Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja do lekcji biologii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja do lekcji biologii"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja do lekcji biologii
Z Ekologią Wśród Nas Recykling Utylizacja Odzysk Prezentacja do lekcji biologii Sporządzili: Ilona Mackiewicz Ilona Adamek Rafał Kolimaga

2 Recykling Recykling to wielokrotne wykorzystywanie materiałów do wytwarzania nowych produktów. Zadania recyklingu to przede wszystkim zmniejszenie ilości odpadów, zmniejszenie ich szkodliwości dla środowiska oraz oszczędzanie zasobów naturalnych.

3 Rozróżnia się trzy rodzaje recyklingu:
Ponowne zastosowanie - powtarzające się zastosowanie materiału lub produktu w tym samym celu (Np bieżnikowanie opon, butelki na wymianę) Dalsze zastosowanie - użycie odpadów do nowych zastosowań po odpowiedniej przeróbce fizycznej, chemicznej lub biologicznej (Np granulacja zużytych tworzyw sztucznych i opon, gdzie granulat jest stosowany jako wypełniacz w materiałach budowlanych Ponowne zużytkowanie - odzyskiwanie odpadów chemicznych ze śmieci i ponowne wprowadzenie ich do produkcji (Np użycie wraków samochodowych w stalowniach)

4 Materiałowy (mechaniczny) Najbardziej preferowana forma recyklingu
Materiałowy (mechaniczny) Najbardziej preferowana forma recyklingu. Polega na ponownym przetwarzaniu odpadów w produkt o wartości użytkowej. Zazwyczaj jest to wyrób o innym przeznaczeniu niż pierwotny, co tworzy system kaskadowy, w którym każdy następny etap ma mniejsze wymagania stawiane produktom. Odpowiedni dobór kompozycji pozwala na przetwórstwo materiałów wtórnych z dużą wydajnością przy dobrej jakości wyrobów. Ta metoda jest technologicznie prosta o ile dotyczy tworzyw o identycznej strukturze chemicznej Surowcowy (chemiczny) Polega na odzyskiwaniu surowców użytych do produkcji danego wyrobu. Surowce mogą być ponownie wykorzystane do wytworzenia pełnowartościowych tworzyw, a odpady powstałe w wyniku tej metody (petrochemiczne frakcje lekkie i ciężkie) mogą stanowić domieszkę do paliw i smarów. Podstawową zaletą tej metody jest możliwość przeróbki tworzyw bez uprzedniej ich segregacji. Energetyczny (spalanie z odzyskiem energii) Polega na częściowym odzyskaniu energii, zużytej na wytworzenie wyrobów, które znajdują się na wysypisku (w tym także opakowań)

5 Recykling dzieli Się na poszczególne etapy:
Sortowanie Polega na rozdzieleniu różnych rodzajów odpadów. Najkorzystniejsze jest, gdy sortowanie odbywa Sie na etapie selektywnej zbiórki odpadów. Dokonywane jest ono przez użytkowników, a więc odbywa Sie na etapie najbliższym powstawania odpadów. Odpady ze zbiórek są mniej zanieczyszczone i bardziej przydatne do obróbki. Rozdrabnianie Odpady gromadzone w pojemnikach do zbiórki selektywnej są zazwyczaj w formie nieprzydatnej do bezpośredniego przetwórstwa. Rozdrabnianie tworzyw sztucznych odbywa się w młynach wyposażonych w noże tnące oraz sita separujące odpady o wymaganej wielkości. Rozdrobnienie odpadów ułatwia ich transport. Mycie Odpady ze szkła i tworzyw sztucznych są z reguły zanieczyszczone i wymagają mycia. W tym celu stosuje się wanny myjące zawierające kąpiele wodne z detergentami. Po myciu konieczne jest odwirowanie i osuszenie odpadów. Wytłaczanie Stanowi zasadniczy element linii technologicznej recyklingu mechanicznego. W tym etapie wytwarzany jest produkt końcowy, który może być granulat lub, w przypadku szkła, wyrób finalny o formie użytkowej. Pozostałe W linii recyklingu powinny znajdować się także elementy towarzyszące takie, jak transportery, cyklony oraz silosy, które spełniają funkcje magazynowe i homogenizujące odpady. Dodatkowo mogą występować specyficzne urządzenia pomocnicze: krystalizatory czy aglomeraty.

