Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pytania Fermiego i moje miasto

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pytania Fermiego i moje miasto"— Zapis prezentacji:

1 Pytania Fermiego i moje miasto
Mam nadzieję, że się wam spodoba ;) Natalia Mętalewicz Monika Zawistowska Musimy się postarać!

2 Enrico Fermi

3 ENRICO FERMI roku, włoski fizyk, profesor uniwersytetu w Rzymie, Nowym Jorku, Chicago (1938 wyemigrował z faszystowskich Włoch do USA). Jeden z najwybitniejszych ludzi dwudziestego wieku. Jeden z twórców podstaw energetyki jądrowej, kierował ogółem prac nad bombą atomową, uruchomił pierwszy reaktor jądrowy. W 1938 roku otrzymał Nagrodę Nobla, za swoją pracę, w której przedstawił m.in. jak można rozbić jądro uranu bombardując je neutronami.

4 Ponadto Fermi zajmował się zaawansowaną matematyką
Ponadto Fermi zajmował się zaawansowaną matematyką. W swoich pracach zajmował się prostym, jasnym językiem, ponieważ nie lubił zbytniego formalizmu, niepotrzebnego komplikowania opisu zjawisk. Bardzo lubił rozwiązywać nietypowe problemy, w których musiał szacować różne dziwne wielkości. Najsłynniejszym pytaniem Fermiego jest: Ile ziarenek gorczycy znajduje się w 1 litrowym słoiku?

5 Nasze pytania Fermiego
Oto kilka przykładów pytań Fermiego, które dotyczą naszego miasta Świnoujścia. Potraficie je rozwiązać? ;) Zapraszm do środka ...

6 1.Czy wystarczy miejsca na plaży, jeżeli wszyscy mieszkańcy Świnoujścia pójdą się opalać?
Potrzebne dane: -powierzchnia plaży: (dł. 4000m., szer. 100m.) -Ilość mieszkańców Świnoujścia: -powierzchnia zajmowana przez jedną osobę, ok. 2m2 (wymiary ręcznika: 100cm x 200cm) Tutaj uzyskamy informacje o plaży! Natalia, rób szybko to zdjęcie, musimy iśc do środka!

7 Obliczenia: Najpierw obliczamy powierzchnię plaży zajmowaną przez wszystkich mieszkańców Świnoujścia.

8 40 000 x 2m2 = 80 000 – powierzchnia zajmowana przez wszystkie osoby (m2)
Po tych obliczeniach wiadomo, że wystarczy miejsca na plaży, ponieważ powierzchnia plaży to aż m2, jest to o około 5 razy więcej niż powierzchnia zajmowana przez mieszkańców. : = 5

9 To jeszcze nie koniec ...

10 Jaka długa będzie kolejka na prom utworzona ze wszystkich samochodów zarejestrowanych w Ś-ciu?
Potrzebne dane: Ilość samochodów zarejestrowanych w Świnoujściu: Średnia długość samochodu osobowego: 4m Łączna długość wszystkich dróg: 150 km Długość drogi na prom Karsibór: 6 km

11 Liczbę samochodów mnożymy przez ich długość.
Obliczenia: Liczbę samochodów mnożymy przez ich długość.

12 15 000 x 4m = 60 000m (długość kolejki utworzonej przez wszystkie samochody)
Odpowiedź: Samochody zarejestrowane w Świnoujściu utworzą kolejkę długości m, więc nie zmieszczą się na drodze dojazdowej na prom Karsibór, jednak zmieściłyby się na drogach miasta.

13 To już niestety koniec naszej prezentacji.
Mamy nadzieję, że was zaciekawiła. Naszym celem było przybliżenie wam Enrica Fermiego – jego postaci i zadań. Do zobaczenia!


Pobierz ppt "Pytania Fermiego i moje miasto"

Podobne prezentacje


Reklamy Google