Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lekcja Wolności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lekcja Wolności."— Zapis prezentacji:

1 Lekcja Wolności

2 Po II wojnie światowej władzę w Polsce przejęli komuniści
Po II wojnie światowej władzę w Polsce przejęli komuniści. Nasz kraj przestał być suwerenny, ponieważ wszystkie decyzje rząd podejmował za zgodą władz radzieckich. Od 1952 roku obowiązywała już nowa nazwa państwa, a orzeł w godle polskim został pozbawiony korony. Polska Rzeczpospolita Ludowa

3 PZPR Władzę w Polsce sprawowała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza a szef tej partii – pierwszy sekretarz – był najważniejszą osobą w państwie. Komuniści ograniczyli wolność słowa, wprowadzili cenzurę i starali się izolować polskie społeczeństwo od kontaktów z krajami zza zachodniej granicy. Wszystko to doprowadziło do wybuchu protestów społecznych.

4 Strajki

5 Uciemiężone społeczeństwo
Władze komunistyczne prowadząc tzw. Gospodarkę centralnie planowaną uniemożliwiały swobodny rozwój przemysłu. Próby krytyki władzy kończyły się aresztowaniem, a często też więzieniem. Zwalczaniem opozycji zajmowała się Służba Bezpieczeństwa. W szkołach wprowadzono obowiązkową naukę języka rosyjskiego, w podręcznikach nie przedstawiano wydarzeń, które w złym świetle ukazywałyby stosunki polsko – radzieckie. W wyniku strajków rząd zgodził się na utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego (NSZZ) SOLIDARNOŚĆ.

6 Stan wojenny

7 13 grudnia 1981 Zmiany, jakie nastąpiły w Polsce, budziły ogromne niezadowolenie i niepokój Związku Radzieckiego. Władze polskie zdecydowały się na użycie przemocy wobec rosnącej w siłę Solidarności. 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny. Wprowadzono godzinę milicyjną, kontrolę prywatnej korespondencji i rozmów telefonicznych, ograniczono możliwość podróżowania po kraju a nawet na kilka dni zamknięto granice Polski.

8 Problemy życia codziennego w PRL

9 Kolejki w sklepach Sklepy spożywcze, zwłaszcza mięsne, często świeciły pustkami. W oczekiwaniu na dostawę towaru i możliwość jego zakupu ustawiały się niesamowicie długie kolejki. Mimo wielu godzin oczekiwania, kupujący najczęściej nie miał wielkiego wyboru, a zdarzało się nawet, że towaru zabrakło.

10 Kartki żywnościowe Przez lata w powojennej Polsce wiele artykułów (żywność, buty, papierosy czy alkohol) było reglamentowanych, czyli można je było nabyć wyłącznie za okazaniem specjalnych kartek. Był czas, że na kartki były nawet słodycze.

11 Pewex W Polsce istniała sieć specjalnych sklepów o nazwie „Pewex”. Towary można było kupić wyłącznie za obcą walutę. Sklepy te były świetnie zaopatrzone, ale też dostępne dla nielicznych, którzy taką walutę posiadali. Tylko w Pewexie można było kupić dżinsy, markowe obuwie sportowe, klocki Lego, czy czekoladę Milka.

12 Narodziny III Rzeczpospolitej

13 Postanowienia „okrągłego stołu”.
22 lipca 1983 roku został zniesiony stan wojenny. Sytuacja w kraju jednak niewiele się zmieniła. Rosło więc napięcie społeczne, wybuchały strajki, miały miejsce liczne manifestacje. Rząd zdecydował się na podjęcie rozmów z opozycją. Miały one miejsce w Warszawie, od lutego do kwietnia 1989 roku i nazwane zostały obradami „okrągłego stołu”. Efektem toczonych rozmów było podpisanie porozumienia. Społeczeństwo otrzymało prawo do współdecydowania o swoim losie i losach kraju.

14 Pierwsze wolne wybory W wyborach przeprowadzonych 4 czerwca 1989 roku druzgocące zwycięstwo odniosła Solidarność. Jej przedstawicie, Tadeusz Mazowiecki, stanął na czele pierwszego niekomunistycznego rządu w powojennej Polsce. Funkcję prezydenta objął, wybrany przez Zgromadzenie Narodowe jednym głosem przewagi gen. Wojciech Jaruzelski. Pod koniec 1989 roku przywrócono dawną nazwę państwa – Rzeczpospolita Polska a orzeł w godle odzyskał koronę.

15 KONIEC Przygotował Wojciech Janus


Pobierz ppt "Lekcja Wolności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google