Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZIELONY HOTEL = EKO - HOTEL. Ekologiczna żywność Ekologiczne kosmetyki Ekologiczne zabawki Eko- Hotele Eko- Podróże.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZIELONY HOTEL = EKO - HOTEL. Ekologiczna żywność Ekologiczne kosmetyki Ekologiczne zabawki Eko- Hotele Eko- Podróże."— Zapis prezentacji:

1 ZIELONY HOTEL = EKO - HOTEL

2 Ekologiczna żywność Ekologiczne kosmetyki Ekologiczne zabawki Eko- Hotele Eko- Podróże

3 Słowo EKO jest po prostu trendy – ma coraz więcej zwolenników i jest świetnym sposobem na przyciągnięcie potencjalnych klientów. Nieważne, czy ludzie korzystają z eko- produktów i usług tylko ze względu na panującą modę, czy też ze względu na swoje przekonania, wszelkie ekologiczne inicjatywy zdecydowanie warto popierać.

4 Piesze bądź rowerowe wycieczki. Pyszne, zdrowe jedzenie – najlepiej z przydomowego ogródka. Namioty - są przecież najbardziej ekologicznym noclegiem, jaki możemy znaleźć.

5 Problem polega na tym, że nie każdy miłośnik natury stworzony jest do biwakowania. Czasami po prostu chcemy spać w miłym i ciepłym pokoju; w wygodnym łóżku z delikatną pościelą. Czasami chcemy mieć do dyspozycji w pełni wyposażoną łazienkę z bieżącą, ciepłą wodą. I nie ma w tym nic złego! I nie ma w tym nic złego! Zwłaszcza, jeśli jako miejsce naszego noclegu wybierzemy jeden z eko-hoteli.

6 To obiekty, w których szczególną wagę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego. Bardzo często wykorzystuje się w nich odnawialne źródła energii. W krajach południowych, w których dawka promieniowania słonecznego jest naprawdę wysoka, stosowane są kolektory. Podgrzewają one wodę, ograniczając w ten sposób zużycie energii konwencjonalnej. Oprócz kolektorów słonecznych popularne są również geotermalne pompy ciepła oraz wiatraki.pompy ciepła

7 Jeśli mówimy o zużyciu energii, absolutnym musem są oczywiście energooszczędne żarówki w pokojach. Dodatkowo goście podczas swojego pobytu zachęcani są do gaszenia światła oraz wyłączania sprzętów elektronicznych, kiedy z nich nie korzystają.

8 Zielone hotele to także ekologiczny wystrój i wyposażenie. rury kanalizacyjne Większość tego typu obiektów zbudowana jest z przyjaznych środowisku naturalnych surowców i materiałów, często pozyskiwanych w ramach recyklingu (nawet tak zaskakujących jak rury kanalizacyjne). Bioarchitektura to także wykorzystanie lokalnego drewna, słomy, gliny oraz kamienia.

9 W pokojach królują organiczna pościel oraz ręczniki, których w przeciwieństwie do normalnych hoteli, nie zmienia się przy każdym sprzątaniu pokoju. Goście mogą poinformować pokojówkę, kiedy życzą sobie, aby pościel bądź ręczniki zostały wymienione.

10 Sprzątanie pokoju to także stosowanie odpowiednich środków czystości. Jak zapewne nietrudno się domyśleć, eko-hotele stawiają na środki naturalne, organiczne i przyjazne dla środowiska. Po co używać chemicznych produktów, jeśli w wielu przypadkach można z łatwością zastąpić je ekologicznymi?

11 W eko - hotelach zwraca się również szczególną uwagę na posiadanie nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Próżno tutaj szukać kineskopowych odbiorników telewizyjnych – zastępują je energooszczędne telewizory LCD lub LED. Podobnie wygląda zaopatrzenie hotelowej kuchni, recepcji oraz wszystkich innych pomieszczeń, w których niezbędne są urządzenia RTV i AGD.

12 Poruszając temat kuchni, nie sposób nie wspomnieć o organicznym jedzeniu. Nowoczesne eko - hotele starają się zapewniać swoim gościom produkty jak najwyższej jakości. Z tego względu, kiedy tylko jest to możliwe, sięga się po żywność ekologiczną i wyprodukowaną przez lokalnych producentów. W ten sposób ogranicza się niepotrzebny transport. A jak powszechnie wiadomo, każdy kilometr mniej to mniejsza emisja groźnych dla środowiska spalin.

13 Niezmiernie istotną w przypadku eko - hoteli rzeczą jest segregacja odpadów. Zarówno w pokojach, jak i w hotelowym holu możemy zastać specjalne pojemniki i kosze, umożliwiające wszystkim gościom segregowanie śmieci. Kto wie, może osoby, które nie są przyzwyczajone do wykonywania tego typu czynności, po powrocie z zielonych wakacji zaczną je stosować we własnych domach?

