Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROFILAKTYKA RAKA PIERSI  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostródzie Promocja Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej mgr Anna Skiba.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROFILAKTYKA RAKA PIERSI  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostródzie Promocja Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej mgr Anna Skiba."— Zapis prezentacji:

1 PROFILAKTYKA RAKA PIERSI  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostródzie Promocja Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej mgr Anna Skiba

2 Rak piersi, pierwszy najczęściej występujący rak u młodych Europejek
Europa, kobiety (15–44 lat) Nowe zachorowania na raka (2002): 128,550 NOWOTWÓR PIERSI

3 Rak piersi, pierwszy najczęściej występujący rak u młodych Europejek
Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe). Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych). Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2008 roku stwierdzono w Polsce nowych zachorowań na raka piersi. Od początku lat 60. obserwuje się w naszym kraju rosnącą zachorowalność na ten nowotwór. W 2008 roku zarejestrowano zgony  z powodu tego nowotworu. W Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Za to, że tak się nie dzieje, w 80% przypadków odpowiada zbyt późna diagnoza. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce, u mężczyzn stanowi rzadkość. Według Krajowego Rejestru Nowotworów Złośliwych w 2004 zarejestrowano 106 mężczyzn z tym nowotworem i ponad nowych zachorowań wśród kobiet (standaryzowany współczynnik zachorowalności - 40,7/100000).

4 SAMOBADANIE PIERSI Wykonywać je powinny wszystkie kobiety - bez względu na wiek ! Regularnie co miesiąc – najlepiej 2-3 dnia po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują lub są w ciąży – regularnie w wybrany dzień miesiąca.

5 Podczas badania ocenie należy poddać:
symetrię i kształt piersi skórę otoczkę brodawki brodawkę miąższ piersi

6 oglądania stanu piersi w pozycji stojącej
SAMOBADANIE PIERSI składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi w pozycji stojącej badania dotykowego w pozycji stojącej i leżącej

7 Oglądanie stanu piersi
Stań przed lustrem, dokładnie obejrzyj piersi trzymając ręce opuszczone wzdłuż ciała.

8 Oglądanie stanu piersi
Powtórz oględziny, trzymając ręce uniesione do góry lub splecione za głową. Dobrze obejrzyj piersi także z profilu.

9 Oglądanie stanu piersi
Obejrzyj piersi trzymając ręce mocno wsparte na biodrach.

10 Oglądanie stanu piersi
Pochyl się do przodu.

11 Oglądanie stanu piersi
Należy zwrócić uwagę m.in. na: - zmiany kształtu lub położenia piersi; - zmarszczenia, uwypuklenia, wciągnięcia, zaczerwienienia lub zasinienia skóry (także otoczki brodawki sutkowej); - „skórkę pomarańczy”, znamiona, naczyniaki itp.; - zmianę kształtu, wielkości, zaczerwienienie, owrzodzenie lub wciągnięcie brodawki sutkowej, wyciek z brodawki;

12 Badanie dotykowe Zasady przeprowadzania badania:
- rozpoczynać je zawsze w tym samym miejscu; - skóry piersi dotykać całą długością palców, a badać opuszkami; - zawsze wykonywać pełne badanie tzn. obejmujące piersi, okolice pachowe, okolice nad- i podobojczykowe.

13 Badanie dotykowe Położyć rękę za/pod głową.
Przeprowadzić dokładne badanie drugą ręką. Zwracać uwagę na: stwardnienia, zgrubienia i guzki w miąższu piersi; powiększenie węzłów chłonnych.

14 Sposoby badania piersi
Ruchy w kształcie koncentrycznych okręgów Badanie rozpoczyna się od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym małe kółka prostopadle do kierunku ruchu, i przesuwając się ruchem spiralnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki.

15 Sposoby badania piersi
Ruchy promieniste Należy podzielić pierś podobnie do tarczy zegara i przesuwać dłoń od brodawki w kierunku godziny 12, a następnie 1, 2, 3 itd., zataczając niewielkie koła aż zostanie zbadana cała pierś.

16 jakiegokolwiek z w/w objawów lub innych niepokojących
W przypadku wykrycia jakiegokolwiek z w/w objawów lub innych niepokojących kobietę zmian, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

17 Pamiętać należy o przyczynach nowotworów piersi i nie zaniedbaniu systematycznych badań - mogą one uratować życie. Dziękuję za uwagę!!!


Pobierz ppt "PROFILAKTYKA RAKA PIERSI  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostródzie Promocja Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej mgr Anna Skiba."

Podobne prezentacje


Reklamy Google