Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Eksperymenty, doświadczenia, pokazy fizyczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Eksperymenty, doświadczenia, pokazy fizyczne"— Zapis prezentacji:

1 Eksperymenty, doświadczenia, pokazy fizyczne
Co się stanie kiedy …? Eksperymenty, doświadczenia, pokazy fizyczne Krystyna Janus

2 Festiwal Nauki w Zespole Szkół Specjalnych w Mrągowie.
Uczestnikami Festiwalu Nauki byli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Pod kierunkiem nauczyciela wykonali szereg doświadczeń, które pozwoliły im zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i wyzwoliły naturalną ciekawość świata. Zapraszam do obejrzenia prezentacji.

3 Doświadczenie 1 Prądy konwekcyjne w wodzie Zaobserwowaliśmy, że kolorowe kółka papieru krążą w naczyniu, gdyż podgrzana woda kierując się ku górze unosi kółeczka a zimna opada „zabierając” kółeczka ze sobą.

4 Doświadczenie 2 Dyfuzja w cieczach Dyfuzja zachodzi samorzutnie dzięki nieustannym ruchom cząsteczek, z których zbudowane są ciała fizyczne. Tusz unosi się do góry, gdyż podgrzewamy wodę, a cząsteczki ciepłej wody poruszają się szybciej.

5 Doświadczenie 3 Załamanie i rozszczepienie światła Zaobserwowaliśmy, że promienie światła rozchodzą się prosto. Kiedy im coś przeszkadza powstaje cień. Przyłożyliśmy pryzmat do źródła światła, nie mogliśmy nic znaleźć na ekranie, za to barwne kolory znalazły się na ścianie. Po przejściu światła białego przez pryzmat obserwujemy nie tylko odchylenie światła od pierwotnego kierunku, ale również jego rozszczepienie na barwy. Ten zestaw barw nazywamy widmem ciągłym światła białego. My wolimy nazywać to tęczą.

6 Doświadczenie 4 Odbicia w krzywym zwierciadle Dowiedzieliśmy się, że oczy odbierają światło odbite od lustra, na którym skupiają się promienie światła odbite od naszego ciała. W krzywym zwierciadle wyglądaliśmy zabawnie. Dzięki foli do laminowania mogliśmy wykonywać lustra wklęsłe i wypukłe.

7 Doświadczenie 5 „Czarodziejskie okulary” Dzięki takim okularom można uzyskać wrażenie głębi. Wiemy już dlaczego tak się dzieje. Na jednej kartce nałożono dwa obrazy czerwony i zielony. Po założeniu odpowiednich okularów, do każdego oka nie dociera jeden z obrazów, przez co zachodzi iluzja trójwymiarowości.

8 Doświadczenie 6 „Smok 3D” Gimnazjaliści przygotowują smoka – wycinają i sklejają według instrukcji. Smok posłuży ich młodszym kolegom do doświadczenia.

9 Poznaliśmy zjawisko iluzji dzięki zabawie z modelem smoka
Poznaliśmy zjawisko iluzji dzięki zabawie z modelem smoka. Wiemy już co to jest plamka ślepa, czyli miejsce pozbawione komórek światłoczułych i dlatego niewrażliwe na światło. Wydaje nam się, jakby Smok się poruszał i wszędzie podążał za naszym wzrokiem. Świetnie się bawiliśmy!

10 Doświadczenie 7 Zjawisko elektrostatyczności Wyginanie się strumienia wody to zjawisko elektrostatyczności przedmiotów. Naelektryzowany grzebień gromadzi ładunki minusowe a cząstki wody są zbudowane tak, że z jednej strony są bardziej dodatnie z drugiej bardziej ujemne. Gdy zbliżymy grzebień do wody, to cząstki ustawią się w taki sposób, by ich część dodatnia znalazła się bliżej naładowanego ujemnie grzebienia. Bo przecież – i + przyciągają się.

11 Uczniowie z ekozespołu składają model filtra wody według instrukcji
Uczniowie z ekozespołu składają model filtra wody według instrukcji. Posłuży on do doświadczenia oczyszczania wody.

12 Doświadczenie 8 Filtrowanie wody Do doświadczenie wykorzystaliśmy wcześniej wykonany filtr. Zrobiliśmy mieszaninę z piasku, kamieni i oleju.

13 Tak przygotowaną mieszaninę wleliśmy do filtra
Tak przygotowaną mieszaninę wleliśmy do filtra. Uwierzcie nam, w pojemniku pojawiła się czysta woda! Już wiemy dlaczego woda ze studni jest czysta.

14 Doświadczenie 9 Klasowa stacja meteorologiczna Złożyliśmy model stacji meteo, oraz posadziliśmy kwiatek w plastikowej butelce. Teraz możemy codziennie obserwować i analizować elementy pogody oraz obieg wody w przyrodzie, czyli parowanie, skraplanie i opady.

15 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Eksperymenty, doświadczenia, pokazy fizyczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google