Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonanie: Karolina Kusek Kl. I d

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonanie: Karolina Kusek Kl. I d"— Zapis prezentacji:

1 Wykonanie: Karolina Kusek Kl. I d
Ciężkowice Wykonanie: Karolina Kusek Kl. I d

2 Ciężkowice – miasto w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim
Ciężkowice – miasto w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ciężkowice. W latach miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego. W Roku 1934 zostało pozbawione praw miejskich, ale odzyskało je 1 stycznia 1998 roku. Przez Ciężkowice przebiega droga wojewódzka nr 977 oraz linia kolejowa nr 96.

3 Położenie Położone na Pogórzu Ciężkowickim nad rzeką Biała.
Charakter rolniczo-turystyczny. Według danych z 31 października 2010 miasto ma 4322 mieszkańców.

4 Historia Legendy głoszą, że założycielem miasta był Cieszko, stryj Mieszka I, który wraz z kompanami wędrował przez Małopolskę. Pewnego razu zabłądzili podczas polowania i natknęli się na krainę, która bardzo się im spodobała. Postanowili się tam zatrzymać i zamieszkać. Na cześć Cieszka, swojego wodza, nazwali to miejsce Ciężkowicami. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1125 roku, kiedy umieszczono ją w akcie Idziego z Tuskulum, z którego wynika, że wieś była własnością benedyktynów. Osada została założona w 1288 roku, jednak dopiero 29 lutego 1348 roku Kazimierz III Wielki wydał zezwolenie na lokację miasta.

5 Warto zobaczyć muzeum przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków prezentujące olbrzymią kolekcję ptaków, owadów i trofeów myśliwskich; neogotycki kościół pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja, od 2003 roku Sanktuarium. Znajduje się w nim cudowny obraz Chrystusa Miłosiernego "Ecce Homo", podarowany miastu przez papieża Innocentego XI; klasycystyczny ratusz na rynku; drewniane domy z charakterystycznymi dla tej części Małopolski podcieniami; stojący w centrum rynku posąg św. Floriana – patrona miasta; przydrożne kapliczki wpisane do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Tarnowie; Cmentarze Wojenne nr 137, 138, 139 i 140 z mogiłami żołnierzy I wojny światowej.

6 Skamieniałe miasto Rezerwat przyrody nieożywionej położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim, w pobliżu Ciężkowic (południowa część województwa małopolskiego). Powierzchnia 15,01 ha, utworzony w 1931 (formalnie zatwierdzony 1974).

7 Ratusz Ciężkowicki ratusz został wybudowany w 1836. Mieści się przy północnej stronie rynku. Obecnie jest siedzibą Centrum Kultury.

8 Kapliczka św. Floriana Kapliczka usytuowana jest na w centrum ciężkowickiego rynku, po wschodniej stronie ratusza.  Budowla została zbudowana w 1895 roku, a jej fundatorem był Ignacy Jan Paderewski, ówczesny właściciel majątku w Kąśnej Dolnej. Zbudowano ją z okazji założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowicach.

9 Ciężkowicko – Rożnowski Park Krajobrazowy
Park położony jest w południowo - wschodniej części woj. małopolskiego i zajmuje przeszło 17,5 tys. ha powierzchni. Został utworzony w roku Wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza w Tarnowie.  Obszar parku obejmuje najcenniejsze pod względem przyrodniczym, krajobrazowym oraz kulturowym fragmenty Pogórza Rożnowskiego oraz zachodnią część Pogórza Ciężkowickiego, rozdzielone doliną rzeki Białej.

10

11 O atrakcyjności, a także znacznych walorach naukowych, dydaktycznych i turystycznych Parku decydują: interesująca budowa geologiczna, urozmaicona rzeźba terenu, występowanie cennych, naturalnych zbiorowisk roślinnych, wielu rzadkich i chronionych gatunków roślin i grzybów, licznych źródeł wód mineralnych, bogactwo fauny, niski stopień degradacji środowiska przyrodniczego oraz wiele interesujących zabytków kultury materialnej. 

12

13 Atrakcje turystyczne Atrakcje turystyczne Pogórza Rożnowskiego:  - schronisko turystyczne na Jamnej  - Republika Św. Jacka na Jamnej  - Uroczysko Jamna  - wyciągi narciarskie w Lubince, Siemiechowie i Jastrzębii  - Jeziora Rożnowskie i Czchowskie  - Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Polichtach  - pomniki ku czci żołnierzy AK na Jamnej i Suchej Górze  - cmentarze wojskowe z I Wojny Światowej  - kamieniołom na Górze Wał  - rezerwat "Diable Skały" na Bukowcu  - kościół romański w Tropiu  - "Szlak Drewnianej Architektury Sakralnej"  - Dworek I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej  - źródła i wody siarczkowe w Polichtach

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23 KONIEC


Pobierz ppt "Wykonanie: Karolina Kusek Kl. I d"

Podobne prezentacje


Reklamy Google