Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kanarki Projekt szkolny : Pielęgnacja Historia kanarków

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kanarki Projekt szkolny : Pielęgnacja Historia kanarków"— Zapis prezentacji:

1 Kanarki Projekt szkolny : Pielęgnacja Historia kanarków
Pochodzenie Kanarków Życie kanarków w środowisku naturalnym Systematyka

2 Pielęgnacja Klatka i jej wyposażenie Wymiary i miejsce Wyposażenie
Właściwe żywienie Dbanie o higienę Zabiegi pielęgnacyjne Źródła: Grafika: Natalia Maślaniec/ google grafika informację:

3 Klatka i jej wyposażenie
Naszemu nowemu lokatorowi tylko wtedy będzie u nas dobrze, gdy zapewnimy mu własny, wygodny kąt. Musi on dawać mu poczucie bezpieczeństwa i być jego azylem. Kanarki nie umieją się wspinać, natomiast bardzo lubią skakać i latać. Potrzebują do tego trochę przestrzeni. Dlatego im klatka większa, tym lepsza. Najmniejsza powinna mieć 60 cm szerokości, 50 cm wysokości i 40 cm głębokości. Żerdki mogą być umocowane wzdłuż lub w poprzek klatki. Szerokość między prętami klatki musi uniemożliwiać ptakowi wysuwanie główki na zewnątrz. Pręty mogą być zarówno stalowe, jak i z tworzywa sztucznego, gdyż kanarki nie mają skłonności do obgryzania przedmiotów.

4 Odradzane są natomiast efektowne złote i srebrne klatki
Odradzane są natomiast efektowne złote i srebrne klatki. gdyż silnie odbijające się od nich promienie słoneczne będą oślepiać ptaka. Wymyślne kształty klatek mogą się niektórym podobać, ale z pewnością nie przypadną do gustu kanarkowi. Klatki okrągłe z kolei pozbawiają go możliwości ukrycia się w kącie. Również niewłaściwe są klatki drewniane, gdyż utrzymują wilgoć, co stwarza lepsze warunki dla rozwoju chorobotwórczych bakterii.

5 wymiary i miejsce Najwłaściwsza dla kanarka jest klatka o podstawie prostokątnej i trzech litych ścianach. W takich warunkach ptak czuje się znacznie bezpieczniej niż w typowej klatce. Jeżeli jednak mamy tę drugą, to powinniśmy ją ustawić w kącie, by przynajmniej z dwóch stron osłonić ptaka od przeciągów i nadmiernego światła. Oczywiście, z jednego boku i od góry dostęp światła jest konieczny. Ponieważ im więcej ma kanarek przestrzeni, tym lepiej. możemy wybrać klatkę o wymiarach znacznie przekraczających typowe. Nie ma klatki za dużej dla kanarka.

6 Jeśli latem chcielibyśmy trzymać kanarka na balkonie lub tarasie, to zróbmy mu wolierę. Powinna ona mieć przynajmniej jedna lita ścianę, od wietrznej strony, oraz daszek. Całoroczna woliera musi być wyposażona w małe ogrzewane i oświetlane pomieszczenie. W sklepach zoologicznych są dostępne takie woliery, ale równie dobrze możemy wykonać ja samodzielnie.

7 Najczęściej trzymamy kanarka w mieszkaniu
Najczęściej trzymamy kanarka w mieszkaniu. Na jego klatkę wybierzmy odpowiednie miejsce. Najlepszy do tego celu jest jasny kąt pokoju, niezbyt intensywnie nasłoneczniony, z dala od telewizora lub innego źródła hałasu. Kanarek powinien zamieszkać w pokoju, w którym często przebywamy. Jeżeli jest oswojony. cieszy się z naszej obecności. Klatkę ustawiamy na wysokości nieco powyżej naszych oczu. Jak wszystkie ptaki również kanarek czuje się najpewniej, gdy może czmychnąć przed nami do góry i stamtąd nas obserwować. Gdy zechce mieć z nami kontakt wzrokowy, sfruwa na niższą powierzchnie. Przez pewien czas nie powinniśmy przemieszczać klatki, ponieważ kanarek musi się najpierw przyzwyczaić do swego stałego miejsca

