Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Proporcjonalność prosta Wielkościami wprost proporcjonalnymi nazywamy wielkości zmieniające się w taki sposób, że wzrost lub zmniejszenie jednej powoduje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Proporcjonalność prosta Wielkościami wprost proporcjonalnymi nazywamy wielkości zmieniające się w taki sposób, że wzrost lub zmniejszenie jednej powoduje."— Zapis prezentacji:

1 Proporcjonalność prosta Wielkościami wprost proporcjonalnymi nazywamy wielkości zmieniające się w taki sposób, że wzrost lub zmniejszenie jednej powoduje wzrost lub zmniejszenie drugiej tyle samo razy. Iloraz tych wielkości jest stały. Przykłady

2 Czas i droga w ruchu jednostajnym.
Rowerzysta jedzie ze stałą prędkością 20 km/h. Co oznacza, że w czasie 1 godziny przejedzie 20 km, w czasie 2 godzin 40 km, a w czasie 3 godzin 60 km. Zatem w czasie t godzin przejedzie t · 20 km. Współczynnik proporcjonalności jest stały i wynosi 20.

3 Współczynnik proporcjonalności jest stały i wynosi 4.
Masa towaru i kwota, jaką należy za ten towar zapłacić. Cena 1 kg cukru wynosi 4 zł. Jeżeli za 1 kg cukru zapłacimy 4 zł, to za 2 kg zapłacimy 8 zł, a za 7 kg 28 zł. Zatem za m kilogramów cukru zapłacimy m · 4 zł. Współczynnik proporcjonalności jest stały i wynosi 4.

4 Długość boku trójkąta równobocznego i obwód tego trójkąta.
Bok trójkąta równobocznego wynosi 6 cm. Obwód trójkąta równobocznego o boku 6 cm wynosi 18 cm. Zatem, gdy zwiększymy bok dwa razy, obwód też zwiększy się dwa razy i będzie wynosić 36 cm. Współczynnik proporcjonalności jest stały i wynosi 3.


Pobierz ppt "Proporcjonalność prosta Wielkościami wprost proporcjonalnymi nazywamy wielkości zmieniające się w taki sposób, że wzrost lub zmniejszenie jednej powoduje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google