Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ankietowanych było 70 uczniów. Ankieta zawierała następujące pytania…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ankietowanych było 70 uczniów. Ankieta zawierała następujące pytania…"— Zapis prezentacji:

1 Ankietowanych było 70 uczniów. Ankieta zawierała następujące pytania…
„Czy zdrowo żyjemy?” Celem naszego projektu edukacyjnego jest sprawdzenie jak żyje młodzież ucząca się w naszej szkole. W ramach projektu opracowałyśmy ankietę. Badaniu poddałyśmy uczniów klas Ib, IIb i IIIb gimnazjum. Ankietowanych było 70 uczniów. Ankieta zawierała następujące pytania…

2 Czy pijesz alkohol? Często- 4 % Rzadko- 30% Nigdy- 66%
Coraz częstszym zjawiskiem, jakie możemy zaobserwować na polskich ulicach, są pijani, młodzi ludzie. Stereotyp mówiący, iż to tylko mężczyźni częściej sięga do kieliszka, jest już raczej przeszłością. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Na ulicach, prywatkach i innych imprezach coraz częściej można zaobserwować pijane kobiety.

3 Przyczyny sięgania po alkohol przez młodzież
Picie przez młodzież jest prawdziwym nieszczęściem. Tymczasem coraz więcej nastolatków pije, nie tylko piwo i wino, ale również wódkę. Dorastające dzieci sięgają po alkohol, by: -poczuć się dorosłymi -dopasować się do pijącego otoczenia -czuć się dobrze i być na luzie -uciec od problemów -wyrazić swoją potrzebę buntu -doznać przygody i ryzyka -zaspokoić ciekawość -należeć do grupy rówieśniczej -przestać być nieśmiałym -poczuć smak alkoholu

4 Czy używasz dopalaczy? Tak- 0% Nie- 96% Czasami- 1%
Brak odpowiedzi- 3% Dopalacze to zwyczajowa nazwa grupy produktów zawierających w swoim składzie substancje psychoaktywne. Dopalacze podobnie jak narkotyki wpływają w sposób negatywny na ośrodkowy układ nerwowy. Dodatkowo ich stosowanie może wywołać szereg zaburzeń zdrowotnych m.in.: problemy w funkcjonowaniu układu krążenia, stany obniżonego nastroju, depresję, problemy ze snem, zatrucia. Zażywanie ich może również prowadzić do uzależnień.

5 Przykłady dopalaczy w postaci napojów
energetycznych: Przykłady dopalaczy w postaci proszków i tabletek:

6 Ile godzin dziennie spędzasz przed komputerem/telewizorem?
5 i więcej godzin- 16% Uzależnienie od komputera Liczba osób uzależnionych od Internetu przekracza w niektórych państwach uprzemysłowionych liczbę uzależnionych od narkotyków. Godziny spędzane w sieci to czas odebrany nauce czy życiu rodzinnemu. Jeśli danemu dziecku czy nastolatkowi trudno obejść się bez komputera albo Internetu, gdy zamiast odrabiać lekcje, uprawiać sport czy rozmawiać z rodzicami myśli jedynie o tym, by jak najszybciej usiąść do komputera, jeśli brak dostępu do komputera rodzi u nich rozdrażnienie, a czasem nawet agresję, to mamy do czynienia z uzależnieniem.

7 Uzależnienie od telewizji
Nałóg ten najczęściej dotyka osoby młode, a więc takie, u których system postrzegania świata, a więc i przekazów telewizyjnych nie jest jeszcze prawidłowo ukształtowany. Nadmierne przesiadywanie przed telewizorem wywołuje poczucie zmęczenia, a także znacznie ogranicza czas przeznaczony na inne zajęcia. Telewizja jest szczególnie atrakcyjnym, bardzo wygodnym oraz łatwym w odbiorze sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nie wymaga takiego wysiłku intelektualnego jak inne media, gdyż podawanie udźwiękowionego obrazu wyręcza niejako ludzką wyobraźnię.

