Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metoda projektu Chemia 2011/2012.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metoda projektu Chemia 2011/2012."— Zapis prezentacji:

1 Metoda projektu Chemia 2011/2012

2 Promieniotwórczość Jej wady i zalety ...

3 Co to takiego ??? Promieniotwórczość
to zjawisko samorzutnego rozpadu jąder połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta i promieniowaniem cząstek gamma.

4 Odkrywcy ... Maria Skłodowska-Curie Piotr Curie Wszyscy w 1903 r.
dostali Nagrodę Nobla za swoje odkrycie. Piotr Curie Henri Becquerel

5 Rodzaje Promieniotwórczości Promieniotwórczość Naturalna Sztuczna

6 Promieniotwórczość naturalna ...
Promieniotwórczość naturalna - promieniowanie jonizujące pochodzące wyłącznie ze źródeł naturalnych stanowiące źródło dawki naturalnej.

7 Promieniotwórczość sztuczna ...
Promieniotwórczość sztuczna polega na wywołaniu trwałych pierwiastków chemicznych w sposób sztuczny przez napromieniowanie ich neutronami w reaktorze jądrowym lub przez "zbombardowanie" ich ciężkimi cząstkami, takimi jak na przykład protony, cząstki alfa i inne.

8 Promieniotwórczość protonowa ...
Do niedawna w nauce znano następujące podstawowe rodzaje rozpadu promieniotwórczego jąder atomowych. Trzy z nich: emisja cząstek alfa (jąder atomów helu), cząstek beta (elektronów) i promieniowania gamma - były znane jeszcze w czasach Marii i Piotra Curie. Jeszcze jeden rodzaj rozpadu - samorzutne (spontaniczne) rozszczepienie jąder atomów uranu z emisją neutronów, elektronów i kwantów gamma - odkryli uczeni radzieccy Flerow i Pietrzak w 1940 roku. Następnie odkryto emisję neutronów przez produkty rozszczepienia jąder uranu (emisja neutronów opóźnionych) w krótkim czasie już po zajściu rozszczepienia.

9 Promieniotwórcze rodziny ...
Łańcuch pierwiastków, które samorzutnie powstają jeden z drugiego w wyniku rozpadu promieniotwórczego, nazywa się rodziną promieniotwórczą. Istnieją cztery takie rodziny. Obejmują one wszystkie znane naturalne pierwiastki promieniotwórcze.

10 Ciekawostki ... Bioindykatory to grupa roślin, których promieniotwórczość w wysokim stopniu odzwierciedla skażenie otoczenia. W krajach o wiecznie zielonych łąkach bioindykatorem jest trawa lub koniczyna. W Polsce „niezasłużoną wadą” traw jako bioindykatorów jest niemożność uzyskania próbki w okresie zimowym.

11 Ciekawostki ... W czasie pierwszej wojny światowej ( ) żołnierze francuscy na froncie byli poddawani badaniom za pomocą aparatów rentgenowskich, zamontowanych w samochodach. Przedsięwzięcie to, ratujące życie wielu żołnierzy, zrodziło się z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie, polskiej noblistki pracującej w Paryżu. Sama zasiadła za kierownicą samochodu z przenośną aparaturą rentgenowską.

12 Wady ... 1.Promieniowanie jonizujące jest bardzo szkodliwe
i niebezpieczne dla organizmu człowieka. 2.Występują wysokie koszty budowy elektrowni jądrowych, które są wydajniejsze niż zwykłe elektrownie. 3.Występuje ryzyko skażenia środowiska poprzez składowanie odpadów promieniotwórczych. 4.Niebezpieczne emitowanie promieniotwórcze wywołane próbami jądrowymi. 5.Broń jądrowa wykorzystuje energię, w wyniku której powstaje ogromna fala uderzeniowa, o wielkiej sile rażenia i burzenia, wywołująca promieniowanie cieplne, tworząca oparzenia i pożary, promieniowanie jonizujące, promieniotwórcze i zostawiająca ogromne spustoszenie i zatrucie terenu.

13 Zalety ... 1.Niszczące działanie promieniowania jądrowego
jest wykorzystywane w terapii nowotworowej i leczeniu innych chorób. 2.Izotopy promieniotwórcze znalazły liczne zastosowanie w badaniach naukowych, technice, medycynie, i wielu innych dziedzinach nauki. 3.Budując elektrownie jądrowe, które nie produkują popiołów itp. nie zanieczyszczamy środowiska. 4.Mniejsze koszty wytwarzania energii. 5.Za pomocą promieniotwórczego wodoru 1H, zwanego trytem, można śledzić wędrówkę wody podziemnej, co ma duże znaczenie w kopalniach. 6.Za pomocą radioizotopu można na przykład badać ścieralność opon samochodowych.

14 Autorzy ... Krystian Boczniewicz Arkadiusz Łacny Kamil Musiał


Pobierz ppt "Metoda projektu Chemia 2011/2012."

Podobne prezentacje


Reklamy Google