Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z komputerem przez wieki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z komputerem przez wieki"— Zapis prezentacji:

1 Z komputerem przez wieki
Żelazko elektryczne

2 Co to jest żelazko ? Żelazko elektryczne - urządzenie służące do prasowania, czyli wygładzania tkaniny za pomocą wysokiej temperatury i nacisku.

3 Początki Historia prasowania sięga IV wieku p.n.e. W XVIII wieku żelazko stanowił jednostronnie wygładzony blok metalu .  Po nagrzaniu, np. na płycie pieca kuchennego, bezwładność cieplna tego bloku pozwalała na utrzymanie przez kilka minut temperatury dostatecznie wysokiej, aby prasowanie było skuteczne. Po ostygnięciu żelazko trzeba było ponownie podgrzać przez postawienie na piecu.

4 .

5 Łatwiejsze w użyciu Patent na żelazko uzyskano w USA w 1862 roku.  W 1871 roku Mary Potts opatentowała swój własny model żelazka z odczepianą rączką, dzięki czemu uchwyt już nie parzył.

6 Coraz nowocześniej Z chwilą wprowadzenia prądu elektrycznego do powszechnego użytku, nowojorczyk Henry W. Seely zastosował prąd do nagrzewania stopy żelazka w roku w tym samym roku, w czerwcu, opatentował swój wynalazek. Otrzymał patent nr na "elektryczne żelazko płaskie" .

7 Przełom w rozwoju żelazek nastąpił za sprawą Earla Richardsona, inkasenta zakładu energetycznego.  Z rozmów, które prowadził podczas odczytów liczników, dowiedział się, że gospodynie domowe marzą o  lżejszych żelazkach. Żelazka udoskonalone przez niego w 1906 roku zmonopolizowały rynek. W 1926 roku wymyślono w  Nowym Jorku pierwsze żelazko z  nawilżaczem. Zostało ono wyprodukowane przez firmę ,,Eldec”. Pierwsze żelazko z  nawilżaczem posiadało tylko jedną dziurę, przez którą dobywała się para. Obecnie współczesne urządzenia posiadają nawilżacze, które wytwarzają strumienie pary.

8 Dzisiaj jest lepiej ! Dzisiejsze żelazka zbudowane są z podstawy aluminiowej i plastykowego uchwytu. W podstawie znajduje się element grzewczy. Temperatura pracy regulowana jest przez termostat, utrzymuje on stałą nastawioną temperaturę między 50 a 250 stopni Celsjusza. Żelazka parowe posiadają dodatkowo zbiornik wody umieszczony w uchwycie. Jest on połączony z dyszami parowymi w podstawie żelazka. Naciskając przycisk otwieramy zawór zbiornika, wypuszczając parę kropel wody na element grzewczy. Woda paruje i przedostaje się na pranie przez dysze umieszczone w podstawie. Tym sposobem w ciągu 1 minuty można odparować nawet 15 gramów wody. Żelazka tego typu należy napełniać wodą destylowaną, ponieważ normalna, nie destylowana woda wodociągowa zawiera kamień wapienny, zapychający drobne dysze parowe.

9 Gdy nie mamy pogniecionych ubrań jesteśmy szczęśliwsi !

10 Źródła

11 Dziękuję za uwagę ! Sandra Guźniczak 6B


Pobierz ppt "Z komputerem przez wieki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google