6

7 System recyklingu obejmuje następujące elementy:
Właściwa polityka państwa sprzyjająca recyklingowi Odpowiednie projektowanie dóbr: *możliwie najszersze wykorzystanie w nich materiałów zdatnych do recyklingu, *używanie jednorodnych materiałów, co upraszcza demontaż i segregację *łączenie różnych materiałów w taki sposób, aby ich późniejsze rozłączenie było jak najprostsze

8 Odzysk to wszelkie działania, które nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi lub środowiska, a które polegają na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części a także zmierzają do odzyskania z odpadów materiałów, substancji lub energii. Recykling i organizacja odzysku to złożony system, obejmujący pełną organizację obiegu takich materiałów, które mogą być wielokrotnie przetwarzane.

9 Jeżeli Ciebie też denerwują: wysypujące się butelki,
drące się przez nie worki, ciągle zapchany śmietnik? Jeśli Ty też zbyt często musisz wyrzucać śmieci! (...a może zbierasz plastikowe butelki do osobnego worka, żeby nie zapychały śmietnika lub składujesz je w garażu?)

10 ŚRODOWISKO NIE JEST CI OBOJĘTNE?
Przekonaj się, że zaoszczędzisz na workach wywozie śmieci! SPRAWDŹ, ŻE NOGĄ TAK NIE ZGNIECIESZ!!!

11 : Recykling to wtórny obieg, zrozumie to każdy człowiek.
I mądry tak reaguje, że swe śmieci segreguje. A ten drugi-co zostaje- Myśli, że to jakieś baje I ugniata to, co kupi. Jak on się nazywa? ……..

12 uszczelnianie okien i drzwi
używanie żarówek energooszczędnych ENERGIĘ OSZCZĘDZAMY POPRZEZ wyłączanie zbędnego oświetlenia stosowanie termostatów na grzejnikach

13 ILOŚĆ ODPADÓW OGRANICZMY STOSUJĄC
kompostowanie segregację recykling

14 Co to są śmieci. Każdy wie. Gdzie je znaleźć
Co to są śmieci? Każdy wie. Gdzie je znaleźć? Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Co należy zrobić ze śmieciami? To proste, wystarczy je wyrzucić do kosza na śmieci. A co trzeba zrobić, żeby śmieci nie wytwarzać? Czy to jest w ogóle możliwe? W zasadzie każda nasza czynność kończy się wytworzeniem śmieci. Gdy gotujemy – pozostają odpadki spożywcze, po zakupach wyrzucamy mnóstwo folii, plastikowych pojemników itd., gdy robimy porządki – wyrzucamy niepotrzebne nam rzeczy, po przeczytaniu gazet – pozostaje makulatura.

15 Przykładów można mnożyć w nieskończoność
Przykładów można mnożyć w nieskończoność. Ilość śmieci zależy od wielu czynników m.in. od liczby ludności, standardu jej życia, od rodzaju i charakteru zabudowy, a także od świadomości ekologicznej społeczeństwa. Powstaje więc pytanie – jak radzić sobie ze śmieciami?

16 Śmieci z pomysłem… Pamiętajmy jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest minimalizacja powstawania odpadów, a jeśli już je produkujemy zadbajmy o to, by je segregować. Segregacja odpadów jest podstawą recyklingu czyli systemu cyklicznego, gospodarczego wykorzystania odpadów jako surowców wtórnych z wyeksploatowanych, wybrakowanych lub uszkodzonych wyrobów.

