Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najważniejsze zasady zdrowego trybu życia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najważniejsze zasady zdrowego trybu życia."— Zapis prezentacji:

1 Najważniejsze zasady zdrowego trybu życia.
Jak dożyć 100 lat ? Najważniejsze zasady zdrowego trybu życia.

2 Rekordy wieku nasza górna granica wieku zapisana w genach dochodzi do 120 lat.
Przeciętny mieszkaniec starożytnego Rzymu żył – ponad 35 lat. Na początku XIX wieku średnia życia wynosiła 41 lat. Sto lat później 49 lat. W Polsce statystyczna kobieta dożywa 79 lat, mężczyzna około 70 lat. Obecnie coraz więcej osób na świecie ma możliwość zdmuchnąć świeczkę w pełni świadomości w wieku 95 lat.

3 Rekordziści Jako naród najdłużej żyją Japończycy, średnia wieku to ponad 85 lat. Naukowcy przypisują to diecie bogatej w ryby. Rzadziej chorują na osteoporozę i nowotwory. Długo żyją mieszkańcy Armenii, Gruzji, Kaszmiru. Wśród nich jest najwięcej 100 -latków. Ich receptą na długie życie jest praca fizyczna, życie zgodne z rytmem natury, silne więzi rodzinne, mało kaloryczna dieta. Wśród mieszkańców Europy długowiecznością cieszą się mieszkańcy Islandii i Bułgarii.

4 Jak zatrzymać zegar życia
Jak zatrzymać zegar życia? 10 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. 1.Wzmocnić mózg.

5

6 Jak dbać o mózg? Dieta. Mózg jako centrum dowodzenia potrzebuje właściwego „paliwa”. Najbardziej potrzebna jest mu glukoza ale uwalniana stopniowo z wielocukrów. Dzięki niej lepiej pamiętamy, kojarzymy, zapamiętujemy. Do pracy mózgu potrzebne są też kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone. Idealna dieta powinna być urozmaicona.

7 Najważniejsze minerały niezbędne dla mózgu:
Żelazo – jego niedobory zakłócają koncentrację i obniżają IQ. Jod – ma wpływ na procesy myślenia i zapamiętywania. Cynk – w organizmach o wybitnej inteligencji tego pierwiastka są większe ilości. Magnez – przewodzi impulsy nerwowe między mięśniami a komórkami. Potas – poprawia dotlenienie mózgu. Fosfor – poprawia pamięć.

8 Jak dbać o mózg? Gimnastyka mózgu – giętki umysł.
Im więcej się go używa, tym jest sprawniejszy. Najlepsze ćwiczenia to zdobywanie wiedzy: nauka np.: hiszpańskiego, studia, ćwiczenia pamięci, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek. Nie wolno pozwalać mózgowi się lenić. Jeśli chcesz zachować chłonny umysł pilnuj wagi, u osób otyłych ryzyko demencji wzrasta o 70 %.

9 Jak pomóc mózgowi w szkole?
1. Zwróć uwagę, czy klasa, w której odbywają się lekcje jest przewietrzona. Niedotleniony mózg pracuje znacznie gorzej. 2. Na pierwszą lekcję przychodź zawsze po śniadaniu. Śniadanie daje „kopa” na dobry początek dnia i zapewni sukces na porannych sprawdzianach. 3. Zaplanuj przerwy tak, by zjeść drugie śniadanie. Nie możesz dopuścić do nagłego spadku cukru we krwi. Wcale od tego, że nie zjesz śniadania nie schudniesz, a twój mózg będzie wykończony. 4. Noś ze sobą niegazowana wodę mineralna bogatą w magnez. To pierwiastek potrzebny dla mózgu i układu nerwowego.

10 Jak zatrzymać zegar życia
Jak zatrzymać zegar życia? 10 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. 1.Wzmocnić mózg. 2.Stop kaloriom.

11

12 Jakie produkty należy jeść żeby zachować młodość:
Należy wystrzegać się nadmiaru kalorii. Ani jedna z osób wieloletnich nie jest otyła. Ryby, zwłaszcza morskie. Obniżają poziom złego cholesterolu. Zapobiegają nowotworom, posiadają kwasy tłuszczowe tzw. Omega 3 ( w ciągu tygodnia 0.5 kg). Warzywa i owoce, np.: brokuły, brukselka, cebula, czosnek, cykoria, pomidory, pietruszka, papryka …Są głównym źródłem antyoksydantów. Jogurty i kefiry, mają naturalne probiotyki. Produkty zbożowe pełnoziarniste, źródło błonnika. Orzechy i migdały poprawiają pracę serca i mózgu, zapobiegają miażdżycy. Suszone owoce - skondensowane multiwitaminy i bogactwo makro i mikro elementów. Zielona, biała i czerwona herbata- zawarte w nich antyoksydanty niszczą wolne rodniki.