8 Ile litrów płynów pijesz dziennie?
Do 1 litra- 14% 1 litr- 20% Więcej, niż 1 litr- 64% Brak odpowiedzi- 2% Rola wody w żywieniu człowieka Wśród wielu zaleceń żywieniowych, często słyszy się, że należy wypijać 2 litry wody dziennie. Zastanawiamy się po co aż tyle, skoro nie chce nam się pić. Nie zdajemy sobie sprawy jak ważną rolę odgrywa woda w naszym organizmie i jak istotna jest odpowiednia ilość płynów. Woda jest głównym składnikiem organizmu, stanowi od % masy ciała. Jej ilość zależy od: - wieku - im człowiek jest starszy tym mniej jest wody w organizmie - masy ciała - wraz ze wzrostem zawartości tkanki tłuszczowej spada ilość wody - płci - mężczyźni w swoim ciele zawierają więcej wody niż kobiety.

9 Co się dzieje gdy pijemy za mało?
Deficyt wody (od 1 l) prowadzi do dużych zmian w samopoczucia i sprawności fizycznej. Brak wody w organizmie objawiać się może osłabieniem, zmęczeniem, rozkojarzeniem, bólem głowy. Występowanie trwałego „braku wody” prowadzi do odwodnienia, którego skutkiem może być zatrucie organizmu przez produkty przemiany materii. Odwodnienie w ilości 20% masy ciała prowadzi do śmierci.

10 Ile godzin śpisz w nocy? 4-5 godzin- 7% 6-7 godzin- 43%
8 i więcej godzin- 49% Brak odpowiedzi- 1% Jak śpimy? Człowiek przesypia około 1/3 swojego życia. Jednak to jak długo należy spać, by cieszyć się dobrym zdrowiem zależy od indywidualnych preferencji i cyklu dobowego, a także zegara biologicznego danej osoby. Dlatego nie można określić konkretnego limitu spania dla wszystkich. Średnia długość snu wynosi od 7 do 9 godzin na dobę.

11 Rola snu Spokojny, niczym nie zakłócony sen jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem pro-zdrowotnym. W wymiarze zdrowia psychicznego sen przeciwdziała apatii i przygnębieniu, wzmaga poczucie zadowolenia, harmonizuje stany emocjonalne, zmniejsza napięcie psychiczne, pomaga w odreagowaniu stresu. W czasie snu następują ważne funkcje fizjologiczne takie jak naprawa uszkodzonych za dnia komórek, odbudowa wrażliwości receptorów czy utrwalanie pamięci. To właśnie głównie w czasie snu dochodzi do wydzielania niektórych hormonów, np. hormonu wzrostu. Należy pamiętać, że najbardziej regeneracyjne właściwości ma spokojny, odpowiednio długi, a przede wszystkim nieprzerwany sen. Wynika to z faktu, że organizm zaczyna odpoczywać zwykle dopiero po 1-2 godzinach od położenia się do łóżka. Jednak nie tylko długość snu, ale również jego jakość wpływa na to, czy odpowiednio wypoczywamy. Ważny jest również cykl dobowy snu. Udowodniono, że organizm najlepiej regeneruje się w godzinach – 1.00.

12 Jak spędzasz wolny czas?
Ankietowani odpowiedzieli, że wolny czas spędzają: - przed komputerem - z przyjaciółmi przed telewizorem uprawiając sport na świeżym powietrzu słuchając muzyki czytając książki Spędzanie wolnego czasu przed telewizorem czy komputerem jest coraz bardziej niepokojące. Młodzież często przedkłada seriale, czy gry wideo nad aktywność na świeżym powietrzu. 3 280 nastolatków z 10 europejskich miast wzięło udział w badaniu, któremu przewodził Juan P. Rey-Lopez z Uniwersytetu Saragossy. Naukowców interesowało, jak młodzi ludzie spędzają wolny czas. Aż jedna trzecia uczestników badania zadeklarowała, że w ciągu tygodnia ogląda telewizję ponad 2 godziny dziennie. W weekend, w podobnej skali, robi to 60 % pytanych.

13 Okazuje się, że sposób spędzania wolnego czasu jest zróżnicowany ze względu na płeć. Dziewczęta czas spędzany na siedząco przeznaczają na naukę i internet, a chłopcy - na granie w elektroniczne gry. Przyczyną tego stanu rzeczy jest głównie fakt łatwego dostępu młodzieży do telewizora i komputera. Ciekawe, jak w takim badaniu wypadliby dorośli...

14 Co najczęściej kupujesz w sklepiku szkolnym?
Ankietowani odpowiedzieli, że: Napoje Słodycze Drożdżówki i bułki Jogurty Chipsy Co uczniowie kupują najczęściej? - Jeśli chodzi o jedzenie, uczniowie najczęściej kupują bułki i drożdżówki. Z napoi wybierają najczęściej niestety colę, czasem również wodę i soki. Oczywiście różnego rodzaju słodycze zawsze cieszą się popularnością.

