Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„ZIELONY HOTEL” = EKO - HOTEL

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„ZIELONY HOTEL” = EKO - HOTEL"— Zapis prezentacji:

1 „ZIELONY HOTEL” = EKO - HOTEL

2 EKO czyli bliżej natury
Ekologiczna żywność Ekologiczne kosmetyki Ekologiczne zabawki Eko- Hotele Eko- Podróże

3 EKO czyli bliżej natury
Słowo „EKO” jest po prostu trendy – ma coraz więcej zwolenników i jest świetnym sposobem na przyciągnięcie potencjalnych klientów. Nieważne, czy ludzie korzystają z eko-produktów i usług tylko ze względu na panującą modę, czy też ze względu na swoje przekonania, wszelkie ekologiczne inicjatywy zdecydowanie warto popierać.

4 Z czym powszechnie kojarzymy ekologiczny wypoczynek?
Piesze bądź rowerowe wycieczki. Pyszne, zdrowe jedzenie – najlepiej z przydomowego ogródka. Namioty - są przecież najbardziej ekologicznym noclegiem, jaki możemy znaleźć.

5 Problem polega na tym, że nie każdy miłośnik natury stworzony jest do biwakowania. Czasami po prostu chcemy spać w miłym i ciepłym pokoju; w wygodnym łóżku z delikatną pościelą. Czasami chcemy mieć do dyspozycji w pełni wyposażoną łazienkę z bieżącą, ciepłą wodą. I nie ma w tym nic złego! Zwłaszcza, jeśli jako miejsce naszego noclegu wybierzemy jeden z eko-hoteli.

6 Czym są EKO - HOTELE? To obiekty, w których szczególną wagę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego. Bardzo często wykorzystuje się w nich odnawialne źródła energii. W krajach południowych, w których dawka promieniowania słonecznego jest naprawdę wysoka, stosowane są kolektory. Podgrzewają one wodę, ograniczając w ten sposób zużycie energii konwencjonalnej. Oprócz kolektorów słonecznych popularne są również geotermalne pompy ciepła oraz wiatraki.

7 Czym są EKO - HOTELE? Jeśli mówimy o zużyciu energii, absolutnym musem są oczywiście energooszczędne żarówki w pokojach. Dodatkowo goście podczas swojego pobytu zachęcani są do gaszenia światła oraz wyłączania sprzętów elektronicznych, kiedy z nich nie korzystają.

8 Czym są EKO - HOTELE? „Zielone hotele” to także ekologiczny wystrój i wyposażenie. Większość tego typu obiektów zbudowana jest z przyjaznych środowisku naturalnych surowców i materiałów, często pozyskiwanych w ramach recyklingu (nawet tak zaskakujących jak rury kanalizacyjne).  Bioarchitektura to także wykorzystanie lokalnego drewna, słomy, gliny oraz kamienia.

9 Czym są EKO - HOTELE? W pokojach królują organiczna pościel oraz ręczniki, których w przeciwieństwie do „normalnych” hoteli, nie zmienia się przy każdym sprzątaniu pokoju. Goście mogą poinformować pokojówkę, kiedy życzą sobie, aby pościel bądź ręczniki zostały wymienione.

10 Czym są EKO - HOTELE? Sprzątanie pokoju to także stosowanie odpowiednich środków czystości. Jak zapewne nietrudno się domyśleć, eko-hotele stawiają na środki naturalne, organiczne i przyjazne dla środowiska. Po co używać chemicznych produktów, jeśli w wielu przypadkach można z łatwością zastąpić je ekologicznymi?

11 Czym są EKO - HOTELE? W eko - hotelach zwraca się również szczególną uwagę na posiadanie nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Próżno tutaj szukać kineskopowych odbiorników telewizyjnych – zastępują je energooszczędne telewizory LCD lub LED. Podobnie wygląda zaopatrzenie hotelowej kuchni, recepcji oraz wszystkich innych pomieszczeń, w których niezbędne są urządzenia RTV i AGD.

12 Czym są EKO - HOTELE? Poruszając temat kuchni, nie sposób nie wspomnieć o organicznym jedzeniu. Nowoczesne eko - hotele starają się zapewniać swoim gościom produkty jak najwyższej jakości. Z tego względu, kiedy tylko jest to możliwe, sięga się po żywność ekologiczną  i wyprodukowaną przez lokalnych producentów. W ten sposób ogranicza się niepotrzebny transport. A jak powszechnie wiadomo, każdy kilometr mniej to mniejsza emisja groźnych dla środowiska spalin.

13 Czym są EKO - HOTELE? Niezmiernie istotną w przypadku eko - hoteli rzeczą jest segregacja odpadów. Zarówno w pokojach, jak i w hotelowym holu możemy zastać specjalne pojemniki i kosze, umożliwiające wszystkim gościom segregowanie śmieci. Kto wie, może osoby, które nie są przyzwyczajone do wykonywania tego typu czynności, po powrocie z zielonych wakacji zaczną je stosować we własnych domach?

14 Jak to w hotelu - tutaj większość rzeczy robią za nas.
EKO - HOTELE to nowa moda w branży turystycznej. Powstają w coraz to większej liczbie państw (można je znaleźć również w Polsce), zatem każdy może wybrać coś dla siebie. Z całą pewnością oferują turystom zupełnie nowy rodzaj wypoczynku i zakwaterowania.  W eko - hotelach mamy szansę poczuć się jak we własnym domu. Z tą jednak różnicą, że w domu każdy z nas ma swoje obowiązki. A w hotelu? Jak to w hotelu - tutaj większość rzeczy robią za nas. Hotele, które chcą oficjalnie nazywać się ekologicznymi powinny mieć "zielony" certyfikat Green Globe.

15 Kryteria jakie musi spełnić hotel, aby otrzymać certyfikat GREEN GLOBE:
rozwijać i utrzymać jak najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska wspierać lokalną gospodarkę i społeczność współpracować tylko z takimi dostawcami, którzy sami zachowują ekologiczną postawę wziąć odpowiedzialność za wszelkie nieczystości, jakie mogą trafić do środowiska.

16 Certyfikat CZYSTA TURYSTYKA
Certyfikat przyznawany hotelom, hostelom, pensjonatom i domom gościnnym, które przez wdrożenie oszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań, chcą obniżyć koszty eksploatacji, podnieść jakość oferowanych usług i zwiększyć swoją konkurencyjność.

17 Certyfikat CZYSTA TURYSTYKA
Korzyści: wiarygodne potwierdzenie spełniania parametrów ważnych ekologicznie, obniżenie kosztów działalności, dzięki bardziej racjonalnej gospodarce surowcami, energią, wodą i odpadami, wzrost konkurencyjności dzięki wdrożeniom technicznym i technologicznym, pozwalającym na sprawniejsze zarządzanie organizacją, środowiskiem i pracownikami, wizerunek organizacji przyjaznej dla środowiska, udział w inicjatywie wymiany doświadczeń, wykorzystania potencjału współpracy i wzajemnej promocji (marketing ekologiczny), wzrost świadomości ekologicznej pracowników oraz klientów organizacji.

18 Certyfikat Czysta Turystyka przyznawany jest w systemie trzystopniowym
Certyfikat Czysta Turystyka przyznawany jest w systemie trzystopniowym. W zależności od poziomu zaangażowania w działania na rzecz ochrony środowiska i turystyki zrównoważonej firmy mogą ubiegać się o przyznanie: Certyfikatu Czysta Turystyka I stopnia, Certyfikatu Czysta Turystyka II stopnia, Certyfikatu Czysta Turystyka III stopnia.

19 Certyfikat Czysta Turystyka I stopnia, przeznaczony dla firm, które spełniają wymogi prawne w zakresie ochrony środowiska, prowadzą monitoring swojego oddziaływania na środowisko oraz podejmują działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii; Certyfikat Czysta Turystyka II stopnia, przeznaczony dla firm, które spełniają kryteria Certyfikatu I stopnia oraz podejmują systematyczne działania mające na celu efektywne zarządzanie energią, wodą i odpadami, prowadzące do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko oraz minimalizacji kosztów w firmie (istotne jest również angażowanie się firmy w promocję lokalnej kultury i tradycji); Certyfikat Czysta Turystyka III stopnia, przeznaczony dla firm, które spełniają wymogi Certyfikatu I i II stopnia, wdrażają bardziej zaawansowane rozwiązania, żeby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko (termomodernizacja obiektu, instalacja urządzeń ograniczających zużycie wody, energii), a także prowadzą edukację pracowników i turystów oraz rozpowszechniają swoje "dobre praktyki".

20 Certyfikat CZYSTA TURYSTYKA

21

22

23 ANKIETA „Zielony Hotel”

24 Wyniki ankiety „Zielony Hotel” przeprowadzonej w pensjonacie „Haus am Hochwald” w Turyngii

25 ENERGIA Nie zauważyłyśmy aby w pensjonacie były przeprowadzane regularne pomiary zużycia energii energetycznej. Obiekt jest wyposażony w: energooszczędne żarówki okna plastikowe automatyczne wyłączniki światła Budynek nie jest ocieplony z zewnątrz. W pensjonacie nie ma termoregulatorów. W budynku jest zastosowana regulacja grzejników. Pensjonat nie jest wyposażony w elektroniczny system oszczędzania energii oparty na kartach z chipem.

26 WODA Nie zauważyłyśmy, żeby w pensjonacie:
były prowadzone regularne pomiary zużycia wody stosowano biodegradowalne środki czystości Były urządzenia ograniczające zużycie wody

27 ODPADY W pensjonacie odpady są segregowane.
Nie stosują opakowań jednorazowego użytku.

28 LOKALNE DZIEDZICTWO PRZYRODNICZE I KULTUROWE
PENSJONAT: Udziela podstawowe informacje o regionie oraz jego walorach przyrodniczych i kulturowych. Propaguje aktywne formy wypoczynku, np. turystyki pieszej lub rowerowej. Nie prowadzi sprzedaży lokalnych pamiątek wyrobów itp. Zatrudnia lokalnych mieszkańców. Korzysta z lokalnych produktów spożywczych.

29 EDUKACJA EKOLOGICZNA PENSJONAT:
Nie ma przygotowanych ulotek informacyjnych, np. na temat zmiany ręczników i pościeli. Nie ma informacji na temat zdrowej żywności. Promuje lokalną kulturę i tradycję.

30 WNIOSKI Pensjonat spełnia warunki, aby uzyskać certyfikat czystej turystyki I stopnia. Należałoby prowadzić regularne pomiary zużycia wody i energii oraz zastosować urządzenia ograniczające zużycie wody np. perlatory.

31 WYKONAŁY: Dorota Kandziora Agnieszka

32 Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji


Pobierz ppt "„ZIELONY HOTEL” = EKO - HOTEL"

Podobne prezentacje


Reklamy Google