Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KAPLICZKI I FIGURY PRZYDROŻNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KAPLICZKI I FIGURY PRZYDROŻNE"— Zapis prezentacji:

1 KAPLICZKI I FIGURY PRZYDROŻNE
ELŻBIETA WIŚNIEWSKA

2 KAPLICZKI I FIGURY PRZYDROŻNE ZMUSZAJĄ DO REFLEKSJI I PYTAŃ
- DLACZEGO SYTUOWANE SĄ NA ROZWIDLENIU DRÓG, WŚRÓD LASÓW I PÓL? - KIEDY I KTO JE POSTAWIŁ I DLACZEGO WŁAŚNIE TU? - KTO SIĘ TU MODLIŁ I MEDYTOWAŁ? - KTO DOSTĘPOWAŁ ŁASKI WIARY, OCZYSZCZENIA I ODRODZENIA?

3 KAPLICZKI I FIGURY PRZYDROŻNE TO :
ODWIECZNY ELEMENT NASZEGO KRAJOBRAZU CZĘŚĆ HISTORII ŚWIADECTWO WIARY SYMBOLE POLSKOŚCI DZIEDZICTWO KULTURY CZĘSTO ZABYTKI ARCHITEKTONICZNE

4 KAPLICZKI I FIGURY BYŁY POŚWIĘCONE NAJCZĘŚCIEJ:
MATCE BOŻEJ I JEZUSOWI

5 KAPLICZKI I FIGURY BYŁY POŚWIĘCONE RÓWNIEŻ:
- PATRONOM CHRONIĄCYM OD OGNIA, ZARAZY, POWODZI, RÓŻNYCH CHORÓB I INNYCH NIESZCZĘŚĆ LUB JAKO DOWÓD WDZIĘCZNOŚCI ZA OTRZYMANE ŁASKI. - WŚRÓD TYCH PATRONÓW ZNAJDZIEMY: ŚW. ANTONIEGO PADEWSKIEGO ( ) ŚW. FRANCISZKA ( ) ŚW. IDZIEGO (?-?) ŚW. JAKUBA APOSTOŁA (?-?) ŚW. JANA NIEPOMUCENA ( ) ŚW. MIKOŁAJA ( ŻYŁ W LATACH lub 352) ŚW. WALENTEGO (ZMARŁ ok.268 roku) ŚW. WAWRZYŃCA (ok )

6 GMINA OBRZYCKO BRĄCZEWO FIGURA MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ POLSKI
ZOSTAŁA UFUNDOWANA I ZBUDOWANA W ROKU PRZEZ MIESZKAŃCÓW WSI W DOWÓD WDZIĘCZNOŚCI ZA PRZEŻYTĄ II WOJNĘ ŚWIATOWĄ NA COKOLE NAPIS „KRÓLOWO POLSKI MÓDL SIĘ ZA NAMI”

7 GMINA OBRZYCKO JARYSZEWO
FIGURA MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI WYMUROWANA PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ PRZEZ JEDNEGO Z MIESZKAŃCÓW WSI TEODORA RUNOWSKIEGO

8 GMINA OBRZYCKO KOŹMIN W CENTRUM WSI STOI KAPLICZKA MATKI BOSKIEJ, PO ZNISZCZENIACH WOJENNYCH ODBUDOWANA I W ROKU POŚWIĘCONA PRZEZ PROBOSZCZA PARAFII OBRZYCKIEJ KS. EDMUNDA DOLCZEWSKIEGO

9 GMINA OBRZYCKO ORDZIN FIGURA MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY STOI OD OK.150 LAT. POD FIGURĄ WIDNIEJE NAPIS „MATKO NIE OPUSZCZAJ NAS” FIGURĘ UFUNDOWAŁ HRABIA RACZYŃSKI JAKO WOTUM WDZIĘCZNOŚCI ZA CUDOWNE UZDROWIENIE CÓRKI - PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ MIESZKAŃCY CHOWALI TU ZMARŁE NOWORODKI

