Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAM NA IMIĘ HANIA I CHCĘ PRZEDSTAWIĆ PATRONA MOJEJ SZKOŁY…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAM NA IMIĘ HANIA I CHCĘ PRZEDSTAWIĆ PATRONA MOJEJ SZKOŁY…"— Zapis prezentacji:

1 MAM NA IMIĘ HANIA I CHCĘ PRZEDSTAWIĆ PATRONA MOJEJ SZKOŁY…

2 A to jest podpis M. Kopernika
To jest obraz Mikołaja Kopernika namalowany przez Jana Matejko. Przedstawia on Mikołaja Kopernika siedzącego i badającego niebo na balkonie wieży we Fromborku.

3 Według licznych badań czaszki Mikołaja Kopernika stworzono model głowy astronoma…
-gdyby dożył stu lat wyglądał by właśnie tak…

4 Mikołaj urodził się 19 lutego 1473 roku na ul. Św. Anny
( obecnie ul. M. Kopernika). Ród Koperników mieszkał w śląskiej wsi Koperniki nie opodal Nysy. Nie wiadomo czy nazwa wsi pochodzi od nazwiska Kopernik czy od kopru, który tam rósł na polach...

5 O to są pieniądze i monety na cześć Mikołaja Kopernika.
Było ich bardzo dużo i każda była inna... Za jedne można było coś kupić a inne to pamiątkowe „talary”.

6 Oto układy słoneczne narysowane przez M. Kopernika
Oto układy słoneczne narysowane przez M. Kopernika. Wcześniej ludzie wierzyli w teorię geocentryczną . Geos to znaczy Ziemia, czyli Ziemia była w środku – centrum, a wszystkie planety i Słońce krążyły wokoło Ziemi. Dopiero Kopernik stworzył teorię heliocentryczną . Helios to Słońce, czyli Słońce jest w środku układu, a wszystkie planety w raz z Ziemią krążą wokoło niego.

7 To są dzieła i zapiski Kopernika, czyli notatki i książki.

8 W 1543 r. - w roku jego śmierci- ogłoszono teorię heliocentryczną opisaną w księdze „O Obrotach Sfer Niebieskich”. To było najważniejsze stworzone przez niego dzieło, ale był też autorem wielu innych książek.

9 PRZYRZĄDY KOPERNIKA ASTROLABIUM KWADRANT SŁONECZNY TRIKWETRUM Mikołaj Kopernik miał dużo przyrządów do badania nieba. Połowę z nich zrobił sam. Dużo z nich przetrwało do dzisiaj. Można je zobaczyć w muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu.

10 …wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię …
Według teorii Kopernika opracowano wiele współczesnych modeli Układu Słonecznego i naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej. Mikołaj Kopernik udowodnił także, że Ziemia nie jest płaska, tylko jest kulą.

11 Toruń to miasto gdzie mieszkał Kopernik
Toruń to miasto gdzie mieszkał Kopernik. Tam się wychowywał, kiedy był małym chłopcem. Jego rodzinne miasto słynie z pierników oraz z niego. W Toruniu jest dostępny do zwiedzania dom Mikołaja Kopernika. Jest tam także obserwatorium na jego cześć.

12 Najważniejsze polskie miasta związane z pracą i życiem Kopernika to Toruń, Olsztyn i Frombork. W Olsztynie został doradcą króla Zygmunta I oraz bronił miasto przed Krzyżakami.

13 W zamku we Fromborku Mikołaj Kopernik miał swoją pracownię
W zamku we Fromborku Mikołaj Kopernik miał swoją pracownię. Właśnie tam opracował swoją teorię heliocentryczną, którą zapisał w książce „O obrotach sfer niebieskich”.

14 ŚMIERĆ KOPERNIKA- ZMARŁ 24 maja 1543 ROKU WE FROMBORKU
Grobu Mikołaja Kopernika poszukiwano kilkakrotnie Po śmierci Kopernika jego teorię potwierdzili Galileusz i Kepler. W końcu świat też w nią uwierzył, szkoda, że Kopernik już się o tym nie dowiedział. Teoria heliocentryczna jest ważna do dziś. Grób Kopernika w katedrze fromborskiej Sarkofag ze szczątkami Kopernika w Bazylice Katedralnej w Olsztynie

15 A to moja szkoła, Szkoła Podstawowa Nr. 5 Im. Mikołaja Kopernika
A to moja szkoła, Szkoła Podstawowa Nr. 5 Im. Mikołaja Kopernika. Wszyscy jesteśmy dumni z naszego patrona. Kiedyś Mikołaj Kopernik badał niebo, a teraz patrolują je nasze łaskie F16.

16 Dziękuję za obejrzenie prezentacji  oraz za uwagę 
Hania

17 Hanna Zwolińska klasa 4b
Szkoła Podstawowa nr 5 imienia Mikołaja Kopernika Łask ul. Szkolna 1


Pobierz ppt "MAM NA IMIĘ HANIA I CHCĘ PRZEDSTAWIĆ PATRONA MOJEJ SZKOŁY…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google