na ciekach wodnych, podnoszą poziom wód powierzchniowych, co uznawane jest za najważniejszy skutek ich obecności w zasiedlonym terenie. Działalność bobrów w obrębie zajmowanego przez nie terenu może zapoczątkować proces renaturalizacji sztucznie uregulowanego przez człowieka cieku wodnego. Kopanie nor i kanałów, jak również tworzenie rozlewisk, inicjują naturalne procesy bagienne. Odtworzony zostaje teren z bujną roślinnością i światem zwierzęcym.

5 Przydrożna kapliczka Na terenie wsi Łany oraz wsi Mniszek można zobaczyć liczne kapliczki przydrożne, często bardzo kolorowe, przystrojone kwiatami świetnie wtapiają się w wiejski krajobraz. Kapliczki są niewątpliwie wyrazem wiary pobożności mieszkańców. Przedstawiona na fotografii kapliczka zbudowana została ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Powstała ona w 1908 roku.

6 Pozostałości po młynie wodnym nad rzeką Tuczyn
W centralnym punkcie Mniszka znajdują się ruiny młynu. Młyn zbudowany był z drewna i kamienia. Była to budowla z urządzeniem do przemiału ziarna na mąkę i kaszę, poruszanym za pomocą koła wodnego. Mieszkańcy Mniszka i okolic bardzo często korzystali z młynu. Jednak po II Wojnie Światowej młyn popadł w ruinę.

7 Publiczna Szkoła Podstawowa im.M.Konopnickiej w Mniszku
Budynek, w którym mieści się obecnie szkoła zbudowano w latach Pierwszym kierownikiem szkoły był pan Jan Zając. W czasie wojny budynek szkoły przez pewien okres został zajęty przez okupanta. W 1943 roku umiera kierownik Zając po nim funkcję kierownika pełni pan Marian Rogowski. W 1956 r. za kierownictwa  p. Edwarda Delekty zostaje przeprowadzony remont. Przez kolejne lata tj. od 1959 do 1966 kierownikiem szkoły zostaje pana Henryk Czaja W raz z przybyciem do szkoły nowego kierownika pana Zygmunta Długosza w roku 1966/67 nastąpiło przekształcenie w ośmioklasową szkołę podstawową. W roku 1975/76 dyrektorem zostaje p.W.Jasińska. Budynek szkoły w latach 50- tych 

8 W wyniku konkursu 1996 r. dyrektorem zostaje pani Marzena Długosz i pełni funkcję do 2003 r. .Okres dyrektorowania pani Marzeny Długosz przypadł na liczne zmiany oświatowe: likwidacja szkoły ośmioklasowej  i powstanie sześcioklasowej szkoły podstawowej. We wrześniu 2003 r. dyrektorem szkoły zostaje pani Anna Kawa. Dba o sferę materialną i dydaktyczną szkoły. Przeprowadza liczne remonty i inwestycje.             Uczniowie reprezentują szkołę w różnych konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim odnosząc liczne sukcesy. Współczesny budynek szkoły

9 Mała elektrownia wodna „Kozłówka”

10 Elektrownia We wsi Mniszek nad zalewem rzeki Tuczyn znajduje się mała elektrownia wodna nazwana przez mieszkańców „Kozłówką”. Elektrownia wodna jest wykorzystaniem energii odnawialnej. Elektrownia ma moc 30 Kw. Miejsce to jest piękne i stanowi nie lada atrakcje turystyczną.

11 Piękne łabędzie w okolicznych stawach

12 Cud natury W jednej z części wsi Łany znajduje sie pomnik przyrody nieożywionej zespół źródeł „Źródliska w Łanach„. Źródlisko zajmuje przestrzeń kilku dziecięciu metrów kwadratowych , obok źródliska płynie mała rzeczka Tuczyn która zasilana jest przez te źródełka. Woda w małym zbiorniku wodnym wypływa wprost z pod powierzchni tworząc piękne gejzerki wodno-piaskowe . Temperatura wypływającej wody bez względu na porę roku ma ciągle ta samą temperaturę 10,2 do 10,3 stopni Celsjusza .

13 ŹRÓDLISKA Przy źródełkach postawiona została zadaszona wiata z ławeczkami , obok wiaty zostało stworzone miejsce na rozpalenie ogniska a także ustawione zostały małe mostki nad źródełkami aby każdy mógł podziwiać ten piękny cud natury .

14

15 Koniec. Dziękujemy za uwagę

16 Bibliografia: Folder Gmina Gościeradów.
„Wszystkie drogi w gminie prowadzą do Gościeradowa” Informator turystyczny po gminie Gościeradów. Ewa Sosnówka-Tkaczyk i Janusz Dziegdziarz „Rowerem po Ziemi Kraśnickiej”- propozycje tras wycieczek rowerowych. M.Nasiadka: Powiat Kraśnicki-leksykon krajoznawczy. Wydawnictwo MAD Graf.

17 Autorzy: Weronika Drop kl.I „a” gimnazjum- Zespół Szkół im .WŁ.ST. Reymonta w Wólce Gościeradowskiej. Luiza Grinberg kl.I ,,a” gimnazjum-Zespół Szkół im .WŁ.ST. Reymonta w Wólce Gościeradowskiej. Opiekun: p. Iwona Wojciechowska.


Pobierz ppt "Mniszek i Łany w meandrach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google