Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

C ZYNNOŚCI W CZASIE PRACY WÓZKAMI Uruchamianie i jazda wózkiem Technika kierowania wózkiem Środek ciężkości wózka Udźwig nominalny Udźwig zredukowany Przewóz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "C ZYNNOŚCI W CZASIE PRACY WÓZKAMI Uruchamianie i jazda wózkiem Technika kierowania wózkiem Środek ciężkości wózka Udźwig nominalny Udźwig zredukowany Przewóz."— Zapis prezentacji:

1 C ZYNNOŚCI W CZASIE PRACY WÓZKAMI Uruchamianie i jazda wózkiem Technika kierowania wózkiem Środek ciężkości wózka Udźwig nominalny Udźwig zredukowany Przewóz ładunków

2 U RUCHAMIANIE I JAZDA WÓZKIEM Wózkiem może kierować tylko osoba, która posiada uprawnienia kierowcy - operatora wózka. Aby uruchomić wózek należy: usiąść na fotelu, zaciągnąć hamulec pomocniczy, uruchomić wózek kluczykiem w stacyjce. Aby ruszyć wózkiem należy: włączyć dźwignię kierunku jazdy, zwolnić hamulec pomocniczy, delikatnie naciskać pedał gazu".

3 T ECHNIKA KIEROWANIA WÓZKIEM 1. Ruszanie wózkiem należy rozpocząć od: przechyłu masztu na siebie i na wysokości 300 mm, włączenia dźwigni kierunku jazdy, zwolnienia hamulca pomocniczego.

4 T ECHNIKA KIEROWANIA WÓZKIEM 2. Jazda wózkiem: najwygodniej jest trzymać kierownicę wózka za gałeczką umieszczoną na kierownicy, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą wózka z uwagi na to, że koła skrętne wózka są umieszczone na tylnym moście, podczas zbliżania sie do ładunku należy znacznie zmniejszyć prędkość jazdy, nie należy za bardzo wychylać się poza ramę wózka.

5 T ECHNIKA KIEROWANIA WÓZKIEM 3. Pobieranie ładunku: podjechać bardzo wolno pod ładunek, wypoziomować widły wózka, podnieść (lub opuścić) widły wózka na określoną wysokość, wjechać w paletę ładunkową, unieść paletę około 10 cm, przechylić maszt wózka maksymalnie na siebie, cofnąć wózkiem na około 1 metra (zachowując szczególną ostrożność), opuścić ładunek na 300 mm, rozpocząć jazdę w określonym kierunku.

6 T ECHNIKA KIEROWANIA WÓZKIEM 4. Składowanie ładunku: należy przybliżyć sie do miejsca pozostawienia ładunku (maszt maksymalnie na siebie), podjechać na miejsce pozostawienia ładunku (jeżeli ładunek będzie piętrzony to podnieść widły na około 10 cm. nad istniejącym ładunkiem), wypoziomować widły (jeżeli jest ładunek to nad nim), opuścić powoli ładunek, wycofać wózek w linji prostej na około 1 m., podnieść lub opuścić widły na wysokość 300 mm. i przechylić maksymalnie na siebie, rozpocząć jazdę w określonym kierunku.

7 T ECHNIKA KIEROWANIA WÓZKIEM 5. Zakończenie jazdy wózkiem: należy przyjechać do miejsca stałego garażowania wózka, pozostawić wózek z widłami opuszczonymi płasko na podłożu i z łańcuchami poluźnionymi, zabezpieczyć wózek przed uruchomieniem przez osoby niepowołane, jeżeli wózek jest zasilany gazem stosować się do zaleceń z tematu bezpiecznej wymiany butli gazowej.

8 Ś RODEK CIĘŻKOŚCI WÓZKA Środek ciężkości wózka jest ściśle związany ze statecznością wózka. Stateczność wózka ma bardzo duży na bezpieczną pracę wózkiem.

