Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Strój: biłgorajski biskupiański bytomski cieszyński dolnośląski hrubieszowski Krakowiaków Zachodnich kujawski lasowiacki lubuski biłgorajski biskupiański.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Strój: biłgorajski biskupiański bytomski cieszyński dolnośląski hrubieszowski Krakowiaków Zachodnich kujawski lasowiacki lubuski biłgorajski biskupiański."— Zapis prezentacji:

1

2 Strój: biłgorajski biskupiański bytomski cieszyński dolnośląski hrubieszowski Krakowiaków Zachodnich kujawski lasowiacki lubuski biłgorajski biskupiański bytomski cieszyński dolnośląski hrubieszowski Krakowiaków Zachodnich kujawski lasowiacki lubuski łańcucki łęczycki łowicki orawski podhalański rzeszowski sieradzki świętokrzyski warmiński wilanowski zamojski

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18 Według Franciszka Kotuli, etnografa, folklorysty i muzealnika związanego z Rzeszowszczyzną, strój rzeszowski noszony był w najbliższych okolicach Rzeszowa: na zachodzie po Świlczę, na południowym zachodzie po Nową Wieś, na południu po wsie Babica i Tyczyn. Na wschodzie granice wyznaczały wsie: Łukawiec, Zalesie i Kielnarowa, a na północy: Mrowia, Zaczernie i Terliczka. Strój w najbliższych okolicach Rzeszowa był najbogatszy, a wiązało się to z zamożnością mieszkańców. Rzeszowski strój męski był wzorowany na umundurowaniu oddziałów powstańczych z 1863 r. i mundurach austriackiej kawalerii.

19

20

21

22

23

24 W niektórych regionach strój ludowy zanikł na tyle wcześnie, że do dzisiaj zachowały się jedynie jego niektóre elementy. Na podstawie tych nielicznych zabytków oraz źródeł pisanych i ikonograficznych udało się odtworzyć kompletne ubiory, które można współcześnie oglądać w muzeach. Dobrym przykładem jest strój kujawski, którego zanik był wyjątkowo szybki, oraz niektóre świąteczne ubiory męskie, np. strój cieszyński, żywiecki czy wilanowski. Więcej ciekawostek znajdziecie : et/#zamojski et/#zamojski


Pobierz ppt "Strój: biłgorajski biskupiański bytomski cieszyński dolnośląski hrubieszowski Krakowiaków Zachodnich kujawski lasowiacki lubuski biłgorajski biskupiański."

Podobne prezentacje


Reklamy Google