8 wyposażenie Nie tylko wielkość i kształt klatki oraz miejsce jej ustawienia decydują o dobrym samopoczuciu kanarka. Równie ważne jest wyposażenie. Drzwiczki klatki powinny mieć zabezpieczenie przed samoistnym zamykaniem się. Najlepiej, jeśli poidełka i karmniki można wkładać do klatki od zewnątrz przez specjalne klapki. Nie tylko ułatwia to nam pracę, ale i ptak czuje się bezpieczniej, zwłaszcza gdy nie jest jeszcze do nas przyzwyczajony, a każdy ruch w jego domku może go stresować.

9 Dno klatki powinna stanowić wysuwalna szuflada, dzięki czemu z łatwością będziemy mogli wymieniać piasek. Dobrze, jeżeli klatka do wysokości kilku centymetrów jest osłonięta blachą lub szybą. Zapobiega to zanieczyszczaniu otoczenia łuskami, piórami i odchodami.

10 Bardzo ważnym elementem wyposażenia klatki są patyczki do siedzenia
Bardzo ważnym elementem wyposażenia klatki są patyczki do siedzenia. Powinny być one różnej grubości: takie, które ptak może objąć palcami oraz grubsze. Najlepiej, jeśli są one z miękkiego drewna lub z naturalnych gałązek. Należy je umieścić tak, by kanarek mógł przeskakiwać z jednej na drugą. Jedna z patyczków powinna być umieszczona przy karmidełku, inna przy poidełku. Nie może być ich jednak zbyt wiele, aby nadmiernie nie ograniczać przestrzeni do latania. Nie zapomnijmy, że patyczki z naturalnych gałązek należy często wymieniać, bowiem nie tak łatwo, jak plastykowe, jest je wyszorować i zdezynfekować. Ostatnio w sklepach zoologicznych pojawiły się patyczki pokryte papierem ściernym, które korzystnie wpływają na stopy ptaka oraz umożliwiają mu ścieranie dzioba i zbyt długich pazurków. Taką samą funkcję pełnią grube gałązki, których kanarek nie może całkowicie objąć palcami.

11 Poidełka i karmidełka nie powinny stać na podłodze, gdyż stale będą zabrudzone odchodami, a tym samym staną się źródłem infekcji. Z tych samych powodów nie mogą być zawieszone bezpośrednio pod patyczkami. Najwygodniej, jeśli są zbudowane z dwóch części, z których ta umieszczona wewnątrz klatki po każdorazowym pobraniu pokarmu zostaje automatycznie uzupełniona zapasami zawartymi w zewnętrznej części.

12 Umożliwienie ptakom kąpieli to jeden z podstawowych warunków właściwej hodowli kanarków. Chyba żaden inny ptak domowy nie kąpie się tak chętnie jak kanarek. Dlatego w klatce powinno być przewidziane miejsce na domek kąpielowy. Dobrze, by miał on daszek, co pozwoli uniknąć zabrudzenia wody odchodami.

13 Właściwe żywienie Kanarek należy do ptaków zwanych ziarnojadami. Jego podstawowym pokarmem są wszelkiego rodzaju nasiona. Gotowe mieszanki sprzedawane w sklepach zoologicznych składają się z kanaru, rzepiku, murzynka (gatunku prosa), siemienia lnianego. prosa, owsa i konopi. Dziennie kanarek zjada jedna łyżeczkę takiej mieszanki. Dodatkowo można mu podawać różnego rodzaju smakołyki, takie jak np. kolby kukurydzy. Możemy raczyć go rozmaitymi pokarmami, ale w niewielkiej ilości i niecodziennie. Możemy również skorzystać z oferowanych przez sklepy zoologiczne mikstur wspomagających pierzenie czy poprawiających śpiew.