9 Ś RODEK CIĘŻKOŚCI WÓZKA Położenie środka ciężkości zmienia sie na skutek uniesienia wideł. Środek ciężkości wózka i środek ciężkości ładunku tworzą wypadkowy środek ciężkości, ma to bardzo duży wpływ na stateczność wózka.

10 Ś RODEK CIĘŻKOŚCI WÓZKA Wypadkowy środek ciężkości wózka przesuwa sie do przodu lub do tyły podczas odchyleń masztu do przodu lub do tyłu. Przesuwa się także w górę lub w dół jeżeli ładunek jest podnoszony lub opuszczany. W czasie pracy należy brać pod uwagę masę przewożonego ładunku, wymiary geometryczne, kształt ładunku, wysokość na jaką jest podnoszony oraz kąt pochylenia masztu do przodu lub do tyłu. Ważne jat także ciśnienie w oponach, przyśpieszenie, hamowanie i jazda po nierównym terenie. Wszystkie te czynniki muszą być brane pod uwagę przez kierowcę - operatora wózka.

11 Ś RODEK CIĘŻKOŚCI WÓZKA Bardzo ważnym warunkiem zachowania stateczności wózka jest umiejscowienie wypadkowego środka ciężkości. Wypadkowy środek ciężkości powinien znajdować sie w polu trójkąta. Znalezienie się wypadkowego środka ciężkości poza trójkątem, co obrazuje poniższy rysunek jest bardzo niebezpieczne oznacza utratę stateczności i grozi wywróceniem wózka co w konsekwencji może być bardzo niebezpieczne dla kierowcy, a także może doprowadzić do zniszczenia ładunku.

12 Ś RODEK CIĘŻKOŚCI WÓZKA

13 U DŹWIG NOMINALNY Udźwig nominalny wózka wyrażony jest w kilogramach, jest to największa dopuszczalna masa ładunku jaką wózek może podnieść na wysokość określoną przez producenta i gdy środek ciężkości przewożonego ładunku nie przekracza nominalnej odległości środka ciężkości od czoła wideł.

14 U DŹWIG NOMINALNY Nominalne odległości środka ciężkości ładunku od czoła wideł wynoszą: 400 mm - dla wózków o udźwigu do 999 kg. 500 mm - dla wózków o udźwigu od 1 000 kg. do 4 999 kg. 600 mm - dla wózków o udźwigu od 5 000 kg. do 10 000 kg.

15 U DŹWIG NOMINALNY

16 U DŹWIG ZREDUKOWANY Udźwig zredukowany stosuje sie w przypadku gdy środek ciężkości podnoszonego ładunku przekroczy nominalną odległość środka ciężkości od czoła wideł (tak zwana stała c) i wysokość podnoszenia przekroczy wartość określoną przez producenta. Aby określić jaka masę możemy podnieść w przypadku udźwigu zredukowanego musimy ją odczytać w wykresu udźwigu, który znajduje się na danym wózku.

17 U DŹWIG ZREDUKOWANY

18 Udźwig zredukowany stosuje sie gdy: odległość środka ciężkości masy ładunku od czoła wideł jest większa od odległości stałej c, ładunek będzie podnoszony w wysokość wyższą niż określa producent wózka, wózek posiada mechanizm przesuwu bocznego karetki (ładunek jest przesuwany poziomo do osi symetrii wózka). Przykładowe wykresy udźwigów znajdujące się na wózkach podnośnikowych.

19 U DŹWIG ZREDUKOWANY Zasada odczytywania wartości udźwigu zredukowanego jest taka: określamy czy środek ciężkości ładunku, stwierdzamy czy jest poza stałą c, na poziomej osi wykresu określamy punkt położenia środka ciężkości ładunku, określamy punkt stykania się prostych z osi pionowej i odczytujemy wartość na osi pionowej, w przypadku podnoszenia na określoną wysokość stosujemy sie dodatkowo do osi wysokości.

