Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Higiena.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Higiena."— Zapis prezentacji:

1 Higiena

2 Higiena osobista Za higienę osobistą uważa się podstawowe czynności pielęgnacyjne, dzięki którym człowiek utrzymuje czystość. Polegają one przede wszystkim na codziennym myciu oraz kąpieli. Do higieny osobistej człowieka należy głównie higiena skóry, która obejmuje: systematyczną pielęgnację i utrzymywanie czystości, hartowanie i odpowiedni ubiór.

3 Głównym celem zabiegów higieny osobistej jest usunięcie z powierzchni ciała zanieczyszczeń, takich jak: kurz, pył, bakterie, pot i łój oraz złuszczony naskórek. Jest to o tyle istotne, gdyż zanieczyszczenia te utrudniają skórze spełnianie jej funkcji, mogą być i są przyczynami rozległych infekcji. Ciepła kąpiel/prysznic nie tylko oczyszcza skórę, lecz także reguluje funkcję układu krwionośnego, pracę serca, wpływa pozytywnie na układ nerwowy, oraz zapewnia dobry sen.

4

5 Higiena intymna Higiena intymna pomaga zachować zdrowie: właściwa higiena osobista jest ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia każdego człowieka. Dla kobiet szczególne znaczenie ma higiena intymna. Ze względu na specyficzną budowę narządów płciowych, to właśnie kobiety narażone są na częstsze infekcje dróg rodnych i moczowych.

6

7 Higiena jamy ustnej Właściwa higiena jamy ustnej zapewnia atrakcyjny uśmiech i świeży oddech. Odpowiednio zadbane zęby są czyste i wolne resztek pokarmowych. Zdrowe dziąsła są różowe i nie bolą, ani nie krwawią podczas zabiegów higiczenicznych. W zdrowej jamie ustnej nie ma również problemu nieświeżego oddechu.

8 Nieprzestrzeganie lub niewłaściwa higiena jamy ustnej skutkuje namnażaniem się bakterii, które żywią się pozostałymi cząstkami pokarmu. Bakterie te powodują zmianę kwasowości jamy ustnej co uszkadza szkliwo zębów, i przyczynia się do powstawania próchnicy. Aby uniknąć nieprzyjemnego leczenia, warto zapytać stomatologa lub higienistkę stomatologiczną o odpowiednie techniki higieny i produkty do jej stosowania.

9

10 Higiena u osób dojrzewających
Okres dojrzewania to czas, kiedy w Twoim ciele następuje wiele zmian. Niejedna nastolatka zaczyna pocić się bez powodu, przy czym często towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. Są to zupełnie naturalne rzeczy. Co jednak zrobić, żeby pozbyć się tego problemu? Wszystko rozbija się o słynną już higienę osobistą. Wystarczy, że będziesz stosowała się do kilku bardzo prostych zasad i wszystko wróci do normy. Najlepsze sposoby na to, żebyś zawsze mogła czuć się świeżo i komfortowo to:

11 -codzienne mycie — zwróć szczególną uwagę na pachy i inne newralgiczne miejsca. Wybierz delikatny żel pod prysznic, a dzięki ciepłej kąpieli pozbędziesz się bakterii, które wywołują nieprzyjemny zapach -noszenie oddychających ubrań — dobrym materiałem jest bawełna, która wchłania, a także przepuszcza powietrze lepiej niż tkaniny, takie jak poliester. Pamiętaj, aby zawsze nakładać świeżą bieliznę! -stosowanie dezodorantu lub antyperspirantu.

12

13 Koniec Prezentacje wykonały: Emilia Kucper i Justyna Nerć z 3a
Źródła:


Pobierz ppt "Higiena."

Podobne prezentacje


Reklamy Google