Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDROWE BICIE SERCA OCZAMI SERCA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDROWE BICIE SERCA OCZAMI SERCA."— Zapis prezentacji:

1 ZDROWE BICIE SERCA OCZAMI SERCA

2 POWITANIE SERDUSZKA Cześć! To ja, Twoje serce! Nie wiem, czy mnie pamiętasz, ale codziennie biję po lewej stronie Twojej klatki piersiowej. Jeśli się dobrze skupisz, na pewno mnie usłyszysz. Jesteś taki zaganiany, że chyba nie zwracasz na mnie uwagi… Chcę Ci uświadomić, że musisz o mnie dbać – od tego zależy Twoje dalsze życie!

3 BUDOWA SERCA Tak czuję, że nie za dobrze mnie znasz. Opowiem Ci jak działam i jak jestem zbudowany. Otóż codziennie przepompowuję Twoją krew i rozprowadzam ją po całym organizmie. Jestem czterodziałowe, co oznacza że zawieram dwa przedsionki i dwie komory. Poszczególne moje części są od siebie oddzielone zastawkami i przegrodami.

4 BUDOWA SERCA Między lewym przedsionkiem a lewą komorą znajduje sie zastawka dwudzielna, natomiast między prawym przedsionkiem a prawą komorą zastawka trójdzielna. Na granicy komór i wychodzących z nich pnia płucnego i aorty posiadam zastawki półksiężycowate. Zastawki otwierają się w jednym kierunku, co zapewnia jednokierunkowy przepływ krwi przeze mnie.

5 BUDOWA SERCA

6 Przedstawię Ci teraz 5 najważniejszych zasad, jak masz o mnie dbać.
MAGICZNA PIĄTKA Przedstawię Ci teraz 5 najważniejszych zasad, jak masz o mnie dbać.

7 NIE PAL! Najbardziej szkodliwymi dla zdrowia składnikami dymu papierosowego są nikotyna i tlenek węgla. Powodują przyspieszenie częstości pracy serca i podwyższają ciśnienie tętnicze. (Jestem wtedy wykończony!). W rezultacie przyczyniają się do występowania zaburzeń mojego rytmu i skurczu tętnic wieńcowych. Uszkadzają śródbłonek naczyń tętniczych, co przyczynia się do tworzenia się w nich zmian miażdżycowych.

8 RUSZAJ SIĘ! Systematyczny ruch fizyczny wywiera korzystny wpływ na układ krążenia. Zwiększa kurczliwość mięśnia sercowego, zwiększa przepływ krwi przez tętnice, obniża wysokość ciśnienia tętniczego, hamuje rozwój miażdżycy, cholesterolu całkowitego i LDL, a podwyższa poziom HDL cholesterolu, który chroni przed występowaniem miażdżycy. Ruszaj się! Nie siedź przed komputerem całymi dniami!

9 RUCH TO ZDROWIE!

10 ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO! Ograniczaj pokarmy złożone z tłuszczów zwierzęcych, bogate w cholesterol i cukry proste. Zastępuj je przez tłuszcze roślinne i pochodzące z ryb oraz przez wolno wchłaniające się węglowodany. Niedobrze, gdy zamiast naturalnych produktów spożywasz żywność przetworzoną, pozbawioną błonnika. Posiłki z półproduktów oraz gotowych mrożonych dań są bowiem bardzo kaloryczne.

11 TAK! JEDZ BARDZO CZĘSTO NIE! TZN. BARDZO RZADKO VS.

12 DBAJ O WAGĘ! Nadmiar kilogramów ma bardzo negatywny wpływ na stan Twojego zdrowia – powoduje zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu. Osoby otyłe – w porównaniu ze szczupłymi – zazwyczaj mają we krwi wyższe stężenie cholesterolu całkowitego, jego frakcji LDL i trójglicerydów, (to bardzo bardzo źle) a niższe tzw. dobrego cholesterolu (HDL).

13 KONTROLUJ CIŚNIENIE! Dlaczego nadmiar soli jest niezdrowy? Zwiększając objętość krwi i podwyższając opór przepływu krwi w naczyniach, podwyższa ciśnienie tętnicze. Możesz temu zapobiec, przestrzegając norm spożywania soli. Obecnie uważa się, że nie powinno się zjadać więcej niż 6 gramów na dobę. Badaj ciśnienie parę razy w tygodniu. Średnie dobre ciśnienie to 120/80.

14 Aby sprawdzić, czy Twoja waga jest prawidłowa, skorzystaj ze wzoru na BMI.

15 Swój wynik sprawdź w tabeli…
Niedowaga < 18,5 Waga w normie 18,5 - 24,9 Nadwaga ,9 Otyłość stopnia I ,9 Otyłość stopnia II 35, ,99 Otyłość stopnia III > 40

16 POŻEGNANIA PRZYSZEDŁ CZAS…
Jeśli skrupulatnie będziesz przestrzegał tych zasad, Twoje życie może wydłużyć się do 85 lat!!! Powodzenia w walce z samym sobą  Dbaj o mnie, proszę…

17 Bibliografia 1. „Dieta a choroby serca” Scharffenberg J, Wyd
Bibliografia 1. „Dieta a choroby serca” Scharffenberg J, Wyd. Źródła Życia 2. „Zdrowe serce dzięki diecie”, Wyd. Reader’s Digest. 3. „Puls Życia 2” Jefimow M, Wyd. Nowa Era 4. „Biologia 1” Skirmuntt G, Łaszczyca M, Wyd. Operon 5. „Choroby serca i układu krążenia” Galler C. Wyd. MedPharm.

18 Dziękuję za uwagę! Przedstawiła: Dubaj Anna kl. IIa


Pobierz ppt "ZDROWE BICIE SERCA OCZAMI SERCA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google