15 Czy współczesna szkoła może istnieć bez sklepiku?
Dzisiaj rodzice uczniów spieszą się rano do pracy, dlatego wolą dać dziecku pieniądze na śniadanie, zamiast przygotować je w domu. Również nauczyciele korzystają ze sklepiku, gdyż wielu z nich ma przerwy pomiędzy lekcjami, długo pracują i muszą zjeść coś w międzyczasie. W naszym sklepiku można kupić między innymi : jabłka, banany, jogurty, wodę mineralną, soki naturalne, kanapki.

16 Czy jesz śniadanie codziennie?
a) Tak-65% b) Nie-15% c) Czasami-20 %

17 Śniadanie to podstawa -To dzięki porządnemu śniadaniu mamy siłę na podejmowanie działań w ciągu dnia. I co najważniejsze zapewniamy sobie zdrowie na długi czas, bowiem w około 30-50% zmniejszamy u siebie ryzyko otyłości, a tym samym cukrzycy, chorób serca i spowolnienia metabolizmu.

18 Czy zabierasz drugie śniadanie do szkoły?
Tak-80% Nie-11,7 % Czasmi-18,25% Brak odpowiedzi-1%

19 Zaangażowani w pracę lub inne zajęcia często nie przykładamy wagi do drugiego śniadania. Drugie śniadanie jest jednak bardzo ważne, bo pozwala uzupełnić niedobory energii w ciągu dnia, byśmy mieli siłę i ochotę pracować, uczyć się czy robić cokolwiek innego. Pełnowartościowy posiłek powinien dostarczać różnych substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu w odpowiednich proporcjach i dawkach. Tej roli nie spełniają słodkie bułki, batony, chipsy, dania fast food , ani byle jaka kanapka. Dlatego warto drugie śniadanie lub lunch przyrządzać w domu i zabierać ze sobą do pracy, szkoły albo na inne zajęcia poza domem

20 Ile razy w tygodniu jesz owoce/warzywa?
,8% ,4% Czasami- 30%

21 Owoce i warzywa są źródłem witamin, kwasów organicznych, pektyn, błonnika pokarmowego, substancji mineralnych. Jednak najważniejszymi składnikami warzyw i owoców są tzw. antyoksydanty. Są to substancje, m.in. witaminy, które walczą z wolnymi rodnikami tlenowymi. Chronią w ten sposób organizm przed uszkodzeniami, które mogą zapoczątkować tak poważne schorzenia, jak nowotwory i choroby układu krążenia.

22 Czy uprawiasz sport ? a) Tylko na lekcjach w-fu- 39%
b) Na lekcjach w-fu i w czasie wolnym- 61% c) W ogóle- 0%

23   sport - to aktywność fizyczna jaką wykonuje się w celach zdrowotnych lub do poprawy czy zachowania własnej sprawności fizycznej, także jako rozrywka i kształtowanie ciała. 

24 Czy palisz papierosy ? Często- 4% Nigdy- 66% Rzadko- 30%

25 Skutki zdrowotne palenia papierosów:
choroby układu krążenia - choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżyca zarostowa kończyn dolnych. choroby układu oddechowego - rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak płuc, rak języka, rak krtani, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

26 Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci.

27 Czy ktoś zachęca Cię do uprawiana sportu?
Rówieśnicy- 37% Nauczyciele- 34% Rodzice- 9% Brak odpowiedzi- 20%

28 Każdy człowiek powinien traktować na poważnie sport
Każdy człowiek powinien traktować na poważnie sport. Sport jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Nie chodzi tutaj przecież o sport zawodowy czy wyczynowy, ale każdy z ludzi powinien uprawiać sport. Może to być chociażby jazda na rowerze czy pływanie. Cokolwiek, byle tylko spędzać czas aktywnie. 

29 „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jakoż smakujesz, aż się zepsujesz” Jan Kochanowski wykonały: Klaudia Bogdan Angelika Boruch Karolina Dzierżak Katarzyna Wilamowska pod opieką: p. Justyny Prychła


Pobierz ppt "Ankietowanych było 70 uczniów. Ankieta zawierała następujące pytania…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google