Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MUKOWISCYDOZA to ciężka choroba genetyczna. Chorują na nią głównie dzieci i osoby młode. Mukowiscydoza powoduje wytwarzanie w organizmie chorych gęstego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MUKOWISCYDOZA to ciężka choroba genetyczna. Chorują na nią głównie dzieci i osoby młode. Mukowiscydoza powoduje wytwarzanie w organizmie chorych gęstego."— Zapis prezentacji:

1 MUKOWISCYDOZA to ciężka choroba genetyczna. Chorują na nią głównie dzieci i osoby młode. Mukowiscydoza powoduje wytwarzanie w organizmie chorych gęstego i lepkiego śluzu, który zatyka drogi oddechowe, wywołując postępujące wyniszczenie płuc, a w konsekwencji niewydolność oddechową i przedwczesną śmierć. Choroba ta dotyka także narządy układu pokarmowego, w rezultacie czego chorzy wolniej rosną i słabiej przybierają na wadze.

2 niepomyślnym rokowaniu prowadzi do postępujących
Mukowiscydoza jako choroba przewlekła o niepomyślnym rokowaniu prowadzi do postępujących zmian ogólnoustrojowych, które przejawiają się w obniżonej wydolności wysiłkowej

3 ZMIANY W FUNKCJONOWANIU DZIECKA SPOWODOWANE CHOROBĄ
Większa męczliwość, ograniczenia ruchowe Trudności w oddychaniu (duszność) Kaszel Zaburzenia koncentracji uwagi Ciągłe biegunki i bolesne zaparcia Lęk i poczucie zagrożenia

4 Kaszel to stały element życia…

5 „TO DUSZENIE SIĘ LATAMI”- mówią opiekunowie chorych na mukowiscydozę
A cierpiąca na nią dwudziestoletnia sądeczanka Iga Hedwig w swoim wydanym pośmiertnie pamiętniku napisała : „Moje życie jest cudem”

6 Maksymilian Krzyżak lat 6
Jest jednym ze 170 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Kątach. Jak wszyscy jego rówieśnicy ma swoje marzenia i plany. Uwielbia psoty i zabawę. Jednak w przeciwieństwie do kolegów co dnia musi się zmagać ze straszną chorobą. Nie jest to łatwe dla takiego malucha, ale się nie poddaje.

7 JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM LUBIĘ BIEGAĆ, SKAKAĆ- BAWIĆ SIĘ JAK INNE DZIECI

8 NIE ZAGRAŻAM INNYM, BAWIMY SIĘ WSPÓLNIE

9 WŚRÓD KOLEGÓW ZAPOMINAM O CHOROBIE

10 CHOĆ CORAZ TRUDNIEJ ODDYCHAM PIŁKA SPRAWIA MI FRAJDĘ

11 CIESZĘ SIĘ ŻYCIEM, DOPÓKI JESZCZE MOGĘ

12 MARZĘ O WŁASNYM DOMU Z ŁAZIENKĄ


Pobierz ppt "MUKOWISCYDOZA to ciężka choroba genetyczna. Chorują na nią głównie dzieci i osoby młode. Mukowiscydoza powoduje wytwarzanie w organizmie chorych gęstego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google