20 U DŹWIG ZREDUKOWANY

21 W przypadku powyższego wykresu mamy podane dwie wysokości podnoszenia należy to rozumieć tak: pierwsza wysokość 3300 mm - odczytuje sie wysokości do 3300 mm, druga wysokość 4500 mm - odczytuje się powyżej 3300 mm. Przykładowo gdy środek ciężkości ładunku znajduje się na odległości 700 mm od czoła wideł to należy odczytać do 3300 mm możemy podnieść maksymalnie 815 kg. natomiast powyżej 3300 mm maksymalnie 650 kg.

22 U DŹWIG ZREDUKOWANY

23 W przypadku powyższego wykresu mamy podaną jedną wysokość. Wartość udźwigu zredukowanego określamy w taki sam sposobów jak wyżej. Przykładowo gdy środek ciężkości ładunku znajduje sie w odległości 900 m od czoła wideł to możemy podnieść maksymalnie 680 kg.

24 U DŹWIG ZREDUKOWANY

25 Powyższy wykres pochodzi z wózka wysokiego składowania, szczególnie określone są tutaj wysokości podnoszenia. Przykładowo jeżeli środek ciężkości wózka jest w odległości 700 mm i chcemy podnieść na wysokość 8820 mm to w takim przypadku maksymalnie możemy podnieść 900 kg.

26 U DŹWIG ZREDUKOWANY

27 Powyższy wykres nie ma określonych wysokości podnoszenia więc stosujemy się tylko do odległości środka ciężkości od czoła wideł. Natomiast jeżeli chodzi o wysokość podnoszenia to stosujemy do pełnej wysokości podnoszenia wózka.

28 U DŹWIG ZREDUKOWANY

29 Powyższy wykres ma określone odległości środka ciężkości i wysokości podnoszenia. Przykładowo jeżeli środek ciężkości jest w odległości 800 mm od czoła wideł i będzie podniesiony na wysokość 6 000 mm to maksymalny ciężar może mieć 500 kg.

30 U DŹWIG ZREDUKOWANY

31 Powyższy wykres ma określony przesuw poziomy względem osi symetrii. W przypadku przesuwu poziomego względem osi stosujemy się do powyższej tabeli. Przykładowo jeżeli ładunek jest przesunięty o 200 mm względem osi symetrii to masę ładunku musimy zredukować o połowę.

32 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW Technika transportu ładunków przedstawia się następująco:

33 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 1. Podjechać wózkiem jak najbliżej ładunku z mechanizmem podnoszenia odchylonym maksymalnie na siebie i z uniesionymi widłami na wyrskość 300 mm.

34 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 2. Mechanizm podnoszenia ustawić równolegle do jezdni. Widły opuścić aby możliwy był swobodny wjazd pod ładunek.

35 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 3. Podjechać pod ładunek aby czoło wideł dotknęło się lekko ładunku.

36 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 4. Unieść ładunek na wysokość 300 mm od jezdni.

37 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 5. Pochylić mechanizm podnoszenia maksymalnie do tyłu. W takim położeniu podjechać do miejsca składowania.

38 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 6. Podjechać jak najbliżej stosu.

39 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 7. Unieść ładunek powyżej stosu.

40 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 8. Podjechać tak aby widły znalazły się nad stosem.

41 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 9. Mechanizm podnoszenia pochylić do przodu tak, aby dolna powierzchnia wideł była równoległa do górnej powierzchni stosu.

42 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 10. Widły opuścić tak, aby podstawa ładunku stanęła pewnie na stosie.

43 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 11. Odjechać wózkiem do tyłu.

44 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 12. Mechanizm podnoszenia przechylić do tyłu.

45 P RZEWÓZ ŁADUNKÓW 13. Opuścić widły na wysokość 300 mm. od jezdni.

46 D ZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ !


Pobierz ppt "C ZYNNOŚCI W CZASIE PRACY WÓZKAMI Uruchamianie i jazda wózkiem Technika kierowania wózkiem Środek ciężkości wózka Udźwig nominalny Udźwig zredukowany Przewóz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google