Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Klimat Polski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Klimat Polski."— Zapis prezentacji:

1 Klimat Polski

2 Położenie Polski w klimacie
Polska położona jest w centrum Europy, ma klimat umiarkowany, ciepły przejściowy, między morskim a kontynentalnym. Średnie roczne temperatury powietrza wynoszą 7-8,5*C, średnia roczna suma opadów ok. 600mm

3 Wygląd Polski

4 Najcieplejsze miejsce w Polsce
Najcieplejsze miejsca w Polsce znajduja się w województwie dolnoślaskim. Średnia roczna temperatura wynosi 8,5°C. Zarazem są tu regiony najwilgotniejsze (w górach opady dochodzą do mm rocznie!), ale Śnieżka ze średnią roczną temperaturą 0,1°C to jedno z chłodniejszych miejsc w kraju.

5 Miejsca największych opad

6 Wpływ na klimat Polski:
Na kształtowanie się klimatu Polski ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych należą czynniki meteorologiczne, tzn. rodzaje mas powietrza napływające nad obszar Polski z różnych kierunków, układy frontów atmosferycznych w określonych porach roku, oraz układy baryczne, występowanie głównych ośrodków niżów i wyżów. Obok czynników meteorologicznych wpływ na kształtowanie klimatu na terenie Polski mają też czynniki niemeteorologiczne do których można zaliczyć położenie geograficzne z czym wiąże się stopień usłonecznienia ziemi w określonych porach roku, odległości od dużych zbiorników wodnych, morfologia terenu - wysokości n.p.m., rodzaj podłoża - tzn. szata roślinna: lasy, łąki, jeziora, cieki wodne, pokrywa śniegu.

7 Najwyższe temperatury w Polsce
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat najcieplejszym miesiącem w Polsce był przeważnie lipiec. W naszym klimacie latem najchłodniej jest nad Bałtykiem, na niektórych pojezierzach oraz w górach; najcieplej natomiast na Nizinach Środkowopolskich oraz w dużych miastach. Temperatura letnich dni bywa bardzo wysoka – około 30-35oC. Najwyższą – 40,5oC zanotowano 29 lipca 1921r. w Prószkowie koło Opola.


Pobierz ppt "Klimat Polski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google