13

14 Nadwaga i otyłość. Osoby otyłe częściej chorują na cukrzycę i na nadciśnienie tętnicze. Jeśli chcemy sprawdzić, czy mamy prawidłową wagę, to należy obliczyć wskaźnik BMI (Body Mass Index) dzieląc wagę (w kg) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Wynik prawidłowy 20-25, powyżej 25 oznacza, że mamy nadwagę, a przekraczający 30 świadczy o otyłości. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość typu jabłka, w której tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach jamy brzusznej. Obliczamy ją przez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder – wartość powyżej 0,8wskazuje na tego typu otyłość. Nadwaga i otyłość powstają, gdy organizm otrzymuje więcej energii niż powinien. Żadne diety cud nadwyżek tłuszczu nie zniwelują. Najważniejszy jest urozmaicony i zbilansowany jadłospis oraz aktywność fizyczna.

15 Ile powinno się ważyć? Dla osób dorosłych masę ciała oblicza się według wzoru: Dla kobiet: (wzrost w cm -100) – 10 % Dla mężczyzn: (wzrost w cm -100) – 5% Wskaźnik masy ciała w kg/wzrost (m kwadratowych)

16 Wskaźnik masy ciała

17 Dieta dla aktywnych. Zasada ilościowe i jakościowa.
Różnorodność spożywanych produktów spożywczych. Jedz 3-5 posiłków dziennie, pamiętaj że przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny. Znaczna część diety powinny stanowić warzywa i owoce. Główne źródło energii to pełnoziarniste produkty zbożowe (kasze, chleb razowy) Codziennie spożywaj mleko i jego przetwory. Jedz mniej tłuszczów zwierzęcych. Ogranicz spożycie cukru i soli. Dostarczaj organizmowi dostateczna ilość płynów- głównie wody.

18

19 Jak zatrzymać zegar życia
Jak zatrzymać zegar życia? 10 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. 1.Wzmocnić mózg. 2.Stop kaloriom. 3. Stop paleniu papierosów.

20 Nasz najgorszy wróg Dym papierosowy ma 4 tysiące substancji, które niszczą organizm. 400 z nich jest rakotwórczych. Każdy papieros skraca życie palacza o 5 minut. Palenie przyspiesza osteoporozę, miażdżycę i niszczy przeciwutleniacze. Papierosy szkodzą nie tylko palaczowi ale i ich otoczeniu. U biernych palaczy ryzyko choroby niedokrwiennej serca wzrasta o 30 %.

21

22

23 Jak zatrzymać zegar życia
Jak zatrzymać zegar życia? 10 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. 1.Wzmocnić mózg. 2.Stop kaloriom. 3.Skończyć z nałogiem palenia papierosów. 4.Małe grzeszki.

24 Co z piciem kawy, herbaty i wina?
Opinie są na ten temat podzielone. Najlepiej wybrać złoty środek: Jeśli lubisz kawę pij ją od czasu do czasu. Herbata- lepiej zrezygnować z czarnej na rzecz zielonej, czerwonej lub białej. Alkohol szkodzi. Pamiętajmy, że alkohol to środek, który najszybciej prowadzi do uzależnienia. Alkohol wywiera negatywny wpływ na wątrobę, trzustkę, niszczy komórki nerwowe. Nie ma bezpiecznej dawki.

25

26

27 Jak zatrzymać zegar życia
Jak zatrzymać zegar życia? 10 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. 1.Wzmocnić mózg. 2.Stop kaloriom. 3.Skończyć z nałogiem palenia papierosów. 4.Małe grzeszki. 5.Ruch na zdrowie.

28 Zmienić tryb życia. Nie jesteśmy genetycznie przystosowani do siedzącego trybu życia. Codziennie, przez pół godziny należy uprawiać sport ( minimum). Sport, który sprawia przyjemność : pływanie, bieganie, jazda na rowerze, tenis, taniec … Jeśli nie lubimy uprawiać sportu niech to będzie codzienny spacer w szybkim tempie przez pół godziny. Przejdź każdego dnia 3 kilometry.