14 Nie zapominajmy przede wszystkim o podawaniu kanarkowi pokarmu zielonego, tj. owoców i warzyw, pączków, listków i gałązek. Kanarki chętnie jedzą pokrojone jabłka, szpinak, sałatę, cykorię, listki i nasiona mniszka lekarskiego, czyli popularnego "mlecza", oraz pokrzywę. Oczywiście zielenina nie powinna być pryskana, a przed podaniem należy ją dokładnie umyć. Wiosną pamiętajmy o dostarczeniu kanarkowi świeżych gałązek z liśćmi i pączkami. Jest to bowiem prawdziwy jego przysmak. Jeśli pod korą znajdzie kanarek owada lub larwę, jego szczęście nie będzie miało granic. Trzeba wiedzieć, że zwierzęcy dodatek w diecie kanarka korzystnie wpływa na jego zdolności rozrodcze. Ponieważ kanarek lubi świeżą, młodą, ledwie wyrośniętą trawę, można wstawić do jego klatki doniczkę ze wschodzącą trawą, którą będzie z uciechą skubał.

15 Niezbędny w pożywieniu ptaków jest dodatek wapnia
Niezbędny w pożywieniu ptaków jest dodatek wapnia. Zapewnia on prawidłowy wzrost i odpowiednią budowę kości oraz właściwe upierzenie. Rolę źródła wapnia znakomicie odgrywa tzw. os sepiae (wewnętrzny szkielet mątwy). Kanarki chętnie go skubią. Wzbogacają dzięki temu organizm w składniki mineralne. a także ścierają dzioby. Źródłem dodatków mineralnych jest również piasek i żwirek, który powinien zawierać kamyki różnej wielkości. Działają one w żołądku ptaka jak żarna, pomagając w rozcieraniu pokarmu.

16 Wszystkie dodatki pokarmowe, również zielonka
Wszystkie dodatki pokarmowe, również zielonka. powinny być wprowadzane do jadłospisu stopniowo. W przeciwnym razie mogą wywoływać przykre i niebezpieczne dla zdrowia ptaka biegunki.

17 Dbanie o higienę Aby kanarek dobrze się czuł w klatce, był zdrowy i pogodny, i aby sprawiał nam wiele radości, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny. Dwa razy w tygodniu powinniśmy wymieniać podłoże. W piasku wysypywanym na podłogę klatki zbierają się odchody, resztki jedzenia, pióra i kurz. Wszystko to usuwamy z szuflady i szorstka ściereczką starannie ją myjemy. Jeżeli używamy środka chemicznego do mycia lub dezynfekcji (nie jest to konieczne za każdym razem), nie zapomnijmy bardzo dokładnie wypłukać szuflady ciepłą wodą, tak by później - przy dziobaniu piasku - kanarek nie zatruł się resztkami chemikalii.

18 Karmniczki i poidełka myjemy przynajmniej raz na tydzień
Karmniczki i poidełka myjemy przynajmniej raz na tydzień. Do czyszczenia poidełka i wanienki, ze względu na osadzający się w nich kamień, dobrze jest czasami użyć octu. Raz w miesiącu wycieramy pręty i drzwiczki klatki. Patyczki z gałązek najlepiej i najłatwiej jest po prostu wymienić na nowe, natomiast plastykowe szorujemy ciepłą wodą. Przy okazji porządków sprawdzamy wszystkie elementy klatki. upewniając się. czy nie są uszkodzone.

19 Zabiegi pielęgnacyjne
Kanarek jest czystym ptakiem i sam dba o higienę ciała. Dziób czyści, ocierając nim o gałązki oraz kamyki zmieszane z podłożem klatki. Również długość pazurków koryguje samodzielnie, o ile ma do dyspozycji różnej grubości gałązki albo patyczki pokryte papierem ściernym.

