Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Architektura Geneza architektury.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Architektura Geneza architektury."— Zapis prezentacji:

1 Architektura Geneza architektury.
Opis architektury wybranych epok i miast. 3. Zawód: architekt. 4. Budownictwo. 5. Oznaczenia okien i drzwi. 6. Projekt i makieta. 7. Technologie w domu.

2 Epoki I ich style CZ.1

3 Geneza Dziedziny Architektury

4 Średniowiecze W architekturze średniowiecznej dominowały dwa style - romański i gotycki. Pierwszy dzielił się na preromański i romański, natomiast gotyk na niedojrzały, dojrzały oraz późny. Styl romański- ukształtował się na przełomie wieku IX i X. Budowle z zewnątrz wyglądały jak złożone z brył geometrycznych, a wewnątrz świątyni panował półmrok, gdyż miały one wąskie okna, zakończone górnym łukiem. Styl gotycki- budowle gotyckie były o wiele większe od romańskich, szczególnie katedry. Charakteryzowała je strzelistość, która sprawiała, że budynki wydawały się bardzo wysokie, a także dużo większe okna, często wypełnione witrażami. W stylu gotyckim nie tylko wznoszono budowle sakralne (kościoły i klasztory) ale także budowle świeckie - zamki, mury obronne miast z basztami i barbakanami.

5 Barok

6 Architektura Japonii Architektura Japońska cechuje się dużym zamiłowaniem do przestrzeni i prostotą. Początkowo wszystkie budowle wykonywane były z drewna, które było ogólnie dostępne, a później zaczęły się pojawiać budowle wykonywane z kamieni. Zamki Japońskie zlokalizowane są głównie na wzniesieniach, przy tamach, gdzie zbierana była woda.

7 Architektura Mikołowa

8 Kraków Miasto zostało zaplanowane według zasad prawa magdeburskiego. Podstawą nowego planu był układ szachownicowy, w którym ulice miasta przecinają się pod kątem prostym, tworząc regularne kwartały. Centralnym punktem Krakowa stał się Rynek, Plan urbanistyczny Krakowa nie był zmieniany przez kilka następnych stuleci, dzięki temu zachował się do naszych czasów . XVI wiek był złotym okresem dla sztuki Krakowa.

9 Projekty architektoniczne

10 Budownictwo stare, a nowe

11 Zawód: Architekt Zawód architekta łączy w sobie wiele dziedzin nauki i techniki. Do architektów zalicza się nie tylko projektantów budynków, ale także: urbanistów (architekci miast), ruralistów (architektów terenów wiejskich), architektów krajobrazu i architektów wnętrz (budynków i pomieszczeń). Kandydat na architekta powinien posiadać: wyobraźnię przestrzenną, uzdolnienia plastyczne, wrażliwość na formę i przestrzeń oraz na kolor.

12 Inne zawody Geodeta to specjalista w zakresie pomiarów nieruchomości gruntowych oraz sporządzania map i planów geodezyjnych. Osoby wykonujące zawód elektryka zajmują się montażem i instalacją Do zadań architekta krajobrazu należy między innymi: ochrona zasobów naturalnych, utrzymywanie i przywracanie im użyteczności; wskazywanie sposobów unikania i minimalizowania szkód powstających w krajobrazie, spowodowanych ingerencją człowieka Architekt wnętrz odpowiada za opracowanie oryginalnego projektu plastycznego rozmaitych wnętrz oraz zazwyczaj nadzoruje jego wykonanie. Wnętrza, które architekt ma zaprojektować muszą być jak najlepiej przystosowane do swojej funkcji, by korzystającym z nich ludziom zapewnić poczucie wygody i estetyki. Architekt wnętrz zajmuje się również projektowaniem przestrzeni wystawowych, zwłaszcza różnych imprez handlowych i promocyjnych.

13 W architekturze wszystko ma swoje miejsce
W architekturze wszystko ma swoje miejsce. Każdy symbol jest przypisany określonym cechom budynku.

14

15

16

17

18 Projekt Architektoniczny
Projekt jest podstawą wszystkich działań. Swego rodzaju instrukcją dla elektryków, wykonawców, wszystkich osób pracujących przy budowie domu. Są na nim zaznaczone wszystkie wymiary, odległości, otwory w murze ( drzwi, okna) i przede wszystkim ściany, rozpalowanie pokoi itd.

19 Makieta Na rynku znaleźć można coraz więcej firm, oferujących gotowe projekty architektoniczne, lub projektowanie dostosowane do konkretnych wymagań. Do najciekawszych projektów często tworzone są makiety. Makieta pozwala dokładniej ocenić kształt i wygląd domu. Oglądając zdjęcia widzimy jedynie jego fragmenty. Makiety przedstawiają nie tylko domy, ale np. miasta, obiekty sportowe, rekreacyjne.

20 Nowoczesne technologie
Bezpieczeństwo - monitoring, a w szczególności video-domofon rozszerza zakres funkcji realizowanych za pomocą łączników o możliwość prowadzenia rozmów i oglądania obrazu. Wychodząc z domu jednym przyciskiem można wyłączyć wszystkie elementy systemu. Jednym z głównych zadań systemu jest ograniczenie dostępu do wnętrza domu osób niepożądanych. Ogrzewanie podłogowe -Rodzaje ogrzewania podłogowego można zaopatrzyć w system inteligentnego zarządzania, który zapewni optymalizację zużycia energii. Podłączone do instalacji termostaty zarządzają wysokością temperatury wewnątrz pomieszczeń. Atutem ogrzewania podłogowego jest możliwość zaprogramowania systemu np. tak, aby nie załączał się w momencie kiedy okno w pomieszczeniu jest otwarte.

21 Klimatyzacja- Wydajność pracy w domu zaczyna spadać już przy temperaturze około 22°C, natomiast powyżej 26°C następuje gwałtowne załamanie i zły nastrój. Jest zatem ważne, aby utrzymywać temperaturę pod kontrolą aby nie była ona zbyt wysoka czy tez zbyt niska. Najlepiej nadaje się do tego klimatyzator. Baterie słoneczne- Sprawne, sprawdzone i proste w obsłudze baterie słoneczne zapewniają ilość prądu niezbędną do zapewnienia oświetlenia czy funkcjonowania sprzętu elektrycznego. To produkty, dzięki którym można pozyskiwać energię w sposób przyjazny środowisku, a także oszczędny.

22 Opiekun projektu: mgr Marek Prasoł Autorki:
Aleksandra Wojciechowska Joanna Petroniec Beata Kolonko Monika Kolarczyk Dominika Piecha Natalia Biela


Pobierz ppt "Architektura Geneza architektury."

Podobne prezentacje


Reklamy Google