Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia Jądrowa zagrożenie dla ludzi i klimatu ???

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia Jądrowa zagrożenie dla ludzi i klimatu ???"— Zapis prezentacji:

1 Energia Jądrowa zagrożenie dla ludzi i klimatu ???
Psary 2012

2 Szkodliwy wpływ użytkowania energii jądrowej
W wyniku powstawania energii jądrowej wysyłane jest promieniowanie jonizujące, szkodliwe dla organizmów żywych a szczególnie ludzi. Pochłaniana przez ciało ludzkie energia promieniowania powoduje zakłócenie procesów zachodzących w organizmie, uszkodzenie komórek lub zmiany genetyczne, może wywołać ciężkie dolegliwości, choroby nowotworowe a nawet prowadzić do śmierci

3

4 …kilka powodów, które przemawiają na „NIE” elektrowniom jądrowym
Groźne skutki awarii elektrowni jądrowych brak możliwości wykorzystania energii jądrowej do transportu ciężarówek brak możliwości wykorzystania energii jądrowej jako surowca do otrzymywania tworzyw sztucznych, nawozów i środków ochrony roślin. konieczne olbrzymie nakłady finansów publicznych na inwestycje która jest wielce czasochłonna. pierwiastki promieniotwórcze negatywnie działają na organizmy, również na człowieka. odpady promieniotwórcze, powstające jako efekty działania reaktorów. w transporcie wodnym może nastąpić skażenie środowiska przy wycieku np.; rosyjska atomowy okręt podwodny „Kursk”

5

6 Przemysł jądrowy na świecie
Elektrownia jądrowa w Temelinie - Czechy Elektrownia jądrowa North Anna w USA Elektrownia jądrowa w Czarnobylu (Ukraina).

7

8 = 1kg 300 ton

9 … a co z odpadami promieniotwórczym ???
Najpopularniejszym sposobem dezaktywacji odpadów jest magazynowanie ich w starych kopalniach, składowane odpady zawierają pierwiastki ulegające ciągłym rozpadom promieniotwórczym przez bardzo długi okres czasu. Środowisko naturalne wokół składowiska nie jest narażone na niekorzystny wpływ spowodowany ich obecnością. Miejsca składowania całkowicie zabezpieczają przed skażeniem środowiska

10

11 Czy rzeczywiście potrzebujemy reaktory jądrowe?
- Wszystko zależy od postawy człowieka. - To intelekt i moralność ludzi decyduje czy to, co istnieje w naturze, zostanie wyzyskane dla dobra ludzkości i świata, czy też posłuży do stworzenia niebezpieczeństwa. - Współcześnie żyjący człowiek, w czasie szybko rozwijającej się cywilizacji, posługujący się najnowszą aparaturą badawczą i wiedzą naukowców z różnych dziedzin, może zniwelować lub też spotęgować negatywne skutki promieniotwórczości i wykorzystać energię jądrową dla dobra lub zniszczenia przyszłości naszej planety.

12 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ !!!


Pobierz ppt "Energia Jądrowa zagrożenie dla ludzi i klimatu ???"

Podobne prezentacje


Reklamy Google