Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Julia Wranik. CZYSTE POWIETRZE WOKÓ Ł NAS częstsze występowanie astmy i infekcji dróg oddechowych wyższe ryzyko nagłego zgonu w okresie noworodkowym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Julia Wranik. CZYSTE POWIETRZE WOKÓ Ł NAS częstsze występowanie astmy i infekcji dróg oddechowych wyższe ryzyko nagłego zgonu w okresie noworodkowym."— Zapis prezentacji:

1 Julia Wranik

2 CZYSTE POWIETRZE WOKÓ Ł NAS

3

4 częstsze występowanie astmy i infekcji dróg oddechowych wyższe ryzyko nagłego zgonu w okresie noworodkowym wyższe ryzyko zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych częstsze zapalenia ucha środkowego gorsze wyniki w nauce związane z wyższą absencją. zmniejszoną gotowość szkolną

5

6 Sięgając pamięcią do swojego pierwszego papierosa, ludzie muszą przyznać, że nie spowodował on żadnej przyjemności ani konieczności zapalenia następnego. Z czasem jednak, paląc w określonych sytuacjach (po posiłku, w towarzystwie, przy alkoholu, kawie itd.), wyrabi ają w sobie odruch warunkowy sięgania po papierosa w chwilach, które im się z nim kojarzą. Na tym polega uzależnienie psychologiczne (behawioralne). Można to określić jako przyzwyczajenie, nawyk. Dla niektórych palaczy zmiana nawyku jest niezmiernie trudna pomimo braku uzależnienia chemicznego od nikotyny

7 W różnym czasie, w zależności od predyspozycji indywidualnych i intensywności palenia, dochodzi do rozwinięcia uzależnienia biologicznego (chemicznego) od nikotyny. W kilka sekund po zainhalowaniu dymu tytoniowego nikotyna dociera z krwią do ośrodków w mózgu, powodując ich pobudzenie. Palacze mylnie odbierają to jako uczucie przyjemności, a jest to tylko zaspokojenie objawów głodu nikotyny powstałego od czasu wypalenia poprzedniego papierosa. Oto, w jaki sposób palacz staje się ofiarą klasycznego kręgu uzależnienia.

8 PIERWSZY PAPIEROS PRZYZWYCZAJENIE NAŁÓG

9 Nikotyna oddziałuje w mózgu na ośrodkowy układ nerwowy, podobnie jak heroina czy kokaina. Nikotyna jest zatem narkotykiem.

10 Mechanizm działania nikotyny w mózgu przypomina mechanizm działania kokainy, heroiny i amfetaminy. Nikotyna uzależnia jednak silniej niż heroina, kokaina, alkohol, kofeina czy marihuana. I Od momentu wchłonięcia dymu tytoniowego przez palacza nikotyna w nim zawarta dociera do mózgu w ciągu zaledwie kilku sekund II Nikotyna pobudza wydzielanie dopaminy i noradrenaliny, substancji odpowiedzialnych za doznawanie przyjemności i wpływających na ożywienie i pobudzenie aktywności mózgu III W momencie przerwania palenia poziom dopaminy i noradrenaliny spada. Palacz nie doznaje już przyjemności tylko przykre objawy abstynencji IV Palacz sięga po następnego papierosa aby złagodzić objawy abstynencji i ponownie odczuwać przyjemność. Z czasem mózg osoby palącej przyzwyczaja się do działania nikotyny i w ten sposób uzależnia się od niej.

11

12

13

14

15 Niemal dla każdej kobiety młody, atrakcyjny wygląd, dobry stan cery i wszystko to, co związane jest z dbaniem o urodę to jedna z bardzo istotnych spraw. Wciąż szukamy i próbujemy coraz to nowszych kosmetyków Cóż z tego, skoro niestety wciąż wiele kobiet sięga po papierosy, a w takim wypadku wszystkie te zabiegi pielęgnacyjne nie pomagają

16 Edukacja antytytoniowa jest niezbędnym elementem wychowania zdrowotnego od najmłodszych lat, zważywszy na szczególnie niekorzystne zjawisko biernego palenia

17 Rozwój i wychowanie dziecka rodzina instytucja grupa rówieśnicza

18 Prawdopodobieństwo palenia przez dzieci wzrasta gdy palą rodzice lub starsze rodzeństwo. Na inicjowanie palenia przez dzieci szczególny wpływ ma palenie tytoniu przez ich matki w pierwszych pięciu latach życia dziecka – jeśli pali matka dziecko przyswaja sobie jej zachowania jako nieodłączny czynnik – element swoich późniejszych zachowań

19 Papierosie ś mierdz ą cy – ty zabierasz zdrowie. Ile kiesze ń ma zyska ten tylko si ę dowie, kto ci ę rzucił. Dzi ś szpetno ść tw ą w całej osobie widz ę i opisuj ę, nie t ę skni ę po tobie.

20 Dysonans poznawczy, sytuacja, gdy jednostka uświadamia sobie sprzeczność dwu treści poznawczych: między informacjami (przekonaniami) posiadanymi a informacjami odbieranymi, dotyczącymi tej samej sprawy. Redukcja dysonansu może nastąpić poprzez zmianę interpretacji treści odbieranych (np. palacz czytający o szkodliwości palenia tytoniu zdecyduje się palić dalej osłabiając swoje przekonania co do szkodliwości palenia albo rzuci palenie przekonany o szkodliwości palenia). Dysonans poznawczy wywołuje przykry stan emocjonalny, motywujący jednostkę do jego usunięcia tym silniej, im silniejszy jest konflikt w którym znalazły się przekonania istniejące z informacjami odbieranymi.

21 NIEKTÓRYM UDA SIĘ TO JUŻ ZA ŻYCIA

22


Pobierz ppt "Julia Wranik. CZYSTE POWIETRZE WOKÓ Ł NAS częstsze występowanie astmy i infekcji dróg oddechowych wyższe ryzyko nagłego zgonu w okresie noworodkowym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google