20 Często jednak zdarza się, że pomimo tych zabiegów, pazurki kanarka przerastają, utrudniając mu chodzenie i powodując przykurcz palców. Należy je wówczas delikatnie przyciąć. W tym celu, trzymając mocno kanarka w dłoni, kciukiem i palcem wskazującym wysuwamy do przodu jego nóżkę, a drugą ręką za pomocą nożyczek przycinamy wyrośnięty pazurek. Jeżeli przyjrzymy się pazurkowi, zobaczymy, że do pewnej jego długości biegnie naczynie krwionośne, które wyznacza granicę przycięcia. Musimy uważać, by nie uszkodzić tego naczynia i nie spowodować krwawienia. Nie mając wprawy. lepiej skorzystać z pomocy weterynarza. Znacznie rzadziej zachodzi konieczność przycięcia dzioba.

21 pochodzenie kanarków różnice między kanarkami gniazda lęgi kanarka
Historia kanarków pochodzenie kanarków różnice między kanarkami gniazda lęgi kanarka źródło :

22 Pochodzenie kanarków Obecnie hodowany kanarek pochodzi od żyjącego po dziś dzień kanarka dzikiego Serinus canaria, którego ojczyzną są Wyspy Kanaryjskie i Madera. Współczesne kanarki (odmiany barwne) pochodzą od domieszek krwi spokrewnionych gatunków takich jak (czyżyk czerwony – carduelis cucullatus, kulczyk – serinus serinus).

23 Różnica między kanarkami
Dziki kanarek różni się od obecnych kanarków głównie tym, że jest smuklejszy, delikatniejszej budowy i ma gładziej przylegające piórka, co czyni go zręczniejszym w poruszaniu się.

24 Gniazd Kanarek dziki chętnie gnieździ się w pobliżu mieszkań ludzkich, śpiewając przez dziewięć miesięcy w roku. Spotyka się go głównie w okolicach górzystych, na brzegach lasów, w ogrodach i winnicach. W porze lęgowej kanarki żyją parami, a jesienią w gromadach po 30 do 60 sztuk. Gniazda wiją na wysokości 3—4 metrów, na drzewach stojących pojedynczo, najchętniej na cyprysach. Gniazdo kanarka jest miseczkowate, podobne do gniazd innych ptaków wróblowatych. Przymocowane jest do drzewa za pomocą kawałków kory, korzonków, źdźbeł trawy, a wewnątrz wysłane białą wełną roślinną.

25 Lęgi kanarka Pary zbierają się w drugiej połowie marca, budują gniazda, w których samica składa około 5 jaj i wysiaduje je przez 13 dni. Po wykluciu się młode są karmione przez samicę i samca, a po upływie 14 dni są już zdolne do fruwania. Ubarwienie młodych dzikich kanarków jest podobne do ubarwienia rodziców, różni się tylko intensywnością koloru. W ciągu roku kanarki dzikie odbywają na ogół dwa lęgi. Kiedy samica wysiaduje w gnieździe, samiec często śpiewa, siedząc na najwyższych gałęziach drzewa stojącego w pobliżu.

26 Życie w środowisku naturalnym
Miejsce występowania Wygląd Samiec i samica – różnice Śpiew kanarków Gniazdo Pożywienie Grafika: google grafika Informacje: http: //

27 Miejsca występowania Kanarki należą do dużej rodziny kulczyków, zasiedlającej prawie całą Europę, część Afryki i Azji. Kanarek dziki zamieszkuje archipelag Wysp Kanaryjskich. Jego środowiskiem naturalnym są głównie rozległe, zakrzewione łąki, zarośla, obrzeża lasów, parki i sady. Gnieździ się chętnie w pobliżu siedzib ludzkich. Można go spotkać także w okolicach górzystych, na brzegach lasów, w ogrodach, a także winnicach.

28 Wygląd Dziki kanarek różni się od obecnych kanarków głównie tym, że jest smuklejszy, delikatniejszej budowy i ma gładziej przylegające piórka, co czyni go zręczniejszym w poruszaniu się. Współczesne kanarki (odmiany barwne) pochodzą od domieszek krwi spokrewnionych gatunków takich jak (czyżyk czerwony – carduelis cucullatus, kulczyk – serinus serinus).Kanarki występujące w naturze osiągają zazwyczaj wielkość 13cm, ciężar ich ciała to gram, a rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 21cm.

