Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Witam Państwa bardzo serdecznie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Witam Państwa bardzo serdecznie."— Zapis prezentacji:

1 Witam Państwa bardzo serdecznie.
Zapraszam na krótką prezentację na temat zdrowego odżywiania się. Mam nadzieję, że spodoba się Państwu i przyniesie wiele korzyści z wzbogacenia wiedzy odnośnie zdrowego odżywiania, co jest obecnie coraz modniejsze i bardzo mnie to cieszy. Zachęcam do zapoznania się z materiałem i proszę o poświęcenie większej uwagi własnemu odżywianiu, co ma przede wszystkim wpływ na nasze cenne zdrowie. Życzę miłego oglądania.

2 Odżywiaj się zdrowo! Jedzmy wszystkie warzywa i owoce.

3 ZDROWIE to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrego samopoczucia, to pełna sprawność fizyczna, psychiczna i społeczna. Z fizjologicznego punktu widzenia zdrowie jest to pełna zdolność organizmu do utrzymania równowagi między nim i środowiskiem zewnętrznym, do prawidłowego reagowania na zmiany środowiska i przystosowania do nich.

4

5

6

7

8 Spożywaj dużo owoców Organizm czerpie z nich bardzo potrzebną mu porcję witamin, składników mineralnych, błonnika a także inne substancje, które są istotne dla zdrowia. Powinno się ich zjeść ok. 500 g dziennie. W połowie powinny być surowe. Przy ustalaniu menu należy pamiętać, że najzdrowsze są selery, marchew, szpinak, pomidory i ogórki. Owoce natomiast powinno się jeść zamiast słodyczy.

9 i warzyw

10 i soków

11 Owoce, warzywa i soki oraz
inne składniki pokarmowe codziennej diety są cennymi źródłem witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu

12

13 Istnieje również kilka grup składników pokarmowych mających ważne znaczenie dla organizmu człowieka.
Zaliczamy do nich: tłuszcze produkty mleczne Węglowodany mięso, ryby, jaja.

14 Tłuszcze Dostarczane są w pożywieniu zazwyczaj pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Są niezbędne, by organizm mógł funkcjonować. Tłuszcz w organizmie odpowiada za regulację temperatury ciała, jako warstwa izolacyjna. Jednak spożywane w nadmiarze prowadzą do wielu chorób a przede wszystkim do otyłości. Dlatego też wystarczająca ilość dla organizmu to 30 – 40 g na dobę. Najczęściej spożywanymi pokarmami tłuszczowymi jest smalec, słonina, oliwa, oleje i margaryna. Najmniej zdrowe są smalec, słonina, masło. Powinno się je zatem zastąpić się tłuszczami roślinnymi, bogatymi w witaminy.

15 Produkty mleczne Dostarczają cennego białka oraz niezbędnego dla kości wapnia. Białka regulują procesy przemiany materii i wiele funkcji ustroju, zapewniając prawidłowy stan i funkcjonowanie naszego organizmu. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim mleko, jogurty, kefiry oraz sery.

16 Węglowodany To przede wszystkim produkty zbożowe, ryż, ziemniaki. dostarczają one bardzo dużo energii, a zawarty w nich błonnik daje uczucie sytości, przyspiesza przemianę materii. Organizm otrzyma należytą porcję węglowodanów, jeśli w ciągu dnia zjemy w sumie 5-6 kromek ciemnego pieczywa, 5 średnich ziemniaków i 3 łyżki mąki, kaszy lub makaronu.

17 Mięso, ryby, jaja Dostarczają duże ilości pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego, witamin z grupy B. Podobnie jednak jak tłuszcze, w nadmiarze szkodzą. Wystarczy więc, gdy każdy z tych produktów zjemy raz dziennie

18 Właściwe odżywianie się
polega na spożywaniu 4-5 urozmaiconych posiłków w ciągu dnia, najlepiej zawsze o tej samej porze.

19 Zawsze trzeba zjeść śniadanie!

20 Piramida zdrowego odżywiania się.

21 ZDROWE ODŻYWIANIE POMAGA W NAUCE

22 ZAPAMIĘTAJ! Szkodzą zdrowiu!: narkotyki papierosy alkohol
Jeśli będziesz ich używać nici ze zdrowego trybu życia!

23

24

25 UNIKAJ !!!

26 Unikajmy jedzenia słodyczy, napoi i fast food.

27 Nie zapominaj o ruchu !!!

28 Bardzo dziękuję za uwagę.
Prezentację przygotowała: Doniak Agnieszka Kl. IV C


Pobierz ppt "Witam Państwa bardzo serdecznie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google