Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

10 wskazówek do pracy z dzieckiem, rozpoczynającym naukę w szkole.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "10 wskazówek do pracy z dzieckiem, rozpoczynającym naukę w szkole."— Zapis prezentacji:

1 10 wskazówek do pracy z dzieckiem, rozpoczynającym naukę w szkole.

2 Proszę Was o ciszę, spokój i pogodną atmosferę w domu.
Mamo, tato !!! Proszę, przygotujcie mi miejsce do pracy i odrabiania lekcji oraz miejsce, gdzie położę tornister, książki i zeszyty. Proszę Was o ciszę, spokój i pogodną atmosferę w domu.

3 Gdy przychodzę ze szkoły do domu proszę:
1. Zapytaj mnie, co było w szkole!

4 2. Rozmawiaj ze mną często !

5 3. Pociesz, kiedy spotka mnie niepowodzenie!

6 4. Pochwal to, co można pochwalić!

7 5. Ustal ze mną godzinę, o której mam siadać do odrabiania lekcji, ale zostaw mi trochę wolnego czasu!

8 6. Przypomnij mi, jeśli zapomnę o umówionym czasie zacząć odrabiać lekcje!

9 7. Posiedź trochę przy mnie, kiedy będę odrabiać lekcje!

10 8. Nie krzycz na mnie, bo ja wtedy przestaję zupełnie rozumieć!

11 9. Sprawdź – czy wszystko mam w tornistrze, co jest na następny dzień potrzebne do szkoły!

12 10. Porozmawiaj o mnie z moją Panią, ale nie uskarżaj się na mnie!

13 Jak zachęcać dziecko do współpracy?
A) Opisz, co widzisz, lub przedstaw problem – bez wskazywania winnego. Forma „ty” wywołuje poczucie winy i zachęca do reagowania bronieniem się, czyli: nie mogę przygotować obiadu, kiedy zlew jest pełen naczyń do mycia, zamiast: znów nie pozmywałaś naczyń.

14 czyli: kanapa nie jest do skakania – możesz to robić na podłodze,
B) Udziel informacji ( jak najkrócej) czyli: kanapa nie jest do skakania – możesz to robić na podłodze, zamiast: natychmiast przestań skakać po kanapie.

15 czyli: pies, szklanki, światło,
C) Wyraź to jednym słowem lub gestem. Reakcja na pojedyncze słowo jest inna niż na „kazanie”, czyli: pies, szklanki, światło, zamiast: znów udajesz, że nie słyszysz, jak pies domaga się wyprowadzenia; trzeba zawsze po sobie sprzątać – te szklanki to chyba zarosną pleśnią; ciekawe, kto będzie płacił rachunek za światło – jak zwykle zostawiasz w łazience zapalone.

16 D) Opisz, co czujesz – nie wypowiadaj się na temat charakteru dziecka, czyli: nie lubię, gdy odzywasz się niegrzecznie do siostry, zamiast: przestań tak mówić, jesteś ordynarny.

17 D) Opisz, co czujesz – nie wypowiadaj się na temat charakteru dziecka, czyli: nie lubię, gdy odzywasz się niegrzecznie do siostry, zamiast: przestań tak mówić, jesteś ordynarny.

18 Napisz liścik - słowo pisane nie podnosi głosu - można pisać „ w imieniu” rzeczy, np. lubię być sucha (na desce sedesowej), - im bardziej humorystycznie, tym lepiej, np. „usycham z tęsknoty za dotykiem Twoich dłoni – Twoje mydło” - dodaj coś miłego, np. Kocham Cię lub życzę Ci miłego dnia.

19 Uwaga: liścik nie spełni swojego zadania a wręcz może irytować, jeśli będzie jedynie zbiorem poleceń np. „ po przyjściu ze szkoły zrób zakupy, wyprowadź psa i weź się za lekcje. Tylko niczego nie zapomnij.”

20 Prawidłowy komunikat Słowa – klucze, które służą formułowaniu konkretnych komunikatów w stronę dziecka ( i nie tylko) to: OCZEKUJĘ OD CIEBIE, ZALEŻY MI, POTRZEBUJĘ.

21 Kilka przykładów niekorzystnych metod postępowania.
Groźba – jeżeli zrobisz to jeszcze raz…. Jest to wręcz zaproszenie dziecka do powtórzenia zakazanego czynu. Stanowi swoiste wyzwanie dla dziecka , które będzie się starało przekroczyć zakaz aby obronić swoją niezależność.

22 Przekupstwo – jeśli zrobisz to (lub tego nie zrobisz czegoś), to…
Przekupstwo – jeśli zrobisz to (lub tego nie zrobisz czegoś), to…. obietnica odpowiedniej nagrody. Czasami dziecko realizuje nasze polecenie, ale jedynie po to, aby szybko osiągnąć cel – nagrodę. Nie zachęca go to jednak do stałego podejmowania działań. Jest to też działanie niemoralne – tak bowiem traktowane nagrody są zwykłą łapówką. Wcale nie należy dziwić się dziecku, że z czasem będzie się ono targowało, szantażowało, żądało coraz większych korzyści za „ grzeczne zachowanie”.

23 Obietnice – dzieciom nie należy składać obietnic ani wymagać tego od nich. Relacje z dziećmi powinny być oparte na zaufaniu.

24 Krytyka, sarkazm – są rodzice, którzy uważają, że w ten sposób wpłyną na ambicje dziecka i zmobilizują je do zmiany zachowania.

25 Zachęcanie dziecka do współpracy a ograniczenia.
Chcąc zdyscyplinować dziecko, należy uwzględnić jego uczucia – również zrozumieć i zaakceptować niechęć do ograniczeń ( raczej trudno się spodziewać , aby bardzo cieszyły go zakazy). Tylko wtedy mamy szansę na dobrowolne zaakceptowanie przez dziecko zmiany zachowania i wyrobienie samodyscypliny.

26 Rodzice chyba zapomnieli, iż dzieci bardziej niż czegokolwiek innego, potrzebują takich zasad życia, które jasno ustalają, co jest dobre a co złe R. Coles

27 Dziękuję za uwagę!!! Prezentację przygotowała: Irena Wojtala – pedagog PSP w Tarnowie Opolskim


Pobierz ppt "10 wskazówek do pracy z dzieckiem, rozpoczynającym naukę w szkole."

Podobne prezentacje


Reklamy Google