10 GMINA OBRZYCKO SŁOPANOWO
FIGURA ŚW. ANTONIEGO PADEWSKIEGO Z DZIECIĄTKIEM JEZUS STOI NA OBRZEŻU PARKU ŚW. ANTONI PADEWSKI ( ) - POCHODZIŁ Z LIZBONY, BYŁ KAZNODZIEJĄ WE WŁOSZECH I FRANCJI. KANONIZOWANY PRZEZ PAPIEŻA GRZEGORZA IX , OGŁOSZONY DOKTOREM KOŚCIOŁA PRZEZ PIUSA XII W ROKU. - PATRONUJE ZAKONOWI FRANCISZKANÓW, NARZECZONYM, MAŁŻEŃSTWOM, POŁOŻNICOM, UBOGIM I PODRÓŻNYM. - ORĘDUJE SIĘ DO NIEGO W TRUDNYCH SYTUACJACH RODZINNYCH, W WYPADKACH ORAZ PRZY POSZUKIWANIU OSÓB I RZECZY ZAGINIONYCH.

11 GMINA OBRZYCKO SŁOPANOWO
NA WPROST ZABYTKOWEGO DREWNIANEGO KOŚCIOŁA STOI: FIGURA MATKI BOŻEJ NIEPOKALANIE POCZĘTEJ

12 GMINA OBRZYCKO SŁOPANOWO
ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ ZBUDOWANY W ROKU PRZEZ JANA NAŁĘCZA KĄSINOWSKIEGO. RZADKI OKAZ DREWNIANEGO BUDOWNICTWA SAKRALNEGO JEDYNY TEJ KLASY W WIELKOPOLSCE. PRZY KOŚCIÓŁKU DREWNIANY KRZYŻ Z WIZERUNKIEM JEZUSA.

13 GMINA OBRZYCKO SŁOPANOWO
DREWNIANA FIGURA ŚW. MIKOŁAJA - POCHODZI Z XVIII WIEKU ŚWIĘTY ŻYŁ W LATACH lub BISKUP MIRY. PATRONUJE: BEDNARZOM, CUKIERNIKOM, PIEKARZOM, ŻEGLARZOM, KOBIETOM NIEZAMOŻNYM. JEST WZYWANY PODCZAS SZTORMÓW

14 GMINA OBRZYCKO SŁOPANOWO HUBY ( CZĘŚĆ I )
NA ROZSTAJACH DRÓG, NA MUROWANYM POSTUMENCIE POD OZDOBNYM DASZKIEM STOI FIGURKA CHRYSTUSA FRASOBLIWEGO. WIEK FIGURY OCENIANY JEST NA OKOŁO LAT. PRZEKAZY MÓWIĄ , ŻE UFUNDOWAŁ JĄ MIEJSCOWY ROLNIK JAKO WOTUM WDZIĘCZNOŚCI ZA URODZONE DZIECKO.

15 GMINA OBRZYCKO SŁOPANOWO HUBY ( CZĘŚĆ II )
W CENTRALNEJ CZĘŚCI POSTUMENTU ZNAJDUJE SIĘ FIGURKA CHRYSTUSA FRASOBLIWEGO PONIŻEJ MATKA BOSKA CZĘSTOCHOWSKA A JESZCZE NIŻEJ GODŁO POLSKI ORZEŁ W KORONIE. PO PRAWEJ STRONIE ZNAJDUJE SIĘ FIGURKA MATKI BOSKIEJ

16 GMINA OBRZYCKO SŁOPANOWO HUBY ( CZĘŚĆ III )
PO LEWEJ STRONIE FIGURKI CHRYSTUSA FRASOBLIWEGO ZNAJDUJE SIĘ FIGURKA ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA. ŚWIĘTY WAWRZYNIEC ( ) BYŁ MĘCZENNIKIEM. ZA CZASÓW CESARZA WALERIANA ROZDAŁ BIEDNYM MAJĄTEK KOŚCIELNY. JEST PATRONEM WIELU MIAST, UBOGICH, BIBLIOTEKARZY, ARCHIWISTÓW, KUCHARZY, KOMINIARZY, CUKIERNIKÓW, STUDENTÓW. ORĘDOWNIKIEM W CHOROBACH OCZU, SKÓRY, W CZASIE ZARAZY I ZAGROŻENIA OGNIEM.

