Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

10 wskazówek do pracy z dzieckiem, rozpoczynającym naukę w szkole.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "10 wskazówek do pracy z dzieckiem, rozpoczynającym naukę w szkole."— Zapis prezentacji:

1 10 wskazówek do pracy z dzieckiem, rozpoczynającym naukę w szkole.

2 Mamo, tato !!! Proszę, przygotujcie mi miejsce do pracy i odrabiania lekcji oraz miejsce, gdzie położę tornister, książki i zeszyty. Proszę Was o ciszę, spokój i pogodną atmosferę w domu.

3 Gdy przychodzę ze szkoły do domu proszę: 1. Zapytaj mnie, co było w szkole!

4 2. Rozmawiaj ze mną często !

5 3. Pociesz, kiedy spotka mnie niepowodzenie!

6 4. Pochwal to, co można pochwalić!

7 5. Ustal ze mną godzinę, o której mam siadać do odrabiania lekcji, ale zostaw mi trochę wolnego czasu!

8 6. Przypomnij mi, jeśli zapomnę o umówionym czasie zacząć odrabiać lekcje!

9 7. Posiedź trochę przy mnie, kiedy będę odrabiać lekcje!

10 8. Nie krzycz na mnie, bo ja wtedy przestaję zupełnie rozumieć!

11 9. Sprawdź – czy wszystko mam w tornistrze, co jest na następny dzień potrzebne do szkoły!

12 10. Porozmawiaj o mnie z moją Panią, ale nie uskarżaj się na mnie!

13 Jak zachęcać dziecko do współpracy? A) Opisz, co widzisz, lub przedstaw problem – bez wskazywania winnego. Forma „ty” wywołuje poczucie winy i zachęca do reagowania bronieniem się, czyli: nie mogę przygotować obiadu, kiedy zlew jest pełen naczyń do mycia, zamiast: znów nie pozmywałaś naczyń.

14 B) Udziel informacji ( jak najkrócej) czyli: kanapa nie jest do skakania – możesz to robić na podłodze, zamiast: natychmiast przestań skakać po kanapie.

15 C) Wyraź to jednym słowem lub gestem. Reakcja na pojedyncze słowo jest inna niż na „kazanie”, czyli: pies, szklanki, światło, zamiast: znów udajesz, że nie słyszysz, jak pies domaga się wyprowadzenia; trzeba zawsze po sobie sprzątać – te szklanki to chyba zarosną pleśnią; ciekawe, kto będzie płacił rachunek za światło – jak zwykle zostawiasz w łazience zapalone.

16 D) Opisz, co czujesz – nie wypowiadaj się na temat charakteru dziecka, czyli: nie lubię, gdy odzywasz się niegrzecznie do siostry, zamiast: przestań tak mówić, jesteś ordynarny.

17 D) Opisz, co czujesz – nie wypowiadaj się na temat charakteru dziecka, czyli: nie lubię, gdy odzywasz się niegrzecznie do siostry, zamiast: przestań tak mówić, jesteś ordynarny.

18 Napisz liścik - słowo pisane nie podnosi głosu - można pisać „ w imieniu” rzeczy, np. lubię być sucha (na desce sedesowej), - im bardziej humorystycznie, tym lepiej, np. „usycham z tęsknoty za dotykiem Twoich dłoni – Twoje mydło” - dodaj coś miłego, np. Kocham Cię lub życzę Ci miłego dnia.

19 Uwaga: liścik nie spełni swojego zadania a wręcz może irytować, jeśli będzie jedynie zbiorem poleceń np. „ po przyjściu ze szkoły zrób zakupy, wyprowadź psa i weź się za lekcje. Tylko niczego nie zapomnij.”

20 Prawidłowy komunikat Słowa – klucze, które służą formułowaniu konkretnych komunikatów w stronę dziecka ( i nie tylko) to: OCZEKUJĘ OD CIEBIE, ZALEŻY MI, POTRZEBUJĘ.

21 Kilka przykładów niekorzystnych metod postępowania. Groźba – jeżeli zrobisz to jeszcze raz…. Jest to wręcz zaproszenie dziecka do powtórzenia zakazanego czynu. Stanowi swoiste wyzwanie dla dziecka, które będzie się starało przekroczyć zakaz aby obronić swoją niezależność.

22 Przekupstwo – jeśli zrobisz to (lub tego nie zrobisz czegoś), to…. obietnica odpowiedniej nagrody. Czasami dziecko realizuje nasze polecenie, ale jedynie po to, aby szybko osiągnąć cel – nagrodę. Nie zachęca go to jednak do stałego podejmowania działań. Jest to też działanie niemoralne – tak bowiem traktowane nagrody są zwykłą łapówką. Wcale nie należy dziwić się dziecku, że z czasem będzie się ono targowało, szantażowało, żądało coraz większych korzyści za „ grzeczne zachowanie”.

23 Obietnice – dzieciom nie należy składać obietnic ani wymagać tego od nich. Relacje z dziećmi powinny być oparte na zaufaniu.

24 Krytyka, sarkazm – są rodzice, którzy uważają, że w ten sposób wpłyną na ambicje dziecka i zmobilizują je do zmiany zachowania.

25 Zachęcanie dziecka do współpracy a ograniczenia. Chcąc zdyscyplinować dziecko, należy uwzględnić jego uczucia – również zrozumieć i zaakceptować niechęć do ograniczeń ( raczej trudno się spodziewać, aby bardzo cieszyły go zakazy). Tylko wtedy mamy szansę na dobrowolne zaakceptowanie przez dziecko zmiany zachowania i wyrobienie samodyscypliny.

26 Rodzice chyba zapomnieli, iż dzieci bardziej niż czegokolwiek innego, potrzebują takich zasad życia, które jasno ustalają, co jest dobre a co złe. R. Coles

27 Dziękuję za uwagę!!! Prezentację przygotowała: Irena Wojtala – pedagog PSP w Tarnowie Opolskim


Pobierz ppt "10 wskazówek do pracy z dzieckiem, rozpoczynającym naukę w szkole."

Podobne prezentacje


Reklamy Google