Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAM NA IMIĘ HANIA I CHCĘ PRZEDSTAWIĆ PATRONA MOJEJ SZKOŁY…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAM NA IMIĘ HANIA I CHCĘ PRZEDSTAWIĆ PATRONA MOJEJ SZKOŁY…"— Zapis prezentacji:

1 MAM NA IMIĘ HANIA I CHCĘ PRZEDSTAWIĆ PATRONA MOJEJ SZKOŁY…

2 To jest obraz Mikołaja Kopernika namalowany przez Jana Matejko. Przedstawia on Mikołaja Kopernika siedzącego i badającego niebo na balkonie wieży we Fromborku. A to jest podpis M. Kopernika

3 Według licznych badań czaszki Mikołaja Kopernika stworzono model głowy astronoma… -gdyby dożył stu lat wyglądał by właśnie tak…

4 Mikołaj urodził się 19 lutego 1473 roku na ul. Św. Anny ( obecnie ul. M. Kopernika). Ród Koperników mieszkał w śląskiej wsi Koperniki nie opodal Nysy. Nie wiadomo czy nazwa wsi pochodzi od nazwiska Kopernik czy od kopru, który tam rósł na polach...

5 O to są pieniądze i monety na cześć Mikołaja Kopernika. Było ich bardzo dużo i każda była inna... Za jedne można było coś kupić a inne to pamiątkowe „talary”.

6 Oto układy słoneczne narysowane przez M. Kopernika. Wcześniej ludzie wierzyli w teorię geocentryczną. Geos to znaczy Ziemia, czyli Ziemia była w środku – centrum, a wszystkie planety i Słońce krążyły wokoło Ziemi. Dopiero Kopernik stworzył teorię heliocentryczną. Helios to Słońce, czyli Słońce jest w środku układu, a wszystkie planety w raz z Ziemią krążą wokoło niego.

7 To są dzieła i zapiski Kopernika, czyli notatki i książki.

8 W 1543 r. - w roku jego śmierci- ogłoszono teorię heliocentryczną opisaną w księdze „O Obrotach Sfer Niebieskich”. To było najważniejsze stworzone przez niego dzieło, ale był też autorem wielu innych książek.

9 PRZYRZĄDY KOPERNIKA ASTROLABIUM KWADRANT SŁONECZNY TRIKWETRUM Mikołaj Kopernik miał dużo przyrządów do badania nieba. Połowę z nich zrobił sam. Dużo z nich przetrwało do dzisiaj. Można je zobaczyć w muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu.

10 Według teorii Kopernika opracowano wiele współczesnych modeli Układu Słonecznego i naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej. Mikołaj Kopernik udowodnił także, że Ziemia nie jest płaska, tylko jest kulą. …wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię …

11 Toruń to miasto gdzie mieszkał Kopernik. Tam się wychowywał, kiedy był małym chłopcem. Jego rodzinne miasto słynie z pierników oraz z niego. W Toruniu jest dostępny do zwiedzania dom Mikołaja Kopernika. Jest tam także obserwatorium na jego cześć.

12 Najważniejsze polskie miasta związane z pracą i życiem Kopernika to Toruń, Olsztyn i Frombork. W Olsztynie został doradcą króla Zygmunta I oraz bronił miasto przed Krzyżakami.

13 W zamku we Fromborku Mikołaj Kopernik miał swoją pracownię. Właśnie tam opracował swoją teorię heliocentryczną, którą zapisał w książce „O obrotach sfer niebieskich”.

14 ŚMIERĆ KOPERNIKA- ZMARŁ 24 maja 1543 ROKU WE FROMBORKU Grobu Mikołaja Kopernika poszukiwano kilkakrotnie Sarkofag ze szczątkami Kopernika w Bazylice Katedralnej w Olsztynie Grób Kopernika w katedrze fromborskiej Po śmierci Kopernika jego teorię potwierdzili Galileusz i Kepler. W końcu świat też w nią uwierzył, szkoda, że Kopernik już się o tym nie dowiedział. Teoria heliocentryczna jest ważna do dziś.

15 A to moja szkoła, Szkoła Podstawowa Nr. 5 Im. Mikołaja Kopernika. Wszyscy jesteśmy dumni z naszego patrona. Kiedyś Mikołaj Kopernik badał niebo, a teraz patrolują je nasze łaskie F16.

16 Dziękuję za obejrzenie prezentacji oraz za uwagę Hania

17 Hanna Zwolińska klasa 4b Szkoła Podstawowa nr 5 imienia Mikołaja Kopernika 98-100 Łask ul. Szkolna 1


Pobierz ppt "MAM NA IMIĘ HANIA I CHCĘ PRZEDSTAWIĆ PATRONA MOJEJ SZKOŁY…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google