Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Natalia Mętalewicz  Monika Zawistowska Mam nadzieję, że się wam spodoba ;) Musimy się postarać!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Natalia Mętalewicz  Monika Zawistowska Mam nadzieję, że się wam spodoba ;) Musimy się postarać!"— Zapis prezentacji:

1  Natalia Mętalewicz  Monika Zawistowska Mam nadzieję, że się wam spodoba ;) Musimy się postarać!

2

3  ENRICO FERMI  1901-54 roku, włoski fizyk, profesor uniwersytetu w Rzymie, Nowym Jorku, Chicago (1938 wyemigrował z faszystowskich Włoch do USA). Jeden z najwybitniejszych ludzi dwudziestego wieku. Jeden z twórców podstaw energetyki jądrowej, kierował ogółem prac nad bombą atomową, uruchomił pierwszy reaktor jądrowy. W 1938 roku otrzymał Nagrodę Nobla, za swoją pracę, w której przedstawił m.in. jak można rozbić jądro uranu bombardując je neutronami.

4  Ponadto Fermi zajmował się zaawansowaną matematyką. W swoich pracach zajmował się prostym, jasnym językiem, ponieważ nie lubił zbytniego formalizmu, niepotrzebnego komplikowania opisu zjawisk. Bardzo lubił rozwiązywać nietypowe problemy, w których musiał szacować różne dziwne wielkości. Najsłynniejszym pytaniem Fermiego jest: Ile ziarenek gorczycy znajduje się w 1 litrowym słoiku?

5  Oto kilka przykładów pytań Fermiego, które dotyczą naszego miasta Świnoujścia.  Potraficie je rozwiązać? ;) Zapraszm do środka...

6  Potrzebne dane:  -powierzchnia plaży: (dł. 4000m., szer. 100m.)  -Ilość mieszkańców Świnoujścia: 40 000  -powierzchnia zajmowana przez jedną osobę, ok. 2m2 (wymiary ręcznika: 100cm x 200cm) Tutaj uzyskamy informacje o plaży! Natalia, rób szybko to zdjęcie, musimy iśc do środka!

7  Najpierw obliczamy powierzchnię plaży zajmowaną przez wszystkich mieszkańców Świnoujścia.

8  40 000 x 2m2 = 80 000 – powierzchnia zajmowana przez wszystkie osoby (m2)  Po tych obliczeniach wiadomo, że wystarczy miejsca na plaży, ponieważ powierzchnia plaży to aż 400 000m2, jest to o około 5 razy więcej niż powierzchnia zajmowana przez mieszkańców.  400 000 : 80 000 = 5

9

10  Potrzebne dane:  Ilość samochodów zarejestrowanych w Świnoujściu: 15 000  Średnia długość samochodu osobowego: 4m  Łączna długość wszystkich dróg: 150 km  Długość drogi na prom Karsibór: 6 km

11  Liczbę samochodów mnożymy przez ich długość.

12  15 000 x 4m = 60 000m (długość kolejki utworzonej przez wszystkie samochody)  Odpowiedź:  Samochody zarejestrowane w Świnoujściu utworzą kolejkę długości 62 000m, więc nie zmieszczą się na drodze dojazdowej na prom Karsibór, jednak zmieściłyby się na drogach miasta.

13  To już niestety koniec naszej prezentacji. Mamy nadzieję, że was zaciekawiła. Naszym celem było przybliżenie wam Enrica Fermiego – jego postaci i zadań. Do zobaczenia!


Pobierz ppt " Natalia Mętalewicz  Monika Zawistowska Mam nadzieję, że się wam spodoba ;) Musimy się postarać!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google