29

30 Po co jest potrzebny ruch?
Korzystnie wpływa na serce, naczynia krwionośne i płuca. Zmniejsza ryzyko zawału. Poprawia wygląd skóry. Usprawnia mięśnie, spala tkankę tłuszczową, poprawia koordynację ruchową, uelastycznia kręgosłup. Lepiej są ożywione i dotlenione komórki. Ułatwia koncentrację.

31 Lek XXI wieku. Światowa organizacja zdrowia uznała ruch za najbardziej uniwersalny lek XXI wieku. Znalazł się on także u podstawy najnowszej piramidy żywienia ułożonej przez Instytut żywności i żywienia.

32

33

34 Czy wiesz, że… Brak aktywności fizycznej jest przyczyną wzrostu chorób przewlekłych. W Polsce ponad 70% osób prowadzi siedzący tryb życia i stroni od aktywności fizycznej. Bieg maratoński na pierwszych nowożytnych igrzyskach w Atenach był rozgrywany na dystansie 40 km. Na olimpiadzie w Londynie przedłużono go o 2195m, aby meta znalazła się w pobliżu loży królowej brytyjskiej. I tak zostało…

35

36 Jak zatrzymać zegar życia
Jak zatrzymać zegar życia? 10 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. 1.Wzmocnić mózg. 2.Stop kaloriom. 3.Skończyć z nałogiem palenia papierosów. 4.Małe grzeszki. 5.Ruch na zdrowie. 6.Sen to podstawa.

37

38 Wyśpijmy się. W czasie snu regenerują się wszystkie komórki naszego organizmu. Odpoczywają układy w szczególności: pokarmowy, nerwowy i odpornościowy. Przyspieszona jest odnowa komórek. Wzmaga się produkcja hormonów. Regenerujemy się fizycznie i psychicznie. Ilość snu jest indywidualnym wymogiem organizmu. Śpi się tyle, by rano czuć się świeżo i dobrze. Pamiętajmy o wywietrzeniu sypialni i jedzeniu kolacji godziny przed snem.

39 Jak zatrzymać zegar życia
Jak zatrzymać zegar życia? 10 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. 1.Wzmocnić mózg. 2.Stop kaloriom. 3.Skończyć z nałogiem palenia papierosów. 4.Małe grzeszki. 5.Ruch na zdrowie. 6.Sen to podstawa. 7.Przegląd techniczny.

40

41 Nie odkładać wizyt u lekarza.
Wykonywanie podstawowych badań co pół roku umożliwi wczesne wykrycie nieprawidłowości i może nas uchronić przed zapadnięciem na poważniejsze choroby. Potrzebna jest systematyczność i silna wola.

42 Jak zatrzymać zegar życia
Jak zatrzymać zegar życia? 10 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. 1.Wzmocnić mózg. 2.Stop kaloriom. 3.Skończyć z nałogiem palenia papierosów. 4.Małe grzeszki. 5.Ruch na zdrowie. 6.Sen to podstawa. 7.Przegląd techniczny. 8.Nawodnienie.

43

44 Dostarczanie wody do organizmu.
Woda wodzie nie równa. Co jednemu może służyć, drugiemu może zaszkodzić. Najzdrowsze wody mineralne powinny mieć składników mineralnych powyżej 1000mg w litrze. Jeśli ktoś choruje na nadciśnienie, cukrzycę lub serce powinien unikać wody z dużą zawartością sodu. Wody lecznicze można stosować pod kontrolą lekarza ( zawarte w nich minerały można przedawkować). Osoba zdrowa, średnio aktywna powinna pić wodę średniozmineralizowaną, należy sprawdzić zawartość wapnia (powyżej 150 mg) Gazowana czy niegazowana to sprawa gustu. Osoby mające dolegliwości gastryczne mogą odczuwać dyskomfort. Wodę gazowaną powinno się pić po wysiłku, ponieważ przyspiesza wytwarzanie moczu i usuwanie toksyn. Ważna jest zawartość magnezu powyżej 50 mg w litrze. Wodorowęglanów powinno być powyżej 600 mg w litrze.

