Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świat lodowych olbrzymów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świat lodowych olbrzymów"— Zapis prezentacji:

1 Świat lodowych olbrzymów
Eisriesenwelt Świat lodowych olbrzymów Austria Alpy Salzburskie

2 Eisriesenwelt, Świat lodowych olbrzymów - system lodowych jaskiń znajdujący się w Austrii, w Alpach Salzbusrkich, w masywie Tennengebirge (Góry Tennen), na płd.- wsch. od miasta Salzburg. Wejście do jaskiń znajduje się 1100 m powyżej miasta Werfen, na wysokości 1641 m n.p.m. Jest największą na świecie naturalną jaskinią złożoną z wielu jaskiń wypełnionych przez cały rok lodem. Temperatura wewnątrz tych grot jest poniżej 0 °C, a przeciekająca przez wapienne szczeliny w sklepieniu woda natychmiast zamarza. Całość rozciąga się na długości ok. 42 kilometrów, znajduje się wewnątrz góry Hochkogel (Tennengebirge). Rocznie jaskinię odwiedza ok turystów.

3

4

5

6

7

8

9

10

11 Różne formy lodowych formacji zyskały swe nazwy np
Różne formy lodowych formacji zyskały swe nazwy np.:Lodowe Organy, Lodowa Kaplica, Lodowe Odrzwia. Masyw, w którym powstały jaskinie tworzące świat lodowych grot został utwo- rzony w czasie późnego trzeciorzędu. Wejście do jaskiń prowadzi do ściany wznoszącej się na wysokość 30 metrów, na jej szczycie rozciąga się cały szereg pieczar i grot.

12

13

14

15 Historia odkrycia jaskiń sięga roku 1879, kiedy to badacz
Anton von Posselt-Czorich dotarł tylko na głębokość 200 m, po czym natrafił na ścianę lodu. Po ponad 30 latach następnym badaczem, był speleolog Alexander von Mörk. W latach 1912 i 1913 poprowadził ekspedycję, wykuwając stopnie w lodowej ścianie. Za nią ujrzał świat, który nazwał EISRIESENWELT. Znalazł tam groty i komnaty tworzące z lodowych kryształów kompozycje przypominające roślinne ornamenty.

16 Wybuch I wojny światowej
przerwał badania nad grotami, które zostały wznowione po zakończeniu działań wojennych. Sam Alexander von Mörk już nie bral udziału, zginął w czasie walk wojennych. Na jego cześć jedną z grot nazwano jego imieniem - Katedrą Aleksandra von Mörka a urna z popiołami speleologa została ustawiona w jednej z nisz.

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31 KONIEC


Pobierz ppt "Świat lodowych olbrzymów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google