Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boże Narodzenie na Podhalu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boże Narodzenie na Podhalu."— Zapis prezentacji:

1 Boże Narodzenie na Podhalu.
Autorzy: Justyna S. Jakub J. Piotr M. Adrian K.

2 „Jest to jedyne w swoim rodzaju społeczeństwo, które nosi na sobie znamiona wielkiej polskiej tradycji, tak wielkiej, że trzeba, aby ona trwała nadal, ażeby żaden obyczaj i żaden styl i moda współczesności tej wielkiej podhalańskiej tradycji nie zniszczyła i nie wyparła” ~Jan Paweł II

3 Wiecznie żywa W Adwencie są dwie daty charakterystyczne dla podhalańskiej obrzędowości. Pierwszą z nich jest 13 grudnia – wspomnienie św. Łucji. Od tego dnia do 25 grudnia bacznie obserwowano warunki atmosferyczne i na ich podstawie prognozowano pogodę na wszystkie miesiące nadchodzącego roku. Drugą datą jest 21 grudnia – to dzień św. Tomasza. Zgodnie z przysłowiem „św. Toma siedzi w doma” nikt w tym dniu nigdzie nie wyjeżdżał, a najbardziej unikało się wyjazdu do lasu.

4 Jaka Wigilia, taki cały rok
Wigilia ma swój niezmienny od lat rytm. Raniutko okadzanie święconym zielem bydła domowego – obrzęd ten ma zapewnić dostatek w oborze. Potem obowiązkowe Roraty. W tym dniu również, zgodnie z tradycją, ubiera się żywą choinkę. Czasem wiesza się pająki, czyli misternie plecione, wykonane ze słomy ozdoby w kształcie żyrandoli. Przyozdabia się je kolorowymi bibułkami. Do izby przynosi się snopek owsa. Ma on być gwarantem obfitych plonów w kolejnym roku. Kiedyś, w tradycyjnych domach pod stół kładło się siekierę – symbol niezmąconego niczym bezpieczeństwa w całym następnym roku i żelazny łańcuch – symbol nierozerwalności rodziny. Dobrze, gdy pierwszym gościem przychodzącym w Wigilię do domu jest mężczyzna – to gwarancja pomyślności. 24 grudnia nie powinno się niczego pożyczać.

5 W niektórych domach wiesza się u sufitu podłaźniczkę
W niektórych domach wiesza się u sufitu podłaźniczkę. Jest to wierzchołek świerka lub jodły powieszony czubkiem w dół. Bywa przyozdobiony jabłkami, ciastkami i okrągłymi opłatkami, tzw. światami.

6 Wieczerza wigilijna Tradycja nakazuje, by przygotować dwanaście postnych potraw. Zwykle jest to zupa grzybowa, barszcz podawany z uszkami lub fasolą, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem i miodem, kapusta z grochem i koniecznie ryba – karp lub pstrąg. Podaje się też kompot z suszonych owoców, tradycyjne drożdżowe makowce i kołacze serowe.

7 W Wigilię obowiązuje post
W Wigilię obowiązuje post. Gdy zaświeci pierwsza gwiazda, odświętnie ubrani domownicy zasiadają do stołu. Tu na sianie leży opłatek – symbol Narodzonego i miseczka z miodem. Senior rodu rozpoczyna modlitwę, a po niej moczy opłatek w miodzie i rozpoczyna składanie życzeń. Po posiłku zbiera się resztki jedzenia i podaje bydłu i zwierzętom domowym. Następnie cała rodzina kolęduje w oczekiwaniu na pasterkę. Młode dziewczęta wychodzą czasem przed dom i nasłuchują, z której strony zaszczeka pies. Wierzą, że znak ten wskazuje kierunek, z którego przyjdzie przyszły mąż. Po Pasterce do tych domów, w których mieszkają panny „na wydaniu” przychodzą na podłazy (w zaloty) chłopcy. Spotkania takie trwają niejednokrotnie do białego rana.

8 Boże Narodzenie Pierwszy dzień świąt jest na Podhalu wielkim świętem. Dlatego też wykonuje się tylko prace konieczne. Nie odwiedza się w tym dniu znajomych, a cały dzień spędza się z rodziną. Charakterystyczny dla tego regionu jest zwyczaj kolędowania. Ubrani w regionalne stroje dorośli i dzieci chodzą od domu do domu. Często posypują odwiedzane mieszkania owsem i życzą: „Na scęście, na zdrowie, na to Boże Narodzenie! Co by się wom darzyło w kumorze, w oborze, wsędy dobrze! W każdym kątku po dzieciątku, a na piecu troje! I żebyście nie godali, że to które moje!”

9 Św. Szczepan W dzień ten wszystkie dziewczyny zamiatają wszystkie kąty w izbie, ponieważ w kątach najwięcej się kryje nieporządku. Wynosi śmieci, wysypuje je na śmiecisko (małe śmietnisko) i z której strony przyleci wrona lub sroka, stamtąd przyjdzie jej mąż.

10 KONIEC Dziękuję za uwagę źródło : www.Wikipedia.pl


Pobierz ppt "Boże Narodzenie na Podhalu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google