29 Samiec-Głowa samca ma kolor szary z żółtozielonymi policzkami, grzbiet jest szary z czarnymi kreskami, lotki ciemne z szarymi i żółtozielonymi brzegami, sterówki ogona podobne w ubarwieniu do lotek. Spodnia część ciała jest jaśniejsza, a podbrzusze białawe. Oczy są brązowe, nogi ciemne z ciemnymi pazurami, a dziób barwy rogowej. Samica-Samica natomiast ma ubarwienie nieco bardziej szare, natomiast jej pióra są bardziej matowe niż pióra samca. W jej upierzeniu prawie nie występuje żółta barwa piór. Młode wyglądem i ubarwieniem przypominają samice. Dzikie kanarki, w przeciwieństwie do domowych, mają wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. 

30 Co w trawie piszczy, czyli śpiew kanarków
Śpiew kanarka dzikiego nie ma tak wielu tonów i strofek jak śpiew kanarka domowego, ale brzmi bardzo podobnie. Te małe, dzikie kanarki, wraz z naszymi słowikami, zaliczają się do najzdolniejszych śpiewaków na świecie. Ptaki te na śpiew poświęcają 9-10 miesięcy w roku.

31 Gniazdo Buduje je samiczka - wykonuje to z wielką starannością. Gniazdo kanarka jest miseczkowate, podobne do gniazd innych ptaków wróblowatych. Przymocowane jest do drzewa za pomocą kawałków kory, korzonków, źdźbeł trawy, a wewnątrz wysłane białą wełną roślinną. Jest ono zawsze umieszczone w rozwidleniu gałęzi gęstej korony drzewa(najchętniej cyprysu) lub krzewu, na wysokości 4-5m. Złożone wcześniej jaja(3-5), na przemian wysiadują oboje rodzice. Okres ten trwa ok. 14 dni. Po wykluciu młode karmione są zarówno przez samice, jak i przez samca. W okresie lęgów kanarki zjadają duże ilości owadów i ich larw. Młode kanarki po 14 dniach opuszczają gniazdo, natomiast samodzielność zyskują po ok. 21 dniach życia. Ubarwienie młodych dzikich kanarków jest podobne do ubarwienia rodziców, różni się jedynie intensywnością koloru. W ciągu roku kanarki dzikie odbywają na ogół dwa lęgi .

32 Pożywienie Prawidłowa dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia każdego kanarka. W środowisku naturalnym ptaki same dobierają sobie odpowiedni pokarm i instynktownie uzupełniają wszelkie niedobory. Kanarek dziki żywi się różnymi nasionami, ale w jego jadłospisie przeważają nasiona kanaru. Oprócz nasion zjada delikatne trawy i owoce, spośród których szczególnie wyróżnia figi.

33 przedstawienie systematyki przykładowe gatunki kanarków
Systematyka przedstawienie systematyki przykładowe gatunki kanarków Źródła: Grafika: google grafika

34 Systematyka kanarków DOMENA EUKARIOTY KRÓLESTWO ZWIERZĘTA TYP
STRUNOWCE PODTYP KRĘGOWCE GROMADA PTAKI PODGROMADA NEORNITHES NADRZĄD NEOGNATYCZNE RZĄD WRÓBLOWE PODRZĄD ŚPIEWAJĄCE RODZINA LUSZCZAKI GATUNEK KANAREK NAZWA SYSTEMATYCZNA SERINUS CANARIA

35 Kanarek Biały

36 Kanarek Czerwony

37 Kanarek Garbus Japoński

38 Kanarek Gloster

39 Kanarek Kędzierzawy

40 Kanarek Pheo

41 Kanarek Pomarańczowy

42 Kanarek Wodnotokowy

43 Kanarek Zielony

44 Kanarek Czubaty

45 Dziękujemy za uwagę Opiekun projektu: Agnieszka Bielawska Wykonanie:
Natalia Maślaniec Mariola Waligórska Weronika Smykowska Natalia Maroń


Pobierz ppt "Kanarki Projekt szkolny : Pielęgnacja Historia kanarków"

Podobne prezentacje


Reklamy Google