Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELKANOC W POLSCE I NA ŚWIECIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELKANOC W POLSCE I NA ŚWIECIE"— Zapis prezentacji:

1 WIELKANOC W POLSCE I NA ŚWIECIE

2 Święta wielkanocne obchodzi się na całym świecie, ale świąteczne zwyczaje wyglądają w różnych punktach globu bardzo różnie.

3 Najbardziej rozpowszechnione są misteria pasyjne połączone z procesjami. Przypominają one nieco Misterium Męki Pańskiej wystawiane w naszej Kalwarii Zebrzydowskiej.

4 Meksyk: W Meksyku nad organizacją misteriów, przybierających postać malowniczych pochodów, czuwają bractwa pokutnicze.

5 Uczestnicy procesji wloką ciężkie łańcuchy, przepasani są powrozami, dźwigają wielkie bele z kłujących roślin albo też boleśnie się biczują. Podczas nocnych procesji figura Chrystusa noszona jest przy zapalonych świecach.

6 Z misteriów Męki Pańskiej słynie też m. in
Z misteriów Męki Pańskiej słynie też m.in. Oberammergau w Alpach Bawarskich, w południowych Niemczech,

7 oraz hiszpańska Sewilla, gdzie mieszkańcy noszą na wielkich platformach rzeźby przedstawiające sceny z Drogi Krzyżowej, zdobione złotem i szlachetnymi kamieniami.

8 Mieszkańcy wyspy Bali na Oceanie Indyjskim podobnie jak my robią palmy i święcą potrawy wielkanocne. .

9 Mają też swój własny zwyczaj z małych, kolorowych ciastek budują wielkie ołtarze

10 Szwecja: Szwedzi natomiast zamiast palm zdobią gałązki krzewów, używając do tego barwnych piórek.

11 Do najmłodszych mieszkańców Szwecji również przychodzi zajączek, który w Wielką Sobotę przynosi im czekoladki.

12 USA: Tam Wielkanoc spędza się z rodziną.

13 Oprócz jajek, pieczonej szynki w słodkim sosie i ciast nie ma specjalnych potraw.

14 Kiedy jajka są już pomalowane, rodzice chowają je przed dziećmi w najróżniejszych miejscach w domu lub ogrodzie. Pociechy mają za zadanie znaleźć wszystkie pisanki, a potem mogą je wszystkie zjeść

15 Co roku grupka biednych dzieci może uczestniczyć w szukaniu jajek ukrytych w Białym Domu.

16 Zajączek przynosi dzieciom prezenty: w wielkanocnym koszyczku znajdą się najczęściej słodycze, owoce oraz drobne upominki.

17 Szwajcaria: Tam na Wielkanoc bawią się w chowanie dekorowanych jajek w ogrodzie. Potem szukają ich wszyscy: dorośli i dzieci. Kto odnajdzie najwięcej, zostaje zwycięzcą "jajecznego wyścigu".

18 W niedzielę cała rodzina spotyka się przy stole na świątecznym obiedzie. Najczęściej je się jagnięcinę, czyli wielkanocnego baranka, a także dużo jajek i zajęcy z czekolady.

19 Piecze się też specjalne ciasta, a niektóre z nich przypominają polskie mazurki.

20 Dzieci dostają drobne prezenty, zajmują się też dekorowaniem jajek (popularne są kalkomanie).

21 Wielka Brytania: Tam nie ma specjalnego ciasta ani zwyczajów
Wielka Brytania: Tam nie ma specjalnego ciasta ani zwyczajów. Jedynie jajka wielkanocne z czekolady, są puste w środku. Do środka wkłada się rozmaite smakołyki i w niedzielny poranek obdarowuje się takimi jajkami domowników, najczęściej dzieci.

22 Czechy: U nich w sobotę i niedzielę ludzie idą do kościoła, ale poza tym spędzają te dni tak samo jak inne soboty i niedzielę. Święta w czeskich wsiach zaczynają się w poniedziałek rano. Zwą się szmigrus, znać tu podobieństwo do naszego śmigusa.

23 Dorośli tego dnia czekają w domach, bo chłopcy kilkuosobowymi grupkami objeżdżają, czym kto ma, te domy, w których są ich rówieśnice. Niosą z sobą pomlazki, czyli warkocze splecione z trzech, pięciu, siedmiu lub dziewięciu wierzbowych gałązek.

24 Dziewczyny oblewają ich z okien wodą, ale chłopcy, nie bacząc na to, wpadają do domu i ścigają piszczące i kryjące się po kątach dziewczyny, żeby je wysmagać pomlazkami.


Pobierz ppt "WIELKANOC W POLSCE I NA ŚWIECIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google