17 Możliwości ponownego wykorzystania odpadów jest wiele, niektóre z nich są wręcz zaskakujące. Jednak by w pełni zrozumieć potrzebę rozwoju tych rozwiązań, trzeba zacząć postrzegać odpady nie jako coś niepotrzebnego, ale jako materiał surowcowy. Pamiętajmy, że takie „odpady” zawsze przechodzą procesy przygotowawcze, dzięki którym mogą być wykorzystane powtórnie i nie stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi. Oto kilka przykładów:

18 Cuda z butelek… Latem wypijamy litry napojów i wód, pozostawiając setki butelek plastikowych tzw. Petów. Okazuje się, że butelki PET są świetnym materiałem włóknotwórczym, oczywiście po uprzednim wyselekcjonowaniu butelek, oczyszczaniu itd. Włókna są przerabiane na tkaniny i inne materiały włókiennicze i dalej wykorzystywane do produkcji odzieży i dywanów. Używane są głównie jako ocieplenie do kurtek zimowych, wypełnienie poduszek czy materaców. Z przetworzonych butelek można również produkować nowe butelki, przeznaczone do celów pozaspożywczych. W Polsce recyklingiem butelek PET zajmuje się firma ELANA Toruń S.A. Z kolei Politechnika Krakowska proponuje inne zastosowanie butelek PET. Otóż naukowcy opracowali ciekawą metodę otrzymywania ze zmielonych butelek i kleju materiału, który następnie podlega prasowaniu. Wykazuje on właściwości termoizolacyjne, jest odporny na ściskanie, przepuszcza wodę, ale nią nie nasiąka. Jest odporny na korozję atmosferyczną, biologiczną i chemiczną. Płyty IZOPET-R można wykorzystać do docieplania wylewek Np. podłóg hal przemysłowych, do docieplania fundamentów budynków jednocześnie zapewniając odprowadzenie wód do drenażu. Można też je stosować do drenażu gruntu Np. do drenażu dróg, boisk, jak również do stabilizacji gruntu Np. na skarpach, do wzmocnienia podłoża narażonego na duży nacisk Np. parkingi, garaże.

19 plastik

20 Torba z pudełek… Inny rodzaj opakowania na spożywcze produkty płynne Np. mleko to pudełka zwane TETRA PAK. Z Tetra Pakiem sytuacja jest dość skomplikowana, ponieważ są to opakowania wielomateriałowe, zbudowane z tektury, folii (polietylen) oraz aluminium. Takie połączenie materiałów utrudnia ich powtórne wykorzystanie. Jednak i na to znalazło się kilka sposobów. Niemiecka firma EVD opracowała technologię TECTAN produkcji płyt, które uzyskuje się z rozdrobnionych i sprasowanych pudełek. Płyty te można wykorzystać w budownictwie jako materiał konstrukcyjny, boazeryjny czy izolacyjny, do produkcji mebli biurowych a nawet do wytwarzania galanterii biurowej np. twardych podkładek do pisania, pojemników na długopisy, linijek czy walizek. Bardzo ciekawe rozwiązanie dla Tetra Paków znalazł student Politechniki w Poczdamie. Zrobił z nich torby! Torby te produkowane są już na światową skalę i cieszą się niezwykłą popularnością m.in. w Mediolanie, Paryżu czy Barcelonie. Ofertę toreb można znaleźć na stronie

21 Dom z odpadów? Kolejną ciekawą inicjatywą w ramach recyklingu jest projekt RECYhouse realizowany przez Belgijski Instytut Badawczy Budownictwa w latach 1996 – W maju 2002 r. uroczyście dokonano otwarcia budynku o powierzchni 350 m2 zbudowanego z materiałów pochodzących z recyklingu. Pokrycia dachowe wykonano z odpadów plastikowych i starego papieru, połączonych gumą z odzysku; ścienne płyty wykończeniowe z prasowanej wełny mineralnej z odzysku; ściany zostały pokryte płytami ceramicznymi, zawierającymi cząstki starego, twardego styropianu. Ściany fundamentowe izolowane są od zewnątrz warstwą sprasowanych butelek typu PET, osłoniętych matą drenażową od strony gruntu. Alternatywnie stosowano również maty izolacyjne wykonane z prasowanych ścinek zużytej odzieży. Meble kuchenne wykonano z płyt laminowanych, zawierających w wierzchniej części włókna z zużytych torebek - filtrów do parzenia kawy. Panele dekoracyjne wykonano z papieru z recyklingu, wzmacnianego naturalnymi włóknami (m.in. słomą) na bazie płyt OSB. Ciekawe efekty wizualne uzyskano, stosując na przemian polerowane i surowe panele podłogowe, które wykonano z drobnych odpadów drzewnych, woskowane parkiety zrobiono z kartonowych odpadów pochodzących z opakowań produktów spożywczych. To tylko niektóre rozwiązania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, a także zobaczyć jak wygląda RECYhouse zapraszamy do odwiedzenia strony

