Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podniebne bohaterstwo Dywizjonu 303

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podniebne bohaterstwo Dywizjonu 303"— Zapis prezentacji:

1 Podniebne bohaterstwo Dywizjonu 303

2 To i owo o Arkadym Fiedlerze
Arkady Fiedler urodził się r. w Poznaniu, a zmarł r. w Puszczykowie. Zaskoczony tym, że nikt jeszcze nie opublikował wspaniałych wyczynów polskich lotników, we wrześniu 1940r. otrzymawszy rozkaz od generała Sikorskiego, rozpoczął pisanie szerszego sprawozdania z pola walki, któremu nadał tytuł „Dywizjon 303”

3 Jan Zumbach Urodził się 14 kwietnia 1915r. w Ursynowie koło Warszawy. Jan Zumbach zmarł 3 stycznia 1986 we Francji, został pochowany w Polsce na Cmentarzu Powązkowskim. Jest autorem książki biograficznej "Ostatnia walka".

4 Witold Urbanowicz Urodził się 30 marca 1908r. a zmarł 17 sierpnia 1996r. Był polskim lotnikiem, asem myśliwskim, generałem brygady lotnictwa polskiego, pamiętnikarz, dowódca Dywizjonu 303. Witold Urbanowicz zasłynął jako dowódca najlepszego dywizjonu myśliwskiego który walczył w Bitwie o Anglię. Z wynikiem 15 pewnych i jednego prawdopodobnego zestrzelenia jako jedyny Polak znalazł się w pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych pilotów alianckich tej bitwy. Urbanowicz został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari, brytyjskim Distinguished Flying Cross i wieloma innymi polskimi, brytyjskimi, amerykańskimi i chińskimi orderami wojskowymi. Opublikował kilka książek, poświęconych wspomnieniom z wojny ("Początek jutra", Kraków 1966, "Świt zwycięstwa", Kraków 1971, "Ogień nad Chinami"). W 2006 roku Szkoła Podstawowa w Olszance przyjęłą imię generała.

5 Mirosław Ferić Urodził się 17 czerwca w Travniku w Bośni i Hercegowinie(nie był polakiem), a zmarł 14 lutego 1942 w Northolt w Wielkiej Brytanii. Był polskim lotnikiem. Urodzony w rodzinie mieszanej, ojciec był Jugosławianinem, a matka Polką. Od 1919 mieszkał w Polsce. Po przybyciu do Wielkiej Brytanii walczył w szeregach Dywizjonu 303, gdzie należał do najskuteczniejszych pilotów. Zginął w nieszczęśliwym wypadku na lotnisku Dywizjonu 303 w Northolt.

6 Kazimierz Daszewski Jan Kazimierz Daszewski urodził się 5 kwietnia 1916 r. w Kijowie. Podporucznik Daszewski, czyli tak zwany Długi Joe, był właściwie zagadką dla wszystkich. Krył w sobie różne niespodzianki i ludzie w sądach o nim łatwo się mylili. Podczas służby w dywizjonie 303 por. Jan Kazimierz Daszewski odbył 90 lotów bojowych, z czego 39 nad Francją w czasie 62 godzin, 41 nad Anglią w czasie 51 godzin i 10 nad konwojami w czasie 14 godzin. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych po raz czwarty dnia 25 czerwca 1942 r. Zmarł 3 kwietnia 1942 r.

7 Główne operacje Bitwa o Anglię Ofensywa myśliwska nad Francją
Obrona ujścia rzeki Mersey Rajd na Dieppe Osłona konwojów Alianckie naloty na Niemcy "Overlord" "Big Ben" Udział w inwazji na Niemcy

8 Dowódcy Ronald Gustave Kellett Adam Kowalczyk Zdzisław Krasnodębski
 Witold Urbanowicz  Zdzisław Henneberg  Jan Leszczyński  Tadeusz Arentowicz  Wacław Łapkowski Jerzy Jankiewicz  Wojciech Kołaczkowski  Walerian Żak  Jan Zumbach  Zygmunt Witymir Bieńkowski Jan Falkowski Tadeusz Koc Bolesław Drobiński Witold Łokuciewski

9 Upamiętnienie Dzieje dywizjonu 303 w czasie Bitwy o Anglię opisał w książce Dywizjon 303 Arkady Fiedler, książka ta miała liczne wydania krajowe i zagraniczne (po angielsku i portugalsku). Imię Dywizjonu nosi także osiedle mieszkaniowe w Krakowie, hufiec harcerski Łask, gimnazjum w Stepnicy, szkoła podstawowa w Śleszowicach i liczne ulice. W 70. rocznicę Bitwy o Anglię Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało w Parlamencie Europejskim wystawę „Battle of Britain” poświęconą pilotom z Dywizjonu 303. W IPN przygotowano także planszową historyczną grę edukacyjną "303". Została ona opublikowana w języku polskim, czeskim i angielskim (również w wersji on-line). Szwedzki zespół metalowy Sabaton, dowiedziawszy się o dywizjonie 303 napisał piosenkę pt. "Aces in exile". W roku 2005 ukazała się nakładem Wydawnictwa A.M.F. Plus Group książka pt. "Sprawa Honoru - Dywizjon 303 Kościuszkowski" autorstwa Lynn Olson i Stanleya Cloud, która prócz dokumentacji działań dywizjonu zawiera liczne spostrzeżenia odnoszące się do drugowojennej historii Polski. 19 września 2011 roku w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera odsłonięto wierną replikę myśliwca Hawker Hurricane Mk I (skala 1:1) pomalowanego w barwach samolotu Witolda Urbanowicza, dowódcy dywizjonu 303.

10

11 9.Przygoda porucznika Zumbacha.
Plan wydarzeń 1.Początek Bitwy o Brytanię. 2.Pierwsza akcja polskich myśliwców. 3.Dowód przyjaźni. 4.Zwycięstwo sierżanta Karubina. 5.Zaskakujące sukcesy Dywizjonu Starcie z Dornierami. 7.Zaskoczenie porucznika Urbanowicza. 8.Podporucznik Daszewski w niebezpieczeństwie. 9.Przygoda porucznika Zumbacha.

12 10. Sierżant Wünsche w niebezpieczeństwie. 11. Kolejny sukces. 12
10. Sierżant Wünsche w niebezpieczeństwie. 11.Kolejny sukces. 12.Taniec śmierci wroga. 13.Historia sierżanta Frantiszka. 14.Zasługi obsługi naziemnej. 15.Triumf Witolda Urbanowicza. 16.Obalone mity. 17.Decydująca walka. 18.Ostateczna klęska Luftwaffe. 19.Uznanie dla Polaków.

13 Polscy bohaterowie

14 Łukasz Szczygielski Daniel Gordzielewski
Opracowali Łukasz Szczygielski Daniel Gordzielewski


Pobierz ppt "Podniebne bohaterstwo Dywizjonu 303"

Podobne prezentacje


Reklamy Google