45

46 Jak zatrzymać zegar życia
Jak zatrzymać zegar życia? 10 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. 1.Wzmocnić mózg. 2.Stop kaloriom. 3.Skończyć z nałogiem palenia papierosów. 4.Małe grzeszki. 5.Ruch na zdrowie. 6.Sen to podstawa. 7.Przegląd techniczny. 8.Nawodnienie. 9.Optymizm

47

48

49

50 Na świat patrzeć pogodnie.
Optymizm jest związany z poczuciem szczęścia. Lepiej jest być szczęśliwym niż wiecznie zatruwać innym życie swoim pesymizmem. Cieszyć się z każdego drobiazgu i we wszystkim znaleźć coś dobrego.

51 Sentencje „Budząc się rano, pomyśl jaki to skarb żyć, oddychać i móc się radować.” (Marek Aureliusz ) „Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów”. (Leonardo da Vinci) „ Szczęście to dobre zdrowie i zła pamięć” ( E. Hemingway)

52

53 Jak zatrzymać zegar życia
Jak zatrzymać zegar życia? 10 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. 1.Wzmocnić mózg. 2.Stop kaloriom 3.Skończyć z nałogiem palenia papierosów, 4.Małe grzeszki. 5.Ruch na zdrowie. 6.Sen to podstawa. 7.Przegląd techniczny. 8.Nawodnienie. 9.Optymizm 10.„ Uprawianie własnego ogrodu”

54 Rozwijać swoje pasje. Jeśli chcesz być szczęśliwy przez krótką chwilę, upij się; jeżeli długo, zakochaj się: jeżeli zawsze, zacznij uprawiać „ogród” (stare przysłowie chińskie). Najszczęśliwsi ludzie, to ci, którzy zajęci są uprawianiem „swojego ogrodu”, rozwijają swoje zainteresowania i osiągają sukcesy. Obcowanie z przyrodą działa kojąco. „Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.” (Hipokrates) Szczęśliwi ludzie żyją dłużej.

55

56

57

58 „Ogród” (pasje, hobby, zainteresowania) trzeba uprawiać systematycznie, regularnie i z zamiłowaniem. Wtedy, ktoś z boku spojrzy na nas i pomyśli : „Ten to ma dobrze, jest taki szczęśliwy”.

59

60

61 Test na długowieczność.
Rozwiąż test dotyczący Twojego wczorajszego dnia. Odpowiadaj szczerze, a jego wyniki poznasz tylko TY. Jeśli wyjdzie dobrze, możesz sobie pogratulować: masz spore szanse dożyć setnych urodzin. Jeśli wynik będzie niezadowalający, decyzja, by coś zmienić w swoim życiu zależy tylko od Ciebie.

62 No, to do dzieła: 1. Ile posiłków zjadłeś wczoraj:
Można powiedzieć, że 3. Rano herbata, w szkole obiad i późna kolacja. Pięć w tym 2 małe. Trudno policzyć, stale coś podjadałam 2. Ile zjadłaś porcji owoców i warzyw: Owoce do kolacji, warzywa do obiadu. Dwie porcje owoców i 3 porcje warzyw. Prawie wcale. 3. Ile czasu spędziłaś na dworze: Około 15 minut na spacerze. Ponad godzinę. Tyle, ile trwa przejście ze szkoły na przystanek autobusowy. 4. Ile minut spędziłaś na uprawianiu sportu: Ani jednej, ale zacznę od jutra. Pół godziny. Ani jednej, nie mam czasu na uprawianie sportu. 5. Ile czasu spędziłaś w szkole: 8 godzin. Mniej niż 8 godzin. Powyżej 8 godzin. 6. Ile czasu spędziłaś na rozmowie z osobami bliskimi: To były tylko plotki w pracy. Udało mi się porozmawiać ze wszystkimi mi bliskimi osobami. Nie było na to ani chwili czasu. 7. Co robiłaś w wolnym czasie: Oglądałam telewizję. Czytałam, słuchałam muzyki. Nie miałam wolnego czasu. 8. Jak długo spałaś? Prawie 9 godzin. 6-8 godzin. Mniej niż 6 godzin.

63 Podsumowanie. Jeśli na większość odpowiedziałaś B, a na pozostałe A, możesz sobie pogratulować: prowadzisz zdrowy tryb życia. Jeśli masz więcej odpowiedzi C niż B – zacznij działać, nie ma czasu. Możesz zawsze zacząć już dziś dokonywać zmian we własnym stylu życiu. Im wcześniej, tym lepiej.

64 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Najważniejsze zasady zdrowego trybu życia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google