22 Dobre Rady Pierze się przy pełnej pralce
Reguluje się temperaturę przy pomocy termostatów Gasi się zbędne żarówki Bierze się prysznic zamiast kąpieli w wannie Pierze się przy pełnej pralce Zakręca się kran przy myciu zębów Kupuje się artykuły ze znaczkiem "Ekolandu" Na zakupy używane są torby z materiału Torby plastikowe używane są wielokrotnie Segreguje się odpady Napoje kupuje się w opakowaniach wielorazowych Rzadko używa się przedmiotów jednorazowego użytku Kompostuje się odpadki Używa się przedmiotów trwałych, nadających się do recyklingu Nieprzydatne rzeczy przekazuje się osobom, którym będą potrzebne Używany jest papier toaletowy z makulatury, niechlorowany

23 SPOSOBY OSZCZĘDNEGO GOSPODAROWANIA np.: wodę możemy oszczędzać przez:
- uszczelnianie kranów oraz rur, - dokręcanie kranów , - kąpiel pod prysznicem, - zakręcanie kranu przy myciu zębów, - stosowanie baterii oszczędzających wodę

24

25

26

27 Papier i Makulatura Papier pochodzi z jednego z naszych najbardziej drogocennych źródeł surowców - lasu. Zawarte w drzewach włókno celulozowe jest na tyle mocne, że można je do produkcji papieru wykorzystać aż siedmiokrotnie, zanim ostatecznie stanie się paliwem biologicznym, a w końcu popiołem, który z kolei może posłużyć jako nawóz dla następnego pokolenia drzew. Średnio każdy mieszkaniec świata zużywa rocznie ok. 50 kg papieru. Daje to ok kartek papieru formatu A4 na osobę. Roczna światowa produkcja sięga 318 mln ton. Tak wielką ilość trudno byłoby wytworzyć, wykorzystując wyłącznie drewno. Dlatego przy produkcji papieru coraz więcej zużywa się makulatury. Jest to ważne z jeszcze jednego powodu - gdyby nie wykorzystywano makulatury, jej ogromne ilości zalegałaby na wysypiskach. Do wyrobu papieru surowce wtórne wykorzystywano od dawna. Już jego wynalazca - Chińczyk Caj Lun - swoje pierwsze arkusze w 105 r. n.e. wyprodukował m.in. ze starych sieci rybackich. W Europie jako surowiec papierniczy zastosowano włókna ze szmat lnianych i konopnych. Makulatura poważnie zyskała na znaczeniu dopiero w drugiej połowie XX w., wraz ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na papier. Początkowo powstawały z niej głównie papiery do pakowania, z czasem zastosowano ją jako surowiec na papier toaletowy i tekturę falistą, a od ok. dwudziestu lat z makulatury produkuje się również papier gazetowy.

28 Makulatura Zbierając makulaturę (gazety, czasopisma, zapisane zeszyty, kartki papieru itp.) chronimy lasy. Jedna tona makulatury daje tyle papieru, co 17 drzew! A to nie wszystko. Wykorzystując makulaturę, oszczędzamy wodę (potrzebną do produkcji papieru) i zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza przez papiernie

29 W Polsce w ostatnich latach pozyskiwało się ok
W Polsce w ostatnich latach pozyskiwało się ok. 18 mln m3 drewna rocznie, z czego ok. 16% (2,88 mln m3) stanowiła tzw. papierówka. Aby uzyskać te 2,88 mln m3 drewna trzeba wyciąć około ha lasu. To więcej, niż wynosząca ha powierzchnia nadleśnictwa Rzepin. Fakty są bezsporne. Powtórne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala zaoszczędzić aż 1476 litrów ropy, 26,5 tys. litrów wody, 7 m3 miejsca na składowisku i 4,2 tys. kWh energii (czyli tyle, ile jest potrzebne do ogrzania przeciętnego mieszkania przez pół roku). Produkcja papieru z makulatury, a nie z pulpy drzewnej, oznacza zużycie energii mniejsze o 75%, zanieczyszczenie powietrza - o 74%, a ilość ścieków przemysłowych mniejszą o 35%! Nie tylko zbieranie makulatury, ale też dwustronne wykorzystywanie kartek papieru czy kupowanie produktów papierowych powstałych właśnie z makulatury, to proste sposoby na codzienną ochronę drzew. Warto wiedzieć, że z makulatury powstają towarzyszące nam na co dzień produkty, takie jak: eleganckie papiery higieniczne (serwetki, chusteczki), papier gazetowy czy materiały termoizolacyjne stosowane w budownictwie.

30 Segregacja odpadów

31 Pojemnik niebieski-Papier
Tu wrzucamy: gazety i czasopisma katalogi i prospekty papier szkolny i biurowy książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami torebki papierowe papier pakowy pudełka kartonowe i tekturowe Tekturę

32 Tu nie wrzucam: zabrudzonego i tłustego papieru papieru z folią
papieru termicznego i faxowego kartonów po mleku i napojach papieru przebitkowego (rachunki, faktury) pieluch jednorazowych podpasek, artykułów i papierów higienicznych worków po cemencie tapet PAMIĘTAJ: - usuń zszywki, metalowe części i plastikowe opakowania

33 Pojemnik żółty -Metal Tu wrzucam:
butelki po napojach (najlepiej zgniecione) butelki po płynach do mycia plastikowe zakrętki plastikowe torebki, worki, reklamówki plastikowe koszyczki po owocach puszki po napojach puszki po konserwach drobny złom żelazny i metale kolorowe kapsle

34 Tu nie wrzucam: butelek i pojemników z zawartością
butelek i pojemników po olejach (spożywczych, chłodniczych, silnikowych) opakowań po lekach butelek po płynach chłodniczych pojemników po wyrobach garmażeryjnych zabawek sprzętu AGD styropianu opakowań po aerozolach puszek po farbach baterii PAMIĘTAJ: - wrzucaj czyste opakowania i zgnieć butelki przed wrzuceniem - przed wrzuceniem zgnieć aluminiowe puszki

35 Pojemnik biały- Szkło bezbarwne
Tu wrzucam bezbarwne: butelki i szklane po napojach i żywności butelki po napojach alkoholowych szklane opakowania po kosmetykach

36 Tu nie wrzucam: szkła stołowego fajansu porcelany i ceramiki luster
szkła okiennego żarówek lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych reflektorów izolatorów szkła żaroodpornego doniczek szkła okularowego ekranów i lamp telewizyjnych szyb samochodowych PAMIĘTAJ: - nie tłucz szkła przed wrzuceniem do pojemnika, wrzucaj czyste opakowania pojemnik zielony szkło kolorowe

37 Pojemniki Zielone-Szkło kolorowe
Tu wrzucam kolorowe: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności butelki po napojach alkoholowych szklane opakowania po kosmetykach

38 Tu nie wrzucam: szkła stołowego fajansu porcelany i ceramiki luster
szkła okiennego żarówek witraży reflektorów izolatorów szkła żaroodpornego doniczek szkła okularowego ekranów i lamp telewizyjnych szyb samochodowych PAMIĘTAJ: - nie tłucz szkła przed wrzuceniem do pojemnika, wrzucaj czyste opakowania

39 Tak będzie wyglądać świat jeśli nie będziemy o niego dbać
Wszędzie gdzie się tylko spojrzy będzie leżeć mnóstwo odpadów Lasy będą składowiskiem śmieci Ludzie będą wyrzucać śmieci gdzie się tylko da Nasz świat się zmieni w jedno wielkie śmietnisko a przecież tego nie chcemy

40 Tak będzie

41 Wyglądać nasza ziemia

42 A przecież każdy z Nas chciałby żeby to wyglądało właśnie tak

43 Zero śmieci w lasach

44 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

45 Pomocne strony Internetowe


Pobierz ppt "Prezentacja do lekcji biologii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google