Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Młodzi aktywni? Co zrobić żeby młodzież koźmińska brała udział w wyborach i życiu społecznym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Młodzi aktywni? Co zrobić żeby młodzież koźmińska brała udział w wyborach i życiu społecznym."— Zapis prezentacji:

1 Młodzi aktywni? Co zrobić żeby młodzież koźmińska brała udział w wyborach i życiu społecznym.

2 Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja organizowana od roku 1994 roku, której celem jest propagowanie parlamentaryzmu wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie uczestniczący w projekcie biorą udział w sesji, która odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka. Sejm Dzieci i Młodzieży, tak jak Sejm RP, składa się z 460 posłów. Każde z 16 województw otrzymuje liczbę mandatów proporcjonalną do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich w danym województwie. Obrady Sejmu odbywają się w sali plenarnej. Poprzedzają je obrady komisji sejmowej, która opracowuje projekt uchwały, konsultacje projektu oraz przygotowywane przez organizacje pozarządowe warsztaty tematyczne dla posłanek i posłów. Posłowie wybierają spośród siebie sprawozdawcę komisji, który jest reprezentantem komisji na posiedzeniach Sejmu. Zobowiązany jest on do odczytania treści Uchwały przygotowanej wcześniej przez członków Komisji Sejmowej.

3 Dane statystyczne Sondaż CBOS z 2-8 kwietnia 2009: zainteresowanie wyborami – 30%; deklaracja wzięcia udziału w głosowaniu – 36%; deklaracja niebrania udziału – 35%. Sondaż CBOS z 7-13 maja 2009: zainteresowanie wyborami – 34%; deklaracja wzięcia udziału w głosowaniu – 37%. Sondaż CBOS z 20-27 maja 2009: zainteresowanie wyborami – 38%; deklaracja wzięcia udziału w głosowaniu – 36%.

4 Frekwencja Wybory do PE w 2004 - 20,87% Wybory do PE w 2009 - 24,53%

5

6 Dlaczego młodzi ludzie nie chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym szkoły i środowiska lokalnego? Młodzi odpowiadali: „nie mają odwagi, brak im chęci” „nie interesują ich takie rzeczy” „wstydzą się, nie mają na to czasu”

7 Czy masz wpływ na to, co dzieje się w szkole?

8 Czy wiesz kto jest członkiem Samorządu Uczniowskiego w Naszej szkole?

9 Czy wiesz, kiedy odbywają się spotkania SU w Naszej Szkole?

10 Czy czujesz, że masz wpływ na podejmowane decyzje w szkole?

11 Czy wiesz jakie instytucje demokratyczne działają w środowisku lokalnym?

12 Czy masz jakieś pomysły na usprawnienie działania samorządu?

13 Jak oceniasz w swoje zaangażowanie w działanie na rzecz społeczności lokalnej (w skali 0-5)

14 Dlaczego nie wystartowałeś/-ałaś w wyborach do SU? Młodzi odpowiadali: „nie czułam takiej potrzeby” „bo mi się nie chciało” „nie interesuje mnie to”

15 Czy uważasz, że masz predyspozycje do pracy na rzecz społeczności naszego liceum i środowiska?

16 Czy kiedykolwiek pomagałeś przy organizacji imprezy robionej przez SU lub samorząd lokalny?

17 Z czym kojarzy się Tobie Samorząd Uczniowski? Młodzi odpowiadali: „z odpowiedzialnością, kreatywnością” „z władzą” „z pracą na rzecz szkoły” „obowiązkami” „syzyfową pracą”

18 Dlaczego młodzi ludzie nie chcą brać udziału w wyborach? (zaznacz 1-2)

19 Czy należałoby obniżyć wiek uzyskania praw wyborczych do 16 roku życia?

20 Młodzi odpowiadali: -nie, dlaczego? „młodzież nie zna się na polityce, nie interesuje się tym, nie są dojrzali” -tak, dlaczego? „młodzież to przyszłość”

21 Czy wiesz co to jest Młodzieżowa Rada Miejska?

22 Czy wiesz jakie przedsięwzięcia zrealizowała MRM?

23

24 Młodzi aktywni? Co zrobić żeby młodzież koźmińska brała udział w wyborach i życiu społecznym.

25 Nasze hasło „Nie bądź durny idź do urny”

26 „Postanowiliśmy, żeby rządził cały naród, żeby cały naród mógł powiedzieć, czego mu potrzeba. Ale zapomnieliście, Panowie, że naród to nie tylko dorośli, ale i dzieci. Mamy kilka milionów dzieci, więc i one powinny rządzić. Niech będą dwa parlamenty: jeden dla dorosłych – i tam będą posłowie dorosłych i ministrowie dorosłych. A drugi będzie sejm dzieci – i tam dzieci będą posłami i ministrami. Ja wiem, że to jest trudne. Wszystkie reformy są trudne. Ale trzeba zacząć. Jeśli mnie się nie uda zrobić tak, jak trzeba, moje reformy dokończy mój syn albo mój wnuk.” Król Maciuś Pierwszy

27


Pobierz ppt "Młodzi aktywni? Co zrobić żeby młodzież koźmińska brała udział w wyborach i życiu społecznym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google