Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mózg limbiczny a kora nowa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mózg limbiczny a kora nowa"— Zapis prezentacji:

1 Mózg limbiczny a kora nowa
Równowaga między ciałem a umysłem Mózg limbiczny to najstarsza ewolucyjnie część mózgu powiązana z reakcjami układu autonomicznego. Ma bezpośredni wpływ na ciało. Kiedy mówimy o podświadomości to mamy na myśli właśnie tę część mózgu. Kora nowa to siedziba wszelkich procesów poznawczych, zawiaduje motywacją,wyznacza cele i zadania,jest ośrodkiem zmysłów. Jeśli chcemy dobrze funkcjonować musimy doprowadzić do równowagi obu części mózgu.

2 Układ sercowo-mózgowy
Serce dysponuje osobną,na wpół niezależną siecią neuronową (mały mózg). Serce produkuje dodatkowe hormony. W miarę potrzeb wydziela własną rezerwę -adrenaliny, gdy potrzebuje być na max obrotach. -hormonu antydiuretycznego regulującego ciśnienie krwi -oksytocyny,hormonu miłości i przytulania. Wszystkie te hormony oddziałują bezpośrednio na mózg Serce przenosi na cały organizm zmiany swojego silnego pola magnetycznego. Rola serca w języku emocji jest ogromna,serce naprawdę przeżywa. A gdy reaguje ma wpływ na cały organizm, począwszy od mózgu.

3 Autonomiczny układ nerwowy
Ta część układu nerwowego, która reguluje funkcjonowanie wszystkich organów a wymyka się kontroli umysłu. Związek między mózgiem emocjonalnym a mózgiem serca jest kluczem do inteligencji emocjonalnej. Ucząc się kontrolować serce uczymy się współpracować z mózgiem emocjonalnym czyli limbicznym. AUN jest zbudowany z dwóch części: Układ współczulny( sympatyczny) kontroluje reakcję walki i ucieczki , przyspiesza czynność serca. (Aktywizuje,uwalnia adrenalinę i noradrenalinę) Układ przywspółczulny( parasympatyczny) Jest układem hamującym,spowalnia czynność serca,towarzyszy stanom odprężenia i relaksu. Uwalnia acetylocholinę. Stan równowagi organizmu wymaga stałej niezakłóconej pracy obu układów.

4 Rysunek C

5 Problemy zdrowotne a mózg limbiczny
Wszelkie problemy zdrowia fizycznego i psychicznego polegają na braku dostępu do informacji zawartych w mózgu limbicznym. Bardzo trudno za pomocą rozumu wpłynąć na mózg limbiczny ponieważ jego odzwierciedlenie to nasze ciało. Poprzez ciało łatwiej dostaniemy się do prawdziwych emocji, które być może zostały wyparte lub wydaje się, że zostały oswojone w trakcie psychoterapii. Dotarciu do naszych emocji pomóc mogą terapie manualne,biofeedback, metoda odczulania za pomocą ruchu gałek ocznych. Umiarkowany wysiłek fizyczny kładący nacisk na stymulację prawej i lewej strony ciała itp. Mózg limbiczny jako najwcześniejsza ewolucyjnie część mózgu ma za zadanie utrzymać nas przy życiu wydatkowując jak najmniej energii, dlatego zmiana jest taka trudna. musimy przekonać mózg, że warto zainwestować dodatkową energię w zmianę,która przyniesie nam korzyść odroczoną.

6 Zmienność rytmu serca Obydwie części AUN powinny być w stanie równowagi więc bezustannie przyspieszają i zwalniają akcję serca, dlatego odstępy miedzy kolejnymi uderzeniami serca nie są identyczne (elastyczność reakcji). Ilość uderzeń na minutę zmienia się w zależności od sytuacji.W stanie niepokoju przyspiesza,w stanie odprężenia zwalnia.(Gdy serce bije równo jest to oznaka śmiertelnego niebezpieczeństwa( KTG u płodu). Pod wpływem przyjemnych myśli lub zdarzeń zmniejsza się ilość uderzeń na minutę, wykres staje się łagodny. Wzrasta stopień koherencji miedzy sercem a całym organizmem zmniejsza się stopień chaotyczności. Zmienność rytmu serca jest największa w okresie ponoworodkowym i zmniejsza się o ok.3 procent rocznie. Szybciej u ludzi ,którzy nie korzystają z" hamulca" czyli układu przywspólczulnego. Obniżona zmienność rytmu serca objawia się poprzez choroby cywilizacyjne.

7 Koherencja rytmu serca
Stanowi koherencji sprzyjają pozytywne emocje. Stan koherencji serca prowadzi do ograniczonego wydatkowania energii.Życie w zgodzie z sobą powoduje stan wewnętrznej harmonii czyli zachowania równowagi energetycznej. Koherencja rytmu serca wpływa na inne rytmy fizjologiczne tj. oddech i ciśnienie krwi. Poprzez oddech najłatwiej regulować stan koherencji. Stan ten odczuwamy jako taki w którym proces myślenia jest niezakłócony,z łatwością odnajdujemy właściwe słowa,nasze ruchy są energiczne i precyzyjne,jesteśmy elastyczni w działaniu. ( stan luzu w samochodzie) Nie tracimy energii na zbędne ruchy i działania.

8 Uzyskiwanie koherencji rytmu serca
-skieruj uwagę ku swemu wnętrzu -wyłącz się ze swiata zewnętrznego -zaczerpnij dwa głębokie oddechy, by uruchomić układ przywspółczulny -skup się na pełnym oddechu od wdechu do wydechu -następny wdech powinien nastąpić naturalnie -przenieś uwagę na klatkę piersiowa w miejscu, gdzie znajduje się serce -wyobraź sobie,że oddychasz przez serce i każdym oddechem dostarczasz mu tlenu i pozbawiasz niepotrzebnego balastu Włącz się w uczucie ciepła i odprężenia, wspomagaj to doznanie myślą i oddechem.

9 Oddychanie przeponowe
Przepona wykonuje ok. 80% pracy związanej z oddychaniem. Przepływ krwi w dolnej części płuc w pobliżu przepony wynosi ponad litr na minutę. W szczytach płuc zaledwie dziesiątą część litra. Oddychając płytko,dotleniamy tylko tę część krwi ( 100 ml na minutę) Przepona to mięsień w kształcie odwróconej misy, znajdujący się między klatką piersiową a jamą brzuszną.kiedy unosi się w górę i w dół działa jak tłok wytwarza różnicę ciśnień wewnątrz klatki piersiowej.

10 Korzyści z oddychania przeponowego
- Obniżenie czystości akcji serca - zwiększenie wydajności płuc -podniesienie tolerancji wysiłku - lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych -wzmacnianie systemu nerwowego czyli redukcja stresu - rozluźnianie ciała

11 Biofeedback a koherencja serca
Fakt wywołania pozytywnej emocji powoduje przesunięcie zmienności serca do fazy koherencji, która znajduje natychmiast odbicie w mózgu emocjonalnym i wprowadza organizm w stan równowagi. Jest to dobre dla organizmu, więc mózg emocjonalny odpowiada na tę informację utrwaleniem koherencji rytmu serca. Koherencja między sercem a mózgiem stabilizuje AUN i prowadzi do równowagi w układzie współczulnym i przywspółczulnym Po osiągnięciu stanu równowagi jesteśmy w optymalnej sytuacji, żeby poradzić sobie z każdym zadaniem.

12 Rodzaje równowagi


Pobierz ppt "Mózg limbiczny a kora nowa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google