14

15 rozwijać i utrzymać jak najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska wspierać lokalną gospodarkę i społeczność współpracować tylko z takimi dostawcami, którzy sami zachowują ekologiczną postawę wziąć odpowiedzialność za wszelkie nieczystości, jakie mogą trafić do środowiska.

16 Certyfikat przyznawany hotelom, hostelom, pensjonatom i domom gościnnym, które przez wdrożenie oszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań, chcą obniżyć koszty eksploatacji, podnieść jakość oferowanych usług i zwiększyć swoją konkurencyjnoś ć.

17 Korzyści: wiarygodne potwierdzenie spełniania parametrów ważnych ekologicznie, obniżenie kosztów działalności, dzięki bardziej racjonalnej gospodarce surowcami, energią, wodą i odpadami, wzrost konkurencyjności dzięki wdrożeniom technicznym i technologicznym, pozwalającym na sprawniejsze zarządzanie organizacją, środowiskiem i pracownikami, wizerunek organizacji przyjaznej dla środowiska, udział w inicjatywie wymiany doświadczeń, wykorzystania potencjału współpracy i wzajemnej promocji (marketing ekologiczny), wzrost świadomości ekologicznej pracowników oraz klientów organizacji.

18 Certyfikat Czysta Turystyka przyznawany jest w systemie trzystopniowym. W zależności od poziomu zaangażowania w działania na rzecz ochrony środowiska i turystyki zrównoważonej firmy mogą ubiegać się o przyznanie: Certyfikatu Czysta Turystyka I stopnia, Certyfikatu Czysta Turystyka II stopnia, Certyfikatu Czysta Turystyka III stopnia.

19 Certyfikat Czysta Turystyka I stopnia, przeznaczony dla firm, które spełniają wymogi prawne w zakresie ochrony środowiska, prowadzą monitoring swojego oddziaływania na środowisko oraz podejmują działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii; Certyfikat Czysta Turystyka II stopnia, przeznaczony dla firm, które spełniają kryteria Certyfikatu I stopnia oraz podejmują systematyczne działania mające na celu efektywne zarządzanie energią, wodą i odpadami, prowadzące do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko oraz minimalizacji kosztów w firmie (istotne jest również angażowanie się firmy w promocję lokalnej kultury i tradycji); Certyfikat Czysta Turystyka III stopnia, przeznaczony dla firm, które spełniają wymogi Certyfikatu I i II stopnia, wdrażają bardziej zaawansowane rozwiązania, żeby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko (termomodernizacja obiektu, instalacja urządzeń ograniczających zużycie wody, energii), a także prowadzą edukację pracowników i turystów oraz rozpowszechniają swoje "dobre praktyki".

20

21

22

23

24

25 Nie zauważyłyśmy aby w pensjonacie były przeprowadzane regularne pomiary zużycia energii energetycznej. Obiekt jest wyposażony w: energooszczędne żarówki okna plastikowe automatyczne wyłączniki światła Budynek nie jest ocieplony z zewnątrz. W pensjonacie nie ma termoregulatorów. W budynku jest zastosowana regulacja grzejników. Pensjonat nie jest wyposażony w elektroniczny system oszczędzania energii oparty na kartach z chipem.

26 Nie zauważyłyśmy, żeby w pensjonacie: były prowadzone regularne pomiary zużycia wody stosowano biodegradowalne środki czystości Były urządzenia ograniczające zużycie wody

27 W pensjonacie odpady są segregowane. Nie stosują opakowań jednorazowego użytku.

28 PENSJONAT: Udziela podstawowe informacje o regionie oraz jego walorach przyrodniczych i kulturowych. Propaguje aktywne formy wypoczynku, np. turystyki pieszej lub rowerowej. Nie prowadzi sprzedaży lokalnych pamiątek wyrobów itp. Zatrudnia lokalnych mieszkańców. Korzysta z lokalnych produktów spożywczych.

29 PENSJONAT: Nie ma przygotowanych ulotek informacyjnych, np. na temat zmiany ręczników i pościeli. Nie ma informacji na temat zdrowej żywności. Promuje lokalną kulturę i tradycję.

30 Pensjonat spełnia warunki, aby uzyskać certyfikat czystej turystyki I stopnia. Należałoby prowadzić regularne pomiary zużycia wody i energii oraz zastosować urządzenia ograniczające zużycie wody np. perlatory.

31

32 Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji


Pobierz ppt "ZIELONY HOTEL = EKO - HOTEL. Ekologiczna żywność Ekologiczne kosmetyki Ekologiczne zabawki Eko- Hotele Eko- Podróże."

Podobne prezentacje


Reklamy Google