Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boczne skrzywienie kręgosłupa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boczne skrzywienie kręgosłupa"— Zapis prezentacji:

1 Boczne skrzywienie kręgosłupa
Skolioza Boczne skrzywienie kręgosłupa

2 Plan prezentacji Przyczyny i objawy Diagnostyka Leczenie Rokowanie

3 Przyczyny i objawy Najczęściej nie można jednoznacznie określić przyczyny bocznego skrzywienia kręgosłupa (skolioza idiopatyczna). Skrzywienie kręgosłupa może mieć też związek ze skróceniem jednej nogi, które wywołuje przechylenie miednicy (skolioza wyrównawcza). Przyczyną skoliozy mogą też być niektóre choroby układu nerwowego i mięśniowego oraz wrodzone wady kręgosłupa. Na boczne skrzywienie kręgosłupa najczęściej chorują dziewczęta w okresie dojrzewania

4 Diagnostyka Skrzywienie kręgosłupa może być rozpoznane podczas rutynowego badania lekarskiego, na przykład w trakcie badań przeglądowych w szkole. Pacjent z podejrzeniem skoliozy powinien znaleźć się pod opieką ortopedy, który potwierdzi rozpoznanie i wykona dodatkowe badania, takie jak prześwietlenie kręgosłupa.

5 Leczenie Niewielkie skrzywienie kręgosłupa leczy się przy pomocy zabiegów rehabilitacyjnych i wybranych ćwiczeń gimnastycznych, które wzmacniają mięśnie grzbietu. W cięższych przypadkach konieczne jest noszenie gorsetu ortopedycznego. Czasem skoliozę leczy się operacyjnie, wszczepiając pacjentowi pręty, które rozciągają kręgosłup.

6 W większości przypadków dobre.
Rokowania W większości przypadków dobre.

7 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Boczne skrzywienie kręgosłupa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google