17 GMINA OBRZYCKO KOBYLNIKI
NEOGOTYCKA KAPLICZKA ŚW. KRZYŻA POWSTAŁA W LATACH , STANOWI CZĘŚĆ KOMPLEKSU BUDYNKÓW PAŁACOWYCH WYBUDOWANYCH PRZEZ ORDYNATA TADEUSZA TWARDOWSKIEGO . W KAPLICZCE OBECNIE ODBYWAJĄ SIĘ MSZE ŚWIĘTE.

18 GMINA OBRZYCKO KOBYLNIKI
NAPRZECIW KAPLICZKI ŚW. KRZYŻA STOI FIGURKA MĘKI PAŃSKIEJ.

19 GMINA OBRZYCKO ZIELONAGÓRA
FIGURA MATKI BOSKIEJ NIEPOKALANIE POCZĘTEJ. W ROKU ZOSTAŁA ZNISZCZONA. W 1945 ROKU NA COKOLE POSTAWIONO NOWĄ FIGURĘ Z NAPISEM: „NIEPOKALANIE POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI”.

20 GMINA OBRZYCKO ZIELONAGÓRA
KAPLICZKA MATKI BOSKIEJ ZWYCIĘSKIEJ WG PROJEKTU KS. MARIANA LEWANDOWSKIEGO Z MUZEUM ARCHIDIECEZJALNEGO W POZNANIU. KAPLICZKĘ WYBUDOWANO W ROKU Z INICJATYWY KS. JERZEGO KACZMARKA ORAZ DZIĘKI OFIARNOŚCI MIESZKAŃCÓW. W ROKU KAPLICZKA ZOSTAŁA POŚWIĘCONA PRZEZ PROBOSZCZA KS. JERZEGO PRZYBYLSKIEGO.

21 GMINA OBRZYCKO GAJ MAŁY
KAPLICZKA MATKI BOSKIEJ UMIESZCZONA W MUROWANYM POSTUMENCIE ZWIEŃCZONYM KRZYŻEM. KAPLICZKĘ OTACZA TRADYCYJNY OGRÓDEK OGRODZONY METALOWYM PŁOTKIEM.

22 GMINA OBRZYCKO GAJ MAŁY
FIGURA SERCA JEZUSOWEGO ZBUDOWANA W ROKU. UFUNDOWALI JĄ MIESZKAŃCY W DOWÓD WDZIĘCZNOŚCI ZA ODZYSKANĄ WOLNOŚĆ. NA POSTUMENCIE WIDNIEJE NAPIS „OTO SERCE, KTÓRE TAK BARDZO LUDZI UKOCHAŁO”.

23 MIASTO OBRZYCKO PLAC KOŚCIUSZKI
FIGURA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO ZBUDOWANA W ROKU JAKO WOTUM DZIĘKCZYNNE MIESZKAŃCÓW ZA ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI. ZNISZCZONA W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ, ODBUDOWANA W ROKU. NA COKOLE STOI CAŁA POSTAĆ PANA JEZUSA, PONIŻEJ NAPIS: „CHRYSTUS WODZEM, CHRYSTUS KRÓLEM, CHRYSTUS WŁADCĄ NAM. OBRZYCKO ”

24 PODSUMOWANIE DLA GMINY OBRZYCKO I MIASTA OBRZYCKO
SŁOPANOWO OBRZYCKO M. BRĄCZEWO KOBYLNIKI GAJ MAŁY JARYSZEWO SŁOPANOWO SŁOPANOWO KOŻMIN ZIELONAGÓRA GAJ MAŁY SŁOPANOWO SSSSSŁ ORDZIN ZIELONAGÓRA KOBYLNIKI SŁOPANOWO


Pobierz ppt "KAPLICZKI I FIGURY PRZYDROŻNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google