Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentację przygotowała: mgr Maria Potulska. 1. Płytka równoległościenna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentację przygotowała: mgr Maria Potulska. 1. Płytka równoległościenna."— Zapis prezentacji:

1 Prezentację przygotowała: mgr Maria Potulska

2 1. Płytka równoległościenna

3 Płytka równoległościenna Jest to bryła wykonana z materiału przezroczystego dla promieniowania, która ma co najmniej 2 ściany równoległe do siebie. Płytka równoległościenna umożliwiająca równoległe przesunięcie padającej wiązki światła. Wielkość przesunięcia zależy od jej grubości, współczynnika załamania, a także od kąta padania wiązki.

4 Promień świetlny przechodząc przez płytkę równoległościenną ulega dwukrotnemu załamaniu, a jego kierunek nie ulega zmianie. Promień wychodzący z płytki względem promienia wchodzącego jest przesunięty równolegle o wartość d.

5 Płytka równoległościenna - bieg promienia świetlnego n2n2 n1n1 n1n1 α α β β d L

6 Płytka równoległościenna http://www.ifd.univ.gda.pl/local/demonstracje http://www.ifd.univ.gda.pl/local/demonstracje Płytka równoległościenna http://www.ifd.univ.gda.pl/local/demonstracje http://www.ifd.univ.gda.pl/local/demonstracje Kliknij na film aby go uruchomić.

7 Miraż, fatamorgana gorący letni dzień Źródlo: http://www.gm3.wirtualnyotwock.com.pl/kronika/uczen/strony/optyka/miraze.htmhttp://www.gm3.wirtualnyotwock.com.pl/kronika/uczen/strony/optyka/miraze.htm

8 Źródlo: http://www.gm3.wirtualnyotwock.com.pl/kronika/uczen/strony/optyka/miraze.htmhttp://www.gm3.wirtualnyotwock.com.pl/kronika/uczen/strony/optyka/miraze.htm Miraż, fatamorgana nad morzem

9 Miraże górne powstają powyżej linii horyzontu. Obserwuje się je najczęściej nad morzem, gdzie temperatura najniższej warstwy powietrza jest znacznie wyższa od temperatury morza. Szczególnie rano i wieczorem najniższa warstwa powietrza bywa chłodniejsza (ma większą gęstość) niż jego warstwy wyższe. Wtedy to promienie wysyłane przez przedmioty ulegają zakrzywieniu odwrotnemu niż w przypadku mirażu dolnego, ponieważ rozkład temperatury powietrza w najniższych partiach jest odmienny w obu sytuacjach. Promienie odbite przez przedmioty ulegają wówczas takiemu zakrzywieniu, że obserwator widzi ich obrazy powyżej linii horyzontu.

10 2. Pryzmat

11 Pryzmat Jest to bryła wykonana z materiału przezroczystego dla promieniowania, która ma co najmniej 2 ściany pod pewnym kątem ostrym do siebie zwanym kątem łamiącym pryzmatu.

12 Pryzmat - bieg promienia świetlnego φ φ promień światła ε ε

13 α β n2n2 n1n1 φ φ

14 α β n2n2 n1n1 δ γ φ φ

15 n2n2 n1n1 n1n1 φ φ ε ε α β δ γ Pryzmat - bieg promienia świetlnego

16 Źródło zdjęcia: http://www.ifd.univ.gda.pl/local/demonstracje/Pictures/pryzmat-60.jpg http://www.ifd.univ.gda.pl/local/demonstracje/Pictures/pryzmat-60.jpg

17 3.

18 Światło białe? mieszanina różnych barw! mieszanina różnych barw! Barwa zależy od częstotliwości światła. Szybkość światła o danej częstotliwości zależy od ośrodka w jakim się rozchodzi. Najszybciej się rozchodzi w próżni.

19 Pryzmat i światło białe Wiązka padająca na ekran nie jest już biała ani wąska, lecz szeroka i niejednolita. Kolory są podobne do tych, które widzimy w tęczy. Czerwony odchyla się najmniej od swojego pierwotnego kierunku, fioletowy najwięcej. Rozłożenie światła na jego barwy składowe nazywamy rozszczepieniem światła Obraz utworzony na ekranie nazywamy widmem.

20 Pryzmat – rozszczepienie światła http://www.ifd.univ.gda.pl/local/demonstracje http://www.ifd.univ.gda.pl/local/demonstracje Pryzmat – rozszczepienie światła http://www.ifd.univ.gda.pl/local/demonstracje http://www.ifd.univ.gda.pl/local/demonstracje Kliknij na film aby go uruchomić.

21 Pytania??

22 Co to jest dyspersja i gdzie w przyrodzie można ją zaobserwować? Praca domowa

23 Koniec


Pobierz ppt "Prezentację przygotowała: mgr Maria Potulska. 